Az otthon lelke – az étkező (x)

Elegáns, kényelmes, hívogató - az étkezőasztal és a körülötte lévő székek alkotják az otthon kommunikációs központját. Az összejövetelek helye, ahol nemcsak kényelmesen étkezhetünk, hanem a kötetlen beszélgetések, ünnepségek és játékok színtere egyaránt. Ezért ennek a térnek a kialakításakor fontos a funkcionalitás és a meghittség együttes megteremtése. Inspirációt keresel? Az ADA Mindful Living most Sándor Orsi együttműködésével oszt meg tippeket a tökéletes étkező kialakításához.

Foglalj helyet a díjnyertes INA étkezőcsoport nyújtotta kényelemben

Az előző cikkünkben a kanapé és az otthoni vakáció volt a középpontban, most pedig az ADA Mindful Living szakértői és Sándor Orsi egy új helyiségbe kalauzol minket: az otthon szívébe, az étkezőbe.

A hétköznapok során lakásunk, házunk ezen része mindenki számára más és más funkciót tölt be. “Nálunk az étkező a családi élet bázisa. Nem csak azért, mert az otthonunk közepén van, a konyha és a nappali között, hanem azért is, mert itt mindig együtt ülünk le, egymásra figyelünk. Sőt a gyerekek iskola után itt írják meg a házi feladatot” – meséli Orsi.

Tippek a bútorokhoz

1. Hozzunk létre nyitott élettereket

A VITO étkezőgarnitúra harmonikusan illeszkedik a nyitott élettérbe.

A természetes megjelenést kedveled a fával? Vagy talán egy elegánsabb stílust preferálnál fém elemekkel? Az étkezőben nem a múló lakberendezési trendekről van szó, hanem arról, hogy mi tetszik Neked. Elvégre a családnak együtt kell itt jól éreznie magát. Ha az étkezőgarnitúra egy nyitott lakótérbe van beépítve, akkor az is fontos, hogy össze legyen hangolva a többi enteriőrrel. Az egybefüggő dizájn és a visszatérő anyagok, például a fémelemek vagy az egységes színek kapcsolatot teremtenek a zónák között, és harmonikus lakókoncepciót hoznak létre – a lakókra szabottan.

2. Milyen nagy az elég nagy?

Mekkora helyre van szükségünk az étkezőasztalnál anélkül, hogy összeütköznénk a könyökünkkel? Mindenkinek körülbelül 70 cm-re van szüksége ahhoz, hogy kényelmesen tudjon enni. A mélységet tekintve itt körülbelül 40 cm az ideális távolság. Ezért egy kétszemélyes háztartás számára egy 140 cm hosszú asztal már elegendő helyet biztosít. És mi a helyzet a kerek asztallapoknál? Ahhoz, hogy négy ember kényelmesen elférjen, körülbelül 100 cm-es átmérővel kell számolnunk. A kerek asztalok a kommunikáció diplomatái: mindenki egyenlő távolságra ül a másiktól, jó szemkontaktust tud tartani, és nem kell feleslegesen forgolódnia, hogy a szomszédjával beszélgessen – azaz mindenki egyenlő fél az asztalnál.

„Néhány éve a klasszikus étkező bútorunkat egy nagy kerek fa asztalra és kényelmes fotelszerű székekre cseréltem. Ha vendégek jönnek, ott ülünk le egy pohár italra, néhány falatra. A kerek forma szerintem sokkal jobban mutat a térben, kellemesebb lakberendezési elem, és sokkal barátságosabb érzet a résztvevőknek. Egy olyan családi kört alkot, ahol nincs asztalfő, amiben mindenki egyenrangú. A kényelmes székek miatt pedig sokkal szívesebben ücsörgünk benne tovább egy finom ebéd után” – meséli Orsi.

3. A minőség számít

A székeket és étkezőpadokat naponta, gyakran hosszabb ideig használjuk, és el kell viselniük a felnőttek súlyát, valamint a gyermekek nyugtalan mozgását. A kiváló minőségű anyagokból készült gondos kivitelezés biztosítja a szükséges stabilitást. Ez vonatkozik az asztallapra is, amelynek sok mindent el kell viselnie, legyen szó akár a vajtartó átcsúszásáról a másik oldalra, akár a kézműveskedés során kiömlő ragasztó- és festékfoltokról. A fa asztallapok természetüknél fogva különösen robusztusak. A felfrissítéshez a fa felületét le lehet csiszolni és természetes olajjal vagy páccal kezelni – így az asztallap olyan lesz, mintha új lenne.

 

Tippek a környezethez

4. Életterünk központi eleme

INA étkezőcsoport: Üljünk le, cseréljünk helyet, és álljunk fel étkezés közben: A szoba közepén elhelyezve ez a megoldás mindenki számára rengeteg helyet nyújt

Ha elég hellyel rendelkezünk, az asztal központi figyelemfelkeltőként működik a legjobban. Különösen egy nagy étkezőben tökéletesen megvalósítható a hosszú oldalon székekkel kiegészített padból álló étkezőgarnitúra trendje. A szoba központi elemeként az asztal körül mindenkinek bőséges helye van az üléshez, a helyváltoztatáshoz és a felálláshoz. A spontán vendégek számára pedig gyorsan hozzáadhatunk egy-egy plusz széket is a szetthez.

5. Szőnyeg: igen vagy nem?

Első pillantásra az étkezőasztal alatti szőnyeg nem tűnik praktikusnak. A kulcs itt az anyagra való odafigyelés. A lapos szövésű szőnyeg például könnyen ápolható, és gyorsan megtisztítható a morzsáktól. Különösen akkor, ha a lakó-, főző- és étkezőhelyiségek összemosódnak, a szőnyegek vizuális zónákat hoznak létre. A különféle színek és minták segítségével egyéni jelleget adhat az étkezőhelyiségnek: a nyugodt földszínűtől a színes és merészig.

6. Világítás: hangulatos és funkcionális

Ezek a tippek az ANI étkezőgarnitúra esetében is megvalósíthatók: az asztal fölött középen egy függőlámpa van elhelyezve, és egy szőnyeg választja el vizuálisan az étkező- és a nappali részt.

A jó megvilágítás minden lakótérben elengedhetetlen. Étkezéshez létfontosságú az asztal jó megvilágítása – ez akkor is praktikus, ha a gyerekekkel kártyázunk vagy otthonról dolgozunk. A nyitott terekben egy függőlámpa vizuális rögzítési pontként és dekoratív elemként is szolgál. Különösen szép: a tompítható fényekkel hangulatos hangulatot teremthetünk esténként egy pohár bor és kellemes hangulatzene társaságában.

Foglalj helyet velünk Orsi asztalánál! Most is hozott pár tippet arra, szerinte mitől válik igazán központi színtérré az étkező és környéke!

 

A cikk megjelenését az ADA Mindful Living támogatta.

Kiemelt kép és fotók: ADA