- Szerelembe esni nem könnyű, de ezen túlmenően is bőven van min rágódnunk egy kapcsolat kezdeti fázisában.
- A számos dilemma között az egyik legnagyobb fennakadást a szerelem és a vágy megkülönböztetése okozza.
- Az alábbi 7 jelből kiderülhet, esetünkben inkább az érzelmek vagy a testiség a meghatározóbb.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a szerelem olyan, mint egy átláthatatlan labirintus. Sokszor fogalmunk sincs, a megfelelő irányba tartunk-e, egyáltalán, a számunkra ideális partnerrel próbáljuk megtalálni a közös utat, és akkor még nem beszéltünk az időközben felgyülemlett érzéseinkről.
A párkapcsolatokat övező kimondatlan szabályok és tévhitek ráadásul tovább bonyolítják az egyébként sem egyszerű helyzeteket. Csak egy igazi létezik az életünkben, a szerelem mindent legyőz, akiket egymásnak teremtettek, azok visszatalálnak egymáshoz – ilyen és ehhez hasonló torzító mondatok cikáznak a fejünkben, miközben a kapcsolaton belül zajló történéseken is nehéz eligazodnunk.
Az egyik leggyakrabban visszatérő dilemma, hogy a másik vajon szerelmet érez irántunk, vagy egyszerűen csak felfokozott szenvedélyről van szó.
A szexuális vonzalom természetesen elengedhetetlen, de honnan tudhatjuk, hogy viszonyunk nem kizárólag erre szorítkozik? Hogy vannak olyan mélyebb érzelmek is, melyekre akár egy hosszabb távú kapcsolatot is lehet biztonsággal alapozni?
Ennek eldöntésére szerencsére létezik néhány egyszerű jel, melyekből már egyértelműen következtethetünk, merre is tartunk ebben a bizonyos párkapcsolati labirintusban.
Szerelem vagy csak vágy: ebből a 7 jelből kiderül
1. A vágy elvesz, a szerelem mindig ad
Nehéz megállapítani, kapcsolatunk milyen minőségben létezik, de az egyik legjobb ennek eldöntésére, ha abból indulunk ki, melyek a legnagyobb különbségek szerelem és vágy között. Ha szerelmesek vagyunk partnerünkbe, valószínűleg azon gondolkodunk, hogyan mutathatnánk ki felé odaadásunkat, míg a vágy kizárólag arról a kérdésről szól, a másik hogyan elégíthetné ki szükségleteinket. A kéjvágy lényege azon alapul, hogy magunkhoz ragadjuk, amire szükségünk van, mely leginkább fizikai szenvedélyben mutatkozik meg.
2. Nem látod tisztán a másik személyiségét
A képzeletünk olykor tréfát űzhet velünk, különösen a szerelemben, de valójában a kéjvágy az, ami egyáltalán nem a valóságon alapszik. Amikor kivetítjük fantáziánkat a másikra, idealizáljuk őt, hogy milyennek szeretnénk látni elképzeléseink alapján.
Sajnos ez gyakran vezet ahhoz a téves gondolathoz, hogy a vágy tárgyáról úgy véljük, tökéletes, ám ebből a rózsaszín ködből kifolyólag könnyen elszalaszthatjuk a figyelmeztető piros zászlókat. Ha viszont szerelemmel tekintünk valakire, képesek vagyunk olyannak látni őt, amilyen valójában, a jó tulajdonságaival és a hibáival együtt, ám utóbbiaktól függetlenül is őszintén szeretjük.
Ezt bánják meg a legtöbben, ha nem mondják el az első szerelmüknek.
3. A vágy jön először, csak azután a szerelem
A másik hasznos támpont, amely segíthet a vágy és a szerelem megkülönböztetésében, ha visszanézzük, mióta is tart a kapcsolatunk. Ugyanis a vágy főként a viszony kezdetén számít uralkodó érzelemnek, míg a valódi szerelmet általában csak később tapasztaljuk meg. Attól fogva, hogy úgy érezzük, beleszerettünk a másikba, az együttléteknek is nagyobb érzelmi hatása lesz, hiszen a szerelemben a vonzalmon túl már sokkal inkább a teljes odaadáson van a hangsúly.
4. A másik külső adottságait helyezed előtérbe
Ha túlságosan lefoglal, partnerünk mennyire vonzó, és alig tudunk elvonatkoztatni lehengerlő külső tulajdonságaitól, akkor gyanakodhatunk, hogy még mindig a vágy kezdeti fázisában vagyunk. Az ilyen jellegű szenvedély elsősorban a külsőségekre összpontosít, ám ha már azon kapjuk magunkat, hogy partnerünk intellektusa, kedvessége és humora az, ami megbabonáz bennünket, akkor biztosak lehetünk benne, hogy szerelembe estünk.
5. Nem beszéltek valódi érzelmekről
Megnyílni nem könnyű, de amennyiben ezt egyáltalán nem is tesszük meg, vagyis nem beszélünk a másikkal valódi érzésekről, sebezhetőségről, szükségleteinkről, akkor még mindig a vágyakozás szakaszában vagyunk. Olyannyira lefoglalnak a fantáziaképek, hogy nem érünk rá érzelmi témákkal foglalkozni, és a szakértők szerint így nem is fogunk átlépni a szerelem fázisába. Ehelyett inkább úgy teszünk, mintha tökéletes életünk lenne, miközben nem adunk teret a bizalomnak, a kommunikációnak és a mélyebb elköteleződésnek.
6. Folyton csak az ágyban vagytok együtt
Ez a jel szinte magáért beszél, hiszen ha állandóan csak szexuális okokból töltünk időt a másikkal, gyanakodhatunk, hogy nem a szerelem javára fog billenni a kapcsolati mérleg.
Amikor csak és kizárólag vágyat érzünk a másik iránt, legfőbb célunk a testi élvezetek megtapasztalása, ám ez állandó jelleggel már kizárja az erős érzelmi kötelékeket.
Ezzel szemben a szerelem, bár magában foglalja a szexuális vágyat, sokkal komplexebb. Egymás fizikai igényeinek kielégítésén túl jut idő közben arra is, hogy átsegítsük egymást a problémás időszakokon.
7. Elidegenedsz a barátaidtól
Az, hogy mennyire vonjuk be barátainkat szerelmi ügyeinkbe, egyénfüggő, ahogy az sem szentírás, hogy választottunknak meg kell felelnie az ő elképzeléseiknek. Ha viszont a baráti körünk nem jön ki jól a partnerünkkel, és mi ennek hatására inkább elszigeteljük magunkat, az azt jelentheti, hogy pusztán a kéjvágy vezérel.
Ilyen szituáció ugyanis akkor fordulhat elő, ha nem hosszú távú partnerként tekintünk a másikra, hiszen meg sem próbálunk dűlőre jutni az adott problémával. Ezzel szemben, ha szerelmesek vagyunk, mélyebb érzéseink miatt igenis foglalkoztat bennünket, a jövőben milyen lesz a kialakuló kapcsolat szeretteink között.
7 valódi ok, amiért nem működnek a párkapcsolataid.
Kiemelt kép: Getty Images