hasnyálmirigyrák dns-terápia

A legagresszívabb rák ellen egy új génterápia lehet a megoldás

Egy brit-amerikai kutatócsoport megállapította, ha a hasnyálmirigyrák képes a szervezet egyik legfontosabb génjének molekuláit leállítani, ez pedig segíti a rákos sejtek növekedését és terjedését.
  • Európában Magyarországon van a legtöbb halálos áldozata a hasnyálmirigyráknak, és egyben a kontinensünk leghalálosabb daganatos betegsége.
  • A hasnyálmirigyráknál nagyon nagy az esélye az áttéteknek és sokszor későn veszik észre.
  • Az új felfedezés szerint a gének egyes molekuláinak működését kell újraindítani ahhoz, hogy leálljon a rákos sejtek szaporodása.

Évente több mint félmillió embert diagnosztizálnak hasnyálmirigyrákkal. A daganatos betegségek közül a hasnyálmirigyrák esetében a legrosszabb túlélési arány. Az már régóta ismert tény, hogy négyféle genetikai hiba okozhatja ezt a sokszor halálos kimenetelű daganatos betegséget, most viszont rájöttek a rákkutatók, hogy mely molekulák állnak le a működéssel, ami a betegség gyors terjedését okozza.

A hasnyálmirigyrákot gyakran előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, amikor a kezelési lehetőségek már korlátozottak, és a betegek több mint fele a diagnózist követő három hónapon belül meghal.

Ebben a betegségben olyan ismert személyiségek hunytak el, mint Esterházy Péter, Benedek Tibor, Alan Rickman, Steve Jobs és Patrick Swayze.

„A hasnyálmirigyráknak a 20 leggyakoribb rákos megbetegedés közül a legalacsonyabb a túlélési aránya. A betegek öt éven túli túlélése egy ideje nagyon kevéssé javult, ezért rendkívül fontos, hogy új módszereket találjunk a betegség jobb megismerésére, arra, hogyan terjed, és miért olyan agresszív.” – mondta el dr. Maria Hatziapostolou, a Nottingham Trent Egyetem John van Geest Rákkutató Központjának munkatársa.

Stressz és rákmegelőzés: mit mond most a tudomány az összefüggésekről?

hasnyálmirigyrák dns-terápia

Egy olyan fontos génmolekula leállása felelős a hasnyálmirigyrák terjedéséért, aminek működése létfontosságú lenne (Fotó: Getty Images)

Sajnos túl okos ez a ráktípus

A Gastro Hep Advances című folyóiratban közzétett tanulmányhoz a kutatók egészséges és hasnyálmirigyrákos szövetmintákat is elemeztek. Megállapították, hogy a hasnyálmirigyrákok egy DNS-metilációnak nevezett folyamatot indítottak el, amelynek hatására az általában előnyös HNF4A gén molekulái leálltak, ezzel lehetővé téve a daganatok rendkívül gyors növekedését.

A HNF4A gén létfontosságú, mivel a szervezet számos szervének megfelelő működését segíti. A kutatók azonban felfedezték, hogy a hasnyálmirigyrák titokban képes kikapcsolni a gén előnyös hatásait.

„A HNF4A leállása a hasnyálmirigyrák kialakulását és agresszivitását generálja, és most már tudjuk, hogy ez összefügg a betegek rossz túlélési esélyével” – állítja dr. Hatziapostolou.

A projektben a Nottinghami Egyetem, a Stanford Egyetem, a Kaliforniai Egyetem és a Los Angeles-i Cedars-Sinai orvosi központ tudósai is részt vettek.

Dr. Chris Macdonald, a tanulmányt finanszírozó Pancreatic Cancer UK kutatási vezetője elmondta: „Kétségbeesetten szükségünk van a hasnyálmirigyrák kíméletesebb és hatékonyabb kezelési lehetőségeire. A hasnyálmirigyrákok többségét késői stádiumban diagnosztizálják, 80%-át csak akkor fedezik fel, amikor a betegség már elterjedt és már nem operálható.”

„Ez a kutatás új információkkal szolgál arról, hogy a hasnyálmirigyrák hogyan képes elnyomni bizonyos molekulákat, hogy segítse a rák agresszív terjedését a szervezetben, ami viszont a jövőben hatékonyabb kezelési lehetőségek kifejlesztéséhez vezethet.” – folytatta a kutatás vezetője.

Amennyiben a kutatók rájönnek, hogyan lehet DNS-terápiával a rák által leállított génmolekulát újra aktiválni és aktívan tartani, akkor a hasnyálmirigyrák sokkal könnyebben és kíméletesebben gyógyítható lenne.

Új kutatás hoztak nyilvánosságra arról is, hogy miért nő a fiatalok között a rákos betegségek száma.

Kiemelt kép: Getty Images