autó hőség

Így akadályozd meg, hogy felmelegedjen az autód a hőségben!

A nyári közlekedés igazi rémálom. A hőségben a vonatokra nem igazán számíthatunk, még szerencse, hogy a legtöbb távolsági busz, illetve budapesti helyi járat légkondicionált. De sokan így is jobban járnak, ha autóval közlekednek, amiben garantáltan le lehet ülni és van klíma. No de mit tegyünk, ha az autó maga válik tűzforró fémdobozzá a kánikulában?
  • Ebben az időben jó megoldásnak tűnhet autóval közlekedni, de csak akkor, ha nem forrósodik fel elviselhetetlenül a kocsi.
  • Aki nem teljesen egészséges, pár perc után is (amíg be nem indul a légkondi) rosszul lehet egy meleg autóban.
  • Soha ne hagyjunk gyereket, állatot egy percre sem autóban ilyen kánikulában! Akkor sem, ha árnyékban áll az autó vagy ujjnyira le van húzva az ablak.

A Center for Disease Control szervezet szerint a nyári hőségben, utcán leparkolt autónak elég csak 20 percet töltenie a napon, a belseje máris 42 fokosra hevül. 40 perc múlva már 47,7 fokos, egy óra múlva pedig 50,5. Ráadásul ez csak a levegő hőmérséklete. A sötét műszerfal vagy ülés felülete könnyen elérheti a 82-93 fokot, azaz szó szerint megéget, ha hozzáérünk.

Rossz hír ez, ha nekünk kell megfogni azt a kormányt és vezetni a tűzforró kocsit. Ilyenkor muszáj időt szakítanunk arra, hogy lehűtsük legalább a levegőt, hacsak nem akarunk rosszul lenni. De mivel tudjuk megakadályozni az autó felmelegedését?

Parkolj okosan!

Könnyű azt mondani, ugye? Keressünk parkolóhelyet akár a fővárosban, akár a forgalmasabb, balatoni településeken, azt látjuk, hogy minden tömve van. Örülünk, ha fél órányi körözés után csak egyetlen olyan helyet találunk, ahová biztonságosan be tudunk kanyarodni, azt a luxust már általában nem élvezhetjük, hogy árnyékos is legyen.

Pedig ez lenne az alapfeltétele annak, hogy a kocsi viszonylag hűvös maradjon.

Marad tehát a tudat, hogy mire lenne szükségünk, az aktív keresgélés és a plusz idő rászámolása indulás előtt. Sokat segíthetnek az épületek alatt vagy legalább zárt térben található parkolóházak, ott az időjárás alig befolyásolja az autó állapotát, cserébe viszont nagyon mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk.

autó hőség

Az autóban nagyon könnyen alakul ki hőség már csak attól, hogy a dugóban araszolunk (Kép: Getty Images)

Ha nem tudtunk ügyesen parkolni

Sajnos a realitás talaján maradva sokkal gyakrabban parkolunk a tűző napon, mint az árnyékban. Szerencsére azért így is maradtak eszközeink, még ha kevésbé hatásosak is. Az biztos, hogy időt kell rájuk szánni, de tekintve a napsugárzás káros hatását a járműre, a hőséget pedig a mi szervezetünkre nézve, hosszú távon megtérülnek.

Ne induljunk el úgy otthonról, hogy nincs a csomagtartóban az autó szélvédőjére való, a napsugárzást visszaverő fólia.

Az ablakokra tapasszunk fel árnyékolókat és akár a hátsó szélvédőre is mehet takarás. Ha biztonságos a környék és tudjuk, hogy az autó egész nap ott fog állni, akár leteríthetjük hő- és időjárásvédő autótakaróval, UV-álló, fényvisszaverő huzattal is. Minél vastagabb az anyag, annál nagyobb védelmet nyújt, és még a madarak sem tisztelhetik meg a szélvédőt.

A tartós fólia jó befektetés

Hosszú távú megoldást a speciális, kocsira kapható hővédő fólia biztosít, ez kívül tartja a napsugarakat és a hőt is, akkor is, ha bent ülünk és akkor is, ha nem. Még az üveg törése esetén is jó szolgálatot tesznek, mert összetartják azt. Választhatunk belátást gátló, betörésgátló, napvédő, vagy kombinált változatokat, különféle színeket is.

A sötétebb fóliák hatékonyabbak, de csökkentik az éjszakai vezetés során a kilátást.

Alaposan fontoljuk meg, hogy így is megfelelő választás-e. Az átlátszó fólia is véd vezetés közben az UV-sugaraktól, a klíma nem szakad bele a munkájába, mi pedig a hőségbe. Cserébe egy fóliáztatás nagyságrendekkel többe kerül, mint a szélvédőre helyezhető, bárhol beszerezhető anyag.

Parkolj otthon garázsban vagy tető alatt!

Ha nincs garázsunk, érdemes bérelni egyet, mert nagyon sokat ad hozzá az autó élettartamához, hogy mind a 4 évszakban védelmet kap. Ha csak arra van lehetőségünk, hogy egy féltetőt összebarkácsoljunk a kocsi fölé, már az meglepően jó védelmet nyújt a napsugárzástól, vagy a diónyi jégdaraboktól vihar esetén,

és nem izzadjuk össze a nyári ruhánkat annyi idő alatt, amíg egyesbe tesszük az autót.

Ha végképp nincs más lehetőségünk, marad a már említett autótakaró, ha minőségi terméket választunk, az véd a jégeső ellen is, de fontos, hogy vizes, poros autóra nem szabad rátenni a huzatot, mindig több ponton, és jól kell rögzíteni, és még így sem garantált száz százalékosan, hogy a fényezés nem sérül. Valamit valamiért.

Apró trükkök, amelyek segíthetnek

Ha nagyon nehezen bírjuk a meleget, mégis be kell ülni rendszeresen a felforrósodott autóba, jól jöhet, ha van nálunk hűsítő matrac. Ezt akár kisállatboltból is beszerezhetjük, ezen a terméken a testsúly aktiválja az anyagot, ami nedvesítés nélkül hűsíti a bőrünket. Ennek híján egy törülközőt is ráteríthetünk az ülésre, hogy ne égessen meg a felhevült anyag.

Az autó hűtőrendszerét rendszeresen nézessük át, töltessük fel, cseréltessük ki a szűrőket!

Ha ehhez tartjuk magunkat, kis eséllyel maradunk légkondi nélkül egy több órás, nyári utazás során. Figyeljük rendszeresen a közlekedési híreket, hogy elkerüljük a dugókat, és ha tehetjük, a reggeli vagy esti órákban utazzunk. Ha autózunk, mindig legyen nálunk legalább fél liter/fő hűvös víz, és soha, semmilyen körülmények között ne hagyjunk sem embert, sem állatot az autóban egyetlen percre sem.

Nem elég az autóra odafigyelni hőségben, a telefonunk legalább ennyi elővigyázatosságot érdemel.

Kiemelt kép: Getty Images