A demencia 3 meglepő korai tünete, amelyeknek nincs közük a memóriához

Nem csak a feledékenység lehet az első árulkodó jele a kezdődő demenciának.

Nevek, arcok, találkozók elfelejtése, a rövid távú memóriánk ki-kihagyása, tanulási nehézségek – ezek a demencia klasszikus, korai tünetei, amelyek mind az emlékezőképességgel vannak kapcsolatban. Ám a rettegett állapotnak nem minden esetben a memóriazavarok a legelső tünetei. Valójában sok más olyan viselkedésbeli változás van, amelyeknek semmi közük a memóriához, de amelyek ugyanakkor jelezhetik, hogy az Alzheimer-kór vagy a demencia más formája veszélyeztethet bennünket.

A szakértők gyakran hangsúlyozzák, hogy ha bizonyos kor felett valakinek a viselkedésében, jellemében hirtelen radikális változások figyelhetők meg, elengedhetetlen az alapos orvosi kivizsgálás, mivel könnyen lehet, hogy fizikai elváltozások, problémák állnak az értelmezhetetlen magatartás hátterében. Bár tökéletes felépülést hozó gyógymód nincs, azt már most biztosan tudni, hogy az Alzheimer és a demencia más formáinak kezelése annál hatékonyabb, minél korábban elkezdik.

Ezért kell tisztában lenni ennek az ijesztő betegségnek az összes lehetséges jelzéseivel. (Ebben a korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, melyek azok a feledékenységgel kapcsolatos tünetek, amik a leghamarabb jelzik a betegséget.)

3 kevésbé ismert korai jel, ami kezdődő demenciára figyelmeztethet

Ha az alábbiak közül bármelyiket többször és hosszútávon megfigyeljük saját magunkon vagy a környezetünkben élőkön, érdemes beiktatni egy alapos orvosi kivizsgálást!

1. Megmagyarázhatatlan személyiség- vagy hangulatváltozások 

A homloklebenyünk olyan dolgokat irányít, mint a koncentrációs képesség, az impulzuskontroll és az érzelmek, így ha az ezen a területen lévő sejtek károsodnak, ha csökken a terület vérellátása, az változásokat okozhat a személyiségben. Mindannyian külön egyéniségek vagyunk, ez teszi a demencia kialakulásának folyamatát és a demenciával élők tüneteit annyira egyedivé.

Ha drámai változásokat észlelünk a személyiségünkben, a mindennapi alaphangulatunkban és a ránk jellemző viselkedésben, és ezek huzamosabb ideig fennállnak, épeszű magyarázatot pedig nem találunk rájuk, irány az orvos.

A szakirodalom több olyan esetről is beszámol például, amikor az addig pedáns, törvénytisztelő életet élő beteg hirtelen szerencsejáték-barlangokat kezdett el látogatni, vagy rendszeresen lopott a boltokból, és viselkedésére semmiféle magyarázatot nem tudott adni. Ezeknél az eseteknél az agyi képalkotó vizsgálatok csökkent véráramlást és alacsony aktivitást mutattak ki a homloklebenyben és a halántéklebenyben, amely a demencia egyik formájának leggyakoribb velejárója.

agy valtozas demencia

Agyunk folyamatosan változik, de a demencia nem törvényszerű (Fotó: Getty Images)

2. Érzékszervi, szenzoros problémák

Ezekről gyakran nem számolnak be, ezért nem is annyira köztudott, holott a szenzoros gondok is a demencia tünetei közé tartozhatnak. Ezek az érzékszerveink működésével kapcsolatos jelek a legkülönbözőbbek lehetnek: mélységérzékelési és térérzékelési problémák, túlzott érzékenység bizonyos hangokra, zajokra, megváltozott szaglás. De az is árulkodó jel lehet, ha hirtelen furcsa dolgokat kezdünk el kívánni, illetve olyan ízeket érzünk vonzónak, amelyeket korábban nem, és fordítva.

3. Megváltozott, bizonytalan mozgás

Ahogyan a beszédünk megváltozása bajt jelezhet, úgy a mozgásunké is. Ha azt vesszük észre, hogy a gödör, amin korábban gond nélkül átléptünk, vagy a magas lépcső, ahonnan gondolkodás nélkül leugrottunk újabban elbizonytalanít, érdemes gyanút fognunk. Tanulmányok szerint ugyanis a gyakori botlások, esések, a járásunkban beállt változások és a bizonytalan mozgás megelőzhetik az Alzheimer-kór kognitív tüneteit. Az ilyen típusú mozgásbeli változásokat mindig vegyük komolyan: a demencia előrehaladtával a finom motoros készségek hanyatlani kezdenek, a mobilitási problémák pedig fokozódnak, ami még gyakoribbá teszi az eséseket.

Íme négy fűszer, ami élesíti az elmét és véd a demenciától!

Fontos hangsúlyozni, hogy a demencia egy gyűjtőfogalom, amely több mint 100 különböző betegségtípust és tünetet foglal magában, és lehetséges, hogy egy embernél egynél több típusa is jelen van. Ezekben a betegségekben az a közös, hogy különböző már ismert és még ismeretlen okok miatt károsítják az agysejteket, így az agy nem tud úgy működni, ahogyan kellene.

A demencia nem természetes része az öregedési folyamatnak.

Ha kezdődő demenciára gyanakszunk magunknál vagy a környezetünkben élőknél, mihamarabb irány a háziorvos, mert a korai diagnózis ezeknél a betegségeknél létfontosságú!

Kiemelt kép: Canva