Ebben a változó világban szinte semmi sem biztos. Folyamatosan és durván változik az éghajlat, nemrégiben megtapasztaltuk, hogy egy aprócska vírus hogy fel tudja forgatni az életünket, és akkor még a világszerte dúló fegyveres összecsapásokról nem is beszéltünk. Ilyen körülmények között minden korábbinál jobban megnő az emberi kapcsolatok jelentősége, és kulcsfontosságúvá válik az is, hogy társas kapcsolataink stabil lábakon álljanak.
Hát még a párkapcsolatok… Ezeknek eleve alapja a kölcsönös bizalom, aminek a kiépítése nem megy egyik pillanatról a másikra, viszont amit rövid idő alatt le lehet rombolni.
Ha párkapcsolatodban bizonytalannak érzed magad, ha attól félsz, hogy partnered nem őszinte hozzád, esetleg hűtlen, az ilyen-olyan jelek (törölt üzenetek, megváltozott szokások vagy viselkedés, miegymás) kutatása helyett kezdeményezz beszélgetést, és mondd el neki, mi bánt és mi az, ami elbizonytalanít. Ha viszont egy kis pozitív megerősítésre vágysz csak, olvasd el cikkünket, melyben
olyan jeleket sorolunk fel, amelyek éppen hogy partnered hűségére és elkötelezettségére utalnak.
1. Őszinteség
Egy jó minőségű kapcsolatban a partnereknek bátran mernek őszinték lenni a másikkal. Sokat mesélnek magukról, és nem tartják magukban örömeiket, bánataikat sem, hanem lelkesen megosztják ezeket egymással. Ha partnered bevon komoly dilemmáiba, ha mesél arról, mik foglalkoztatják, mi történt vele a munkahelyén, mik a vágyai és a tervei, az annak a jele, hogy bízik benned, és te is bízhatsz benne.
2. Munka
Egy párkapcsolatban teljesen természetes, hogy vannak könnyebb és nehezebb időszakok. Utóbbiak átvészelése ráadásul erősíti a köteléket. Az, hogy partnered a kissé rázósabb időszakokat kezeli, nagyon sokat elmond arról, hogy hogyan áll valójában a kettősötökhöz. Ha rendszeresen tesz erőfeszítést a nehézségek megoldásáért, az annak a jele, hogy számára legalább olyan fontos a párkapcsolat, mint neked.
3. Kiszámíthatóság
Egy párkapcsolat jó esetben a nyugalom szigete, ideális esetben annak tagjai biztonságban érzik magukat, mert partnerük viselkedése kiszámítható és kiegyensúlyozott. Ha egy kapcsolatban nem kell azt latolgatnod, hogy a másik vajon ma ideges lesz-e, vagy épp jókedvű, bújós hangulata lesz-e vagy épp pokróc üzemmódban jön haza, te pedig érzelmi biztonságban érzed magad mellette, valószínűleg jó helyen vagy partnered mellett, akiben bátran megbízhatsz.
4. Jövőkép
Életünk során a legtöbbünknek több párkapcsolata is van, és teljesen rendben van, hogy nem minden együttélés vagy párkapcsolat tart örökké. Viszont akármi is lesz az adott történet vége, ha az ember egy elkötelezett párkapcsolatban él, akkor minden esetben úgy tervez a jövővel, hogy teveiben a másiknak is helye van. Ha partnered rendszeresen, hosszú távra tervez közös életetekkel kapcsolatban, az annak a jele, hogy van mire fel megbíznod benne.
5. Érintés
Sokféle szeretetnyelv létezik, és nagyon különbözőek vagyunk abban, hogy mennyi testi érintésre van szükségünk ahhoz, hogy biztonságban érezzük magunkat, és a másik számára is ki tudjuk fejezni az érzéseinket. Viszont az is igaz, hogy a testi gyengédség kimutatása kulcsfontosságú az intimitás kiépítésében és az erős érzelmi kapcsolat kialakításában a partnerek között. Ha a partnered érintésekkel, néha öleléssel, puszival is kifejezi gyengédségét, és azt a vágyát, hogy törődjön veled, nyugodt lehetsz. Van alapja a bizalomnak.
6. Féltékenység nélkül
Az, hogy partnerünket csak a magunkénak szeretnénk tudni, teljesen természetes. Az az elképzelés viszont, hogy a nagyfokú féltékenység valami romantikus gesztus, esetleg azt fejezi ki, hogy a másik mindennél jobban szeret, téves. Nagyon sokszor ennek épp az ellenkezője igaz: a féltékenység sokszor bizonytalanságából ered, és nem ritkán projekció. Sokszor azok és akkor féltékenykednek a legtöbbet, akiknek és amikor jó adag takargatnivalójuk van.
Ha partnered nem üldöz a féltékenységével, az annak a jele, hogy biztonságban érzi magát melletted,
és elégedett a dolgok menetével. Mi oka lenne félrelépni?
7. Közösen
Természetes, hogy egy párkapcsolaton kívül is van életünk, és sokat kockáztat, pláne egy bimbózó kapcsolat idején az, aki mindent félredob a szerelemért, barátaira, családjára, hobbijára nem szán elég időt. Viszont akármennyire is fontos néha külön-külön is időt tölteni, egy megbízható partner számára mindig te vagy a prioritás, és igyekszik a lehető legtöbb dologba bevonni. Ha partnered rendszeresen úgy tervezni elfoglaltságait, hogy az ne menjen a közös időtöltés rovására, nyugodtan megbízhatsz benne.
8. Változás
Felnőttként nagyon nehéz változni, és minél idősebb az ember, annál inkább ragaszkodik szokásaihoz és védi önképét is. Ha partnered ugyanakkor hajlandó figyelmet fordítani jobbító észrevételeidre, és ha jogos a bírálat, nem rest változtatni, vagy legalább megpróbálni, az annak a jele, hogy fontos vagy a számára, és te is méltán veted bele a bizalmadat.
9. Figyelem
Lehet, hogy a partnered nem tud minden pillanatban melletted lenni. Viszont ha még a legzsúfoltabb munkanapján is talál egy percet, hogy tudassa veled, gondol rád, nyert ügyed van. Egy rövid üzenetnyi, vagy képnyi kedves figyelmesség nem kerül semmibe, mégis nagyon sokat jelent, mert arról tanúskodik, hogy a távollétedben is rád gondol párod.
A bizalom minden emberi kapcsolat alapja, és ideális esetben, egy jól működő kapcsolatban nem kell jeleket keresgélni sem arra, hogy partnerünk visszaél vele, sem arra, hogy rászolgált. Ha szeretnék egészséges, kiegyensúlyozott párkapcsolatban élni, a legjobb, amit tehetünk, hogy folyamatosan kommunikálunk igényeinkről, vágyainkról és odafigyelünk arra is, amit a másik mond.
Ebben a cikkben arról írtunk, honnan ismerheted fel, hogy egyoldalú párkapcsolatban élsz.
Kiemelt kép: Getty Images