Miközben mi a szerkesztőségben reggel óta azon bosszankodunk, hogy ma reggelre gyakorlatilag megbolondult online szerkesztőfelületünk, és már kész cikkek tűnnek el, vagy esnek atomjaira az éterben, a BBC-n most arról érkezett a hír, hogy világszerte valamilyen eddig nem diagnosztizált probléma zavarja a legkülönfélébb informatikai rendszerek működését.
A leállásokban és kisebb-nagyobb fennakadásokban légitársaságok, műsorszolgáltatók és bankok érintettek világszerte. Hírszolgáltatók közül például a brit Sky News jelenleg egyáltalán nem tud élő műsort sugározni.
Az Egyesült Királyság, Európa, Japán és az Egyesült Államok számos nagy repülőtere késésekről, elsötétülő információs táblákról számol be (közleményt tett közzé az egyik itthon is üzemelő fapados is), ami miatt egyes járatok közlekedését felfüggesztették.
Az ausztrál nemzeti kiberbiztonsági koordinátor „nagyszabású technikai kiesésről” beszélt az események kapcsán.
Kiszolgáltatva
Egyelőre nem tudni pontosan, mi történik. Annyi bizonyos, hogy (még ha remélhetőleg csak rövid időre is, de) globálisan nézünk szembe olyan informatikai eredetű problémával, aminek a megoldása nem megy egyről a kettőre, és ami rávilágít arra, napjainkra mennyire ki lettünk szolgáltatva az elektronikának és az informatikának.
Az elmúlt hetekben a légi közlekedés anomáliáin edződő füleknek például különösen nem esik jól hallani, hogy egyes repülőterek légi és földi irányításával ismét komoly problémák vannak, az pedig mindannyiunkat riadalommal tölt el, hogy egyes országokban az általános segélyhívó központok váltak nehezen elérhetővé vagy elérhetetlenné egy egyelőre nem teljesen világos informatikai fennakadás miatt.
Vajon történne velünk, ha állandósulna egy ilyen probléma?
A zavar a pénzügyi világot is érintheti, nemcsak bankok számolnak be fennakadásokról, de a londoni értéktőzsdéről is érkeztek a zavarhoz kapcsolódó hírek. Bár a kereskedés folyamatos, a munkához elengedhetetlen hírszolgáltatási felületek akadoznak, így jelenleg nem tudják frissíteni a tőzsde weboldalán megjelenő információkat.
Mi okozhatja a hibát?
A leállással kapcsolatos hírek folyamatosan frissülnek. Először azt gyanították, hogy a hibát nagy valószínűséggel a Microsoft Azure nevű felhőszolgáltatása okozta, de ennek hibáját már tegnap éjjel elhárították.
A ma reggeli problémák kapcsán is vizsgálódnak a hatóságok, és most úgy tűnik, hogy CrowdStrike nevű kiberbiztonsági cégnél történt hiba: egy a cégnél kiadott hibás frissítés bénított meg világszerte több ezer számítógépet és hálózatot. Az érintett gépek lefagynak és nem tudnak megfelelően újraindulni. Azóta az American Airlines is megerősítette, hogy a Crowdstrike-nál bekövetkező hiba miatt álltak le a járatai.
Mit tegyünk?
Szakértők most a hírek folyamatos követését, és azt javasolják, hogy amennyiben repülővel készülünk útra kelni ezekben az órákban, ellenőrizzük járatainkat a légitársaság applikációink keresztül, mert vannak olyan repterek, amelyek a probléma megoldásáig nem fogadnak és nem is engednek útjukra gépeket.
A 2021-es Facebook leállás és az azóta is időről időre előforduló online felületeinket érintő fennakadások jól jelzik, hogy rengeteg előnye ellenére milyen veszélyeket is rejt magában a digitalizáció.
Arról, hogy milyen mértékben vagyunk kiszolgáltatva informatikai rendszereinknek, ebben a korábbi cikkünkben írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images