Hazaérni mindig jól esik, de egy rendetlen lakás hamar le tudja lombozni az embert. Van néhány olyan dolog, amiről nem gondolnánk, de rendetlen benyomást kelt.

Folyton pakolsz, törölgetsz, sepersz, porszívózol, felmosol? Sőt még a teregetőről is viszonylag időben elpakolsz, mégis kupisnak tűnik a lakásod? Üdv a klubban! Sokan vagyunk úgy vele, hogy hiába teszünk meg mindent, hogy jól nézzen ki a lakás, hiába van elvileg rend, és viszonylagos tisztaság is, az összhatás valahogy mégis káoszos. Lehet, hogy néha sikerül eklektikusként vagy bohémként gondolni rá, de többnyire inkább a bazár, a cirkusz és a zsibvásár az első szó, ami eszünkbe jut róla. Na meg a kupleráj…

Ez persze nem feltétlenül baj, mert a rendetlenség többnyire csak annyit jelent, emberek élnek a lakásban, akiknek vannak szeretett tárgyai és mindennapi élete. Azért, mert a lakberendezési magazinokból élére állított lakások merednek ránk, és még a kicsit mozgalmasabb belső terekben is patikamérlegen adagolják a bohókát, a mi otthonunk nem kell, hogy műtőre vagy osztrák nyugdíjasotthonra hasonlítson.

Ha viszont csak annyit szeretnél, hogy kicsit takarosabb legyen, elég, ha elkerülöd az alábbi 8 bakit!

1. Túl sok minta: káosz

A különféle mintás textilek életet lehelnek a lakásba, és jól kifejezik egyéniségünket is. Viszont az, ha túl sokféle minta és szín csap össze a lakásban, inkább zavaróan vibrálóvá teszi az összbenyomást, és tovább rojtozza egyébként is borzas idegeinket. Ez a hangulat legfeljebb egy romkocsmának áll jól. Válasszunk ezért színben legalább valamennyire harmonizáló kiegészítőket, és a feltűnő mintákat párosítsuk visszafogott, egyszínű textilekkel.

2. Ószeresbolt-hatás

Teljesen természetes, hogy az ember szereti közszemlére tenni legkedvesebb dísztárgyait, a gyerekek fotóit, pláne rajzait, de ahhoz, hogy az ilyesmivel telipakolt polcok ne keltsék vintage turi benyomását, nagyon oda kell figyelni. Annál is inkább, mert az egymás mellé pakolt sokféle holmiban végül egyik dísztárgy se lesz igazán mutatós.

Inkább kevesebb szobrocskát, képet, és egyéb dísztárgyat tegyél ki a polcaidra, így kisebb lesz a rendetlenség, és kedvenceidre is több figyelem jut majd. A gyerekek rajzaiból sem muszáj ám mindig mindent egyszerre bemutatni: cserélgesd a kiállítás elemeit rendszeresen.

3. Túl sok holmi

Már megint mi ez a rendetlenség? (Fotó: Getty Images)

Nem azt mondjuk, hogy azonnal állj át minimalista életmódra. Ez, főleg, ha az embernek gyerekei vannak, nem mindig könnyű. Az viszont biztos, hogy az egész család mentális egészségének jót tesz, ha időről-időre szanáltok a felhalmozott holmik között. Ami már nem kell, ami kinőtt, megunt, mehet az adásvételi és csereberecsoportokba, a gyerekek tengernyi játékát meg érdemes rotálni. Ha nincs minden elől, és pár hetente cseréled a nappali közepén lévő kupacot, a gyerekek úgy fognak neki örülni, mintha új lenne, te meg nem szeged nyakadat a játékfolyam közt egyensúlyozva.

4. Ki mint veti ágyát

Nemcsak életmódguruk mondják, hogy nagyon fontos reggel beágyazni: a lakberendezők is pontosan ezen az állásponton vannak. Egy bevetetlen ágy, főleg, ha mondjuk kihúzhatós kanapéról van szó a nappali közepén (vagy mint nálunk, ha a hálószoba ajtaja na közben tárva-nyitva, hogy járjon a levegő), egy bevetetlen ágy azonnal rendetlen hatást kelt. Szánd rá reggel azt a 90 másodpercet, hogy rendbe szeded, és hálás leszel magadnak, amikor délután hazaérsz a munkából. Ja, ha minden kötél szakad, egy hatalmas ágytakaró is segítségedre lehet.

5. Zsúfolt előtér

Ha nálad is a táskahegyen és a cipőtengeren át vezet az őt a nappaliba, jobb, ha átgondolod, tényleg szükség van-e ennyi holmira a lakás előterében. Ugyan ki akar egy fárasztó nap végén kamasz gyereke 44-es cipőjében hasra vágódni? És miért lóg ott a téli kabát, minek oda a gumicsizma, amikor hetek óta nem is esik?

Ha azt szeretnénk, hogy ne akarjunk egyből kifordulni a lakásba lépve, egyrészt fontos, hogy a család minden tagja pakolja el maga után rendesen a holmiját, de az is, hogy legyen hova. A kampók, szekrények és polcok csodákra képesek!

6. Zsúfolt munkalapok

Viszonylag sokat vagyok a konyhában, ami nálunk nyitott, és ami közvetlenül az előtér után fogadja a belépőt. Bár nagy a csábítás, hogy elől hagyjam azokat az eszközöket és alapanyagokat, amiket miden nap használok (kit bánt ugye egy üveg olívaolaj, néhány fűszer, meg a kenyér),  igyekszem rendszeresen elpakolni, mert semmi nem hat olyan simítóan az idegeimre, mint ha azt látom, hogy rend van a konyhában. Úgysem tart sokáig.

Egy ideális világban csak csettintenénk, és elmúlna a rendetlenség (Fotó: Getty Images)

7. Túl sok kép

Szerintem egy lakás a lakástextilektől és a fali képektől lesz otthonos, de az is tény, hogy ezügyben sem érdemes túlzásba esni.  Ha a falakat a padlótól a plafonig képekkel rakod teli, azzal inkább nyomasztó, mint otthonos hatást érsz el, és hasonlóképpen a dísztárgyakhoz, itt is egymást fogják elnyomni a kirakott alkotások. Törd meg a képek egyeduralmasát növényekkel, makraméval és urambocsá szabad falfelületekkel is. 

8. Túl sok és túl nagy bútor

Jó, tényleg klassz, ha nemcsak kanapéd van a nappaliban, de dohányzó és snackes asztalod, lábtartód és újságtartód is, de egy ponton túl érdemes véglegesen bútorozottnak tekinteni az ingatlant, mert a végén a családnak nem marad hely, és a zsúfolt lakás akkor is kupis benyomást kelt, ha egyébként rend van. Fontos az is, hogy a lakás méretével arányos méretű bútorok válasszunk. Már feltéve, ha nem akarjuk magunkat úgy érezni magunkat, mint Gulliver a (rémesen kupis) óriások földjén. 

Az, hogy otthonunkban mennyire tartunk rendet, magánügy: a legfontosabb, hogy azok, akik a lakásban élnek, jól érezzék magukat az adott közegben. A legfontosabb az, hogy magadnak, magatoknak feleljetek meg, és maradjon meg az egészséges felállás, azaz az otthonotok legyen értetek és ne fordítva. 

És azt tudtad, hogy kevesebbet nassolunk, ha a konyhánk sem lesz rendetlen

Kiemelt kép: Getty Images