Murphy, hogy a telefonunk válsághelyzetben merül le. Ilyenkor létkérdés, hogy minél hamarabb feltölthessük.

Te kényelmesen megvagy a mobilod nélkül? Jé, akkor te nem is leszel síkideg, ha otthon felejted, vagy ha az istennek se akar reagálni az érintőképernyő?

De jó neked! Én már egyre kevésbé viselem higgadtan az ilyesmit. Nemcsak azért, mert a telefonomon tartom a kapcsolatot a kül- és nagyvilággal, de azért sem, mert egyre több olyan alkalmazás van rajta, ami szinte elengedhetetlen a mindennapi életemhez. Vagy legalábbis annak érzem…

Persze nem vagyok egyedül. Kutatások szerint átlagosan napi 3-4 órát használjuk intenzíven a mobilunkat, sokan ennél is jócskán többet képernyőznek, az időtartam pedig azzal párhuzamosan növekszik, ahogy egyre több tevékenységünk kötődik szorosan ehhez az eszközhöz.

Csoda, ha kivagyunk, ha lemerül, és szeretnénk a lehető leghamarabb feltölteni? A modern okostelefonok akkumulátorai a felhasználói szokásoktól függően körülbelül 8-12 órányi aktív használatot tesznek lehetővé, de a pontos intervallum persze sok mindentől függ. Nem mindegy, hogy te is úgy kisütteted-e a szemed a nagy fényerővel, mint én, videózol-e rajta, vagy sem, mint ahogy az se, hogy hány alkalmazás fut a háttérben, vagy épp milyen az idő. Nagy hidegben vagy extrém melegben ugyanis gyorsabban merül a jószág.

Az, hogy teljesen lemerül a telefonunk, nemcsak idegtépő, de nem is tesz különösebben jót neki. Ha rendszeres az ilyesmi, hosszú távon károsodhat az akkumulátor, csökkenhet a kapacitása, és végül egyre gyorsabban merül majd le. Ezért első körben arra figyelj, hogy ne hagyd csutkára merülni. 

Mobilunk töltési ideje

Egy átlagos okostelefon teljes feltöltése körülbelül 1,5-2,5 órát vesz igénybe. Sok vagy kevés? Az attól függ, mennyire gyorsan kellenem megint használni. Ha sokallod, ez ez idő jelentősen csökkenthető néhány egyszerű trükkel, amivel akár 30-60 perc alatt is el lehet érni a teljes töltöttséget. És hogy mikor lehet ilyesmire szükség?

Ami engem illet, sok ilyen helyzetet el tudok képzelni. Merült már le telefonom ukkmukkfukk, amikor egy nagyon fontos hívást vártam, vagy épp minden átmenet nélkül egy meeting közben, vagy közvetlenül azután, hogy lányom annyit írt a családi csetbe, hogy Anyu… Az ilyen és ehhez hasonló esetekben az ember öletni tudna azért, hogy valahogy felgyorsíthassa a töltési folyamatot, amikor pedig indulás előtt nem sokkal vesszük észre, hogy hamarosan lemerülünk, kulcsfontosságúvá válik, hogy minél hamarabb a lehető legjobban feltöltsük a telefonunkat.

régi mobilok

Na ezeket vajon milyen gyorsan lehet feltölteni? (Fotó: Ryan Pyle/Corbis via Getty Images)

Lássuk, mit lehet tenni!

1. Gyorsabb töltés: más töltő

Bár a telefonokhoz a gyártók többnyire mellékelnek töltőadaptert is, ezek nem mindig képesek maximálisan kihasználni a készülék feltöltődési képességét. Egy nagyobb teljesítményű töltőadapter viszont jelentősen csökkentheti a töltési időt. Én például a laptopom töltőjével szoktam feltölteni a telefonom, ha nagyon sietni szeretnék vele.

2. Gyorsabb töltés: repülőgép üzemmód

Az egyik legegyszerűbb módszer, ha gyorsabban töltenénk a telefonunkat az, ha bekapcsoljuk a repülőgép üzemmódot. Ez jelentősen csökkenti a telefon energiafogyasztását, azaz bár nem növeli a töltési sebességet közvetlenül, de csökkenti az akkumulátorra nehezedő terhelést, ami így gyorsabban éri el a teljes töltöttséget.

3. Gyorsabb töltés: kevesebb alkalmazás

Hasonló hatást érünk el azzal is, ha a telefonunkon kikapcsoljuk a nem használt, de a háttérben futó alkalmazásokat, mert ezek is merítik a telefont, azaz kicsit olyan, mintha az egyik oldalon ki, a másikon befelé lapátolnánk a vizet süllyedő csónakunkból.

Hasonlóan jó ötlet a töltés idejére teljesen kikapcsolni a telefont, vagy legalább bekapcsolni annak rendkívül energiatakarékos üzemmódját, ami magától korlátozza le a használt alkalmazásokat a legszükségesebbekre, ezáltal csökkenti a fogyasztást.

4. Gyorsabb töltés: fali konnektor

A mobilt autóban, vagy lapotopunkról is fel tudjuk tölteni, de ezek csigalassú módszerek. A leggyorsabban a fali konnektorból tudjuk tölteni a telefont, így ha sietős a dolgunk, maradjunk ennél.

Ne vigyük be az ágyba!

Az ágyban inkább ne töltsük a telefonunkat!

5. Gyorsabb töltés: szobahőmérséklet

Az extrém meleg és hideg egyaránt rontja az akkumulátor kapacitását, szélsőséges időjárási viszonyok között a telefon lassabban működik, illetve lassabban is töltődik fel. Sőt, ha például a telefon túlságosan felmelegszik, a telefon szoftvere korlátozhatja vagy teljesen le is állíthatja a töltést. Az akkumulátor sokkal gyorsabban lemerül akkor is, ha a telefon túl hideg! Télen majd erre is ügyelj, amikor sietősen töltesz: szobahőmérsékletnél jársz a legjobban.

6. Gyorsabb töltés: le a tokkal!

Mivel telefonod lassabban töltődik, amikor meleg van, gyorsabban tér magához, ha kiveszed a tokból. A készülék töltése bizonyos típusú tokok belsejében felesleges hőt termelhet, ami befolyásolhatja az akkumulátor kapacitását és a töltési sebességet is. Érdemes tokváltáson gondolkodnod akkor is, ha telefonod nagyon lelassul, mert oka lehet az is, hogy dunsztban ül egész nap. 

7. Gyorsabb töltés: tisztaság

A telefon töltését lassíthatja, ha a töltőfej szennyezett, vagy ha a mobilon lévő töltőcsatlakozó piszkos. Ha azt szeretnéd, hogy telefonod a lehető leghamarabb töltődjön, időről időre tisztogasd meg ezeket. 

Több módszer is kínálkozik arra, hogy mobilunkat gyorsan tölthessük fel, de azért nem árt egy kis óvatosság. Egyrészt jó, ha figyelünk arra, hogy telefonunkat ne engedjük tejesen lemerülni, és ne is legyen rendszeres, hogy telefonunkat sufnimódszerekkel gyorstöltjük Míg néha rendben lehet, hogy például a laptoptöltőnkkel töltünk, hosszú távon biztonságosabb a telefonhoz adott töltőt használjuk.

Ebben a korábbi cikkünkben a mobilfüggőség ellen adtunk tippeket.

Kiemelt kép: Getty Images