menstruacio tabu

Minél többet tudunk a menstruációról, annál kevésbé tabu

A menstruációval kapcsolatban még mindig nem tudunk eleget. A téma tabunak számít, így nagyon sok lány és nő sincs tisztában saját teste működésével. 

—SZPONZORÁLT TARTALOM—

Nem vagyunk tisztában azzal, milyen termékek állnak rendelkezésünkre, nem ismerjük a hormonjaink nevét, nem tudjuk, mi az a tüszőrepedés. Fiatal lányok úgy kezdhetnek menstruálni, hogy nem is tudják, mi történik velük. Minél inkább megismerjük saját ciklusunkat, annál kényelmesebb és problémamentesebb lehet a menstruáció. Ehhez azonban el kell kezdenünk a párbeszédet a témában: hiteles szakértőkre, jobb kommunikációra van szükségünk, és a vérzéssel kapcsolatos stigmák eltörlésére.

A női ciklus még mindig tabu

A Spectra Kutatóintézettel közösen végzett dm drogérialánc felmérésben 2024. február és április között 6000 16 és 50 év közötti nőt kérdeztek meg 12 dm országban arról, szerintük a környezetükben hogyan gondolkodnak erről a kérdésről.

A megkérdezettek 60 százaléka (sőt a magyarok 66 százaléka) úgy érzi, hogy ez a téma nehéznek számít, egyfajta tabu.

Emiatt pedig a fiatal lányok bizonytalanok, szégyellik magukat, egy teljesen természetes testi folyamat miatt. A dm adatai szerint Magyarországon 10-ből 5 nő úgy érzi, hogy ez a tabusítás felel azért is, hogy a munkahelyeken, iskolákban nem elég tudatosak a döntéshozók és nem könnyítik meg a menstruáló nők helyzetét.

 

menstruacio tabu

A menstruáció addig tabu, amíg el nem kezdünk beszélni róla (Kép: dm)

Az edukáció a kulcs

A női ciklus és vérzés attól érződik majd normálisnak és természetesnek, ha elkezdünk beszélni róla. Minden csak addig lehet tabu, amíg nem terjednek el róla széles körben helyes információk. Már gyerekkortól kezdve úgy kéne hozzáállnunk a női ciklushoz, mint a világ legtermészetesebb dolgához. Nem baj, ha a fiúk tudnak róla, hogy az anyukájuk minden hónapban vérzik egy kicsit, mert ez a testi működésének a része. A lányokat szintén fiatal kortól fel kellene világosítani arról, mi vár rájuk az egyre korábban érkező kamaszkorban. Szülőként, tanárként nagyon sokat tehetünk azért, hogy a fiatal lányok ne életük átkaként tekintsenek a menstruációra, hanem legyenek szavaik, helyes információik a témáról.

Ugyanilyen fontos, hogy a cégek is részt vegyenek olyan felvilágosító, segítő kampányokban, amelyek könnyítenek a nők terhein.

A menstruációs higiénia világnapján, május 28-án startolt el a dm nemzetközi szintű kezdeményezése a női egészség támogatására: a kampányban a vásárlók és munkatársak testi, lelki egészsége áll a fókuszban 12 országban, több hónapon át. A drogéria külön figyelmet szentel a női ciklus szakaszainak és jellegzetességeinek, illetve különféle aktivitásokkal készülnek a téma társadalmi tabusítása ellen. A dm az edukáció és a menstruációs szegénység terén is aktív szerepet kíván vállalni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületének közreműködésével.

Az egészségnevelésről részletesebben

A Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete nevében Papp Sára elnök nyilatkozott. Elmondta, hogy az egyesület egy öntevékeny orvostanhallgatókból álló szervezet, melynek minden tagja elkötelezett egy egészségesebb nemzedék nevelésében.
„Jelenlegi tevékenységünk egyik fő pillére az egészségnevelés. Az óvodás korcsoporttól a nagygimnazistákig járjuk az intézményeket különböző prevenciós foglalkozásokat tartani. Ebben a tanévben közel 2600 órát tartottunk, ebből több mint 250-et reproduktív egészség témában, azaz ezzel a fontos és sokszor tabunak számító témával közel 6250 fiatalt értünk el.

A kampánnyal kapcsolatosan 2 programot tervezünk megvalósítani:

1.) A dm támogatásának köszönhetően a Máltai Szeretetszolgálat segítségével olyan réteget szeretnénk foglalkozásainkkal elérni, akikhez korábban nem jutott el a tevékenységünk. A szeretetszolgálat tanodáiban 15 helyszínen körülbelül 3 órás foglalkozásokat szeretnénk tartani a női egészség témában. Mindmappig és flipchart módszerekkel ötletelünk majd arról, mitől vagyunk nők, hogyan érünk azzá, miként változik közben a testünk. Megadjuk a szükséges biológiai alaptudást anatómia modellekkel és videókkal illusztrálva, átbeszéljük a legfontosabb alapokat a női nemi szervekről,

az alapvető működéséről és funkcióiról, a menstruáció folyamatáról, a higiénia fontosságáról, a menstruációs eszközökről.

Igyekszük ledönteni a témát körüllengő tabukat, emellett beszélünk a családtervezésről, a testképről, a bántalmazásról és a nőgyógyászati vizsgálatokról is. A 2024/25-ös tanév elején egy közös tréninget szervezünk a Máltai Szeretetszolgálat munkatársaival, ahol egy legalább 10-15 fős, az említett workshopokat végigvinni képes csapatot képezünk ki.

2) Elérhető szakmai anyagot, óravázlatot is összeállítottunk, amelyeket pedagógusok alkalmazhatnak az iskolákban. A közösségi médiában is jelen leszünk, TikTok videók és Instagram posztok formájában. A BOE szupererejének a kortárs oktatást tartjuk, aminek

pozitív hozadékát prevenciós óráinkon nap, mint nap megtapasztaljuk.

A diákok befogadóbbak, könnyebben megnyílnak a hozzájuk korban közel álló orvostanhallgatóknak. Emellett elengedhetetlennek tartjuk a hitelességet, így minden tananyagunk szakorvosok által lektorált, óratartóink képzésen vesznek részt.”

A menstuációs szegénységről

Nők és lányok milliói nem engedhetik meg maguknak a betétek, tamponok, kelyhek megfizetését. Így sokuk kénytelen havonta akár egy hetet is kimaradni az iskolából vagy a munkahelyéről.

A probléma pedig világméretű, hiszen havonta több mint kétmilliárd ember menstruál világszerte.

Alapvető lenne, hogy ilyenkor minden érintett hozzáférjen a vér felfogásához szükséges termékekhez és képes legyen megfelelően tisztálkodni. Amíg ez nincs így, addig küzdenünk kell a menstruációs szegénység ellen. Ehhez nemcsak a megfelelő vízellátottságra van szükség, de arra is, hogy a rászorulók alacsonyabb áron vagy teljesen ingyen hozzáférjenek a megfelelő higiéniai eszközökhöz és tudják is azokat használni. Nagy tévhit, hogy a nehézségek csak a fejlődő országok lakóit érintik. A hazai kutatási eredmények megmutatják, hogy bizony

lenne igény arra, hogy ingyenes termékeket helyezzenek el a közösségi terekben, például a női mosdókban.

Tízből öt nő élne a lehetőséggel, hiszen nemcsak a váratlanul érkező vérzést lehetne higiénikusan és gyorsan kezelni, de a betétek, tamponok, kelyhek által felemésztett összeg is csökkenthetne. S mielőtt azt hinnénk, ez itthon nem probléma: a nők 33 százaléka számolt be arról, hogy a menstruációs termékek megvásárlása komoly anyagi terhet jelent a számára.

Segítsünk a rászorulókon!

A dm Együtt egymásért név alatt futó hosszú távú támogatási stratégia célja, hogy megtalálják azokat a társadalmunkat érintő kihívásokat, amelyek kapcsán hatékony és releváns segítséget tudnak nyújtani. Az edukáció támogatása és a tabuk ledöntése is szerepel a célok között. A Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületét nem csak az ismeretanyag létrehozásában segíti, az edukációs anyagokat

a dm széles körben elérhetővé teszi, sőt a hátrányos helyzetű kiskamaszokhoz is elviszik ezt a fajta tudást workshopok formájában.

Ezzel párhuzamosan a dm országszerte hátrányos helyzetű kiskamaszokat támogat menstruációs higiéniai eszközökkel a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal együttműködve. A karitatív szervezet a felajánlott eszközöket rászoruló, hajléktalan nőknek, és a legszegényebb településeken élő asszonyoknak, lányoknak juttatja el, akik számára a higiéniás termékek megvásárlása nehézséget jelent. Így lehetőségük nyílik arra, hogy minden nap elmenjenek iskolába, a munkahelyükre és teljes életet éljenek.

Kiemelt kép: dm