- A természetes olajok egy sor hajproblémára megoldást nyújtanak.
- Így javítják a természetes olajok hajunk és fejbőrünk egészségét.
- Mutatjuk, melyek a leghatékonyabb olajok hajnövesztéshez.
Valószínűleg nincs is olyan nő a világon, aki élete során ne próbálta volna már legalább egyszer, különféle csodaszereket bevetve, rövid időn belül hosszúvá varázsolni a haját, de legalábbis néhány centimétert növeszteni rajta.
Valóban nem könnyű kivárni, amíg hajkoronánk eléri a kívánt hosszúságot, főleg, ha mindenekelőtt egészségén kellene javítanunk, ami bizony elég gyakran megeshet. Hajunk ugyanis bőrünkhöz hasonlóan megannyi információt tükröz általános egészségi állapotunkról. Táplálkozási hiányosságainktól kezdve hormonális problémáinkon át egészen rossz hajápolási szokásainkig minden visszaköszön hajunk minőségén.
Ráadásul ezek nagy részét nem is lehet egyről a kettőre orvosolni, így a hosszú haj még tovább várat magára – hacsak nem ötvözzük a kellemeset a hasznossal. Ez alatt a különféle természetes olajok használatát értjük, melyek nem csupán
erősítik és javítják hajunk szerkezetét, de szárazság, fénytelenség, egyéb károsodások, sőt, még korpásodás ellen is hatékonyak.
Bár természetesen az itt felsoroltak közül egyik sem tekinthető varázsszernek, kutatások is bizonyítják, hogy a természetes olajok hosszabb, erősebb és egészségesebb hajat eredményeznek, hidratálják a fejbőrt, lezárják a töredezett hajvégeket, így hajunknak már nincs is más dolga, csupán egészségesen növekedni.
Így hatnak a természetes olajok a hajra
A legjobb természetes hajolajok mellékhatások nélkül kínálnak holisztikus megoldásokat a haj gyorsabb növekedéséhez. A fejbőrön alkalmazva csillapítják az irritációt, csökkentik a fejbőrproblémákat okozó baktériumok számát, közvetlenül a hajgyökérbe juttatják a fontos tápanyagokat, hidratálnak és serkentik a véráramlást.
Használhatók balzsamként, pakolásként hosszabb ideig fennhagyva, vagy mosáskor a fejbőrbe masszírozva,
minden esetben kezelhetőbbé és selymesebbé teszik a hajat. Nem mellesleg pedig számos bőrgyógyászati állapotot kezelhetnek, amelyek gátolhatják a haj növekedését. Sőt, a szakértők szerint a hajra alkalmazott speciális olajokra a seborrheás dermatitisz, a pikkelysömör, a korpa, a viszkető fejbőr és a hajhullás megelőzésében is számíthatunk.
Alkalmazzuk az alábbi olajokat kezdetben hetente egyszer, adagoljunk belőlük mindössze néhány cseppet a balzsamunkhoz vagy a samponunkhoz és masszírozzuk be a fejbőrünkbe. Kettő-négy hét után már szemmel látható lesz az eredmény.
Hajnövesztés: ezek a leghatékonyabb olajok
1. Ricinusolaj
Nem véletlenül hallunk a ricinusolajról a legtöbbet, ugyanis amellett, hogy szépíti a hajat és a bőrt, a benne található zsírsavak antibakteriális és gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaznak. Ráadásul még pénztárcabarát is.
A ricinus nevű növény magjából kinyert olaj serkenti a hajhagymák növekedését (a szemöldök és a szempilla szőrzetét is beleértve), ezáltal egészségesebbé, fényesebbé, dúsabbá teszi a hajat, valamint regenerálja a száraz, elvékonyodott szálakat.
Masszírozzuk be fejbőrünkbe természetes hordozóolajjal, ami segít hígítani a textúráján, ezt követően hagyjuk állni egy órán keresztül, majd mossuk ki szulfátmentes samponnal.
4 tipp, hogyan élvezheted a ricinusolaj szépítő hatását.
2. Kókuszolaj
A kókuszolaj minden hajtípusra remek választás, gyakorlatilag védőréteget képez a hajszálak körül, hidratálja azokat, csökkenti a töredezettséget, és mindemellett erősíti a haj szerkezetét. Puhítja, kisimítja a tincseket, ezáltal a kifésülés és a haj formázása is könnyebbé válik.
A leghatékonyabb, ha nedves hajra viszünk fel belőle a balzsamunkhoz adagolva, vagy pedig saját pakolást készítünk két evőkanál kókuszolajból, három csepp levendulaolajból és egy csésze vízből. A keverék felvitelekor a haj középső részétől haladjunk a hajvégekig, majd hajmosás után alaposan szárítsuk meg selymes frizuránkat.
3. Jojobaolaj
Már az aztékok is használták természetes kozmetikumként a jojobaolajat, ami egyszerre hidratálja a hajat és a fejbőrt is, továbbá segít megelőzni a korpásodást, valamint elősegíti a haj növekedését. Minden típusra, göndör és egyenes hajra egyaránt remekül alkalmazható, mivel a ricinushoz hasonlóan esszenciális zsírsavakban gazdag.
Akár száraz, fénytelen vagy ritkuló hajra keresünk megoldást, a jojobaolaj mindenkor a segítségünkre lehet. Ehhez nem kell mást tennünk, mint balzsamként használnunk nedves vagy száraz hajra: tegyünk néhány cseppet a tenyerünkre, majd enyhén dörzsöljük a haj (vagy a fejbőr) legszárazabb területeire.
4. Rozmaringolaj
A rozmaringolaj az utóbbi idők legnépszerűbb alternatívája, ha természetes kozmetikumot keresünk hajunk ápolására, és nem véletlenül. Fejbe masszírozva fokozza a véráramlást, ezáltal pedig serkenti a haj növekedését, méghozzá rendkívül hatékonyan.
Egyes vizsgálatok szerint legalább olyan eredményes, mint a hajhullás elleni kezelés összetevőjeként alkalmazott minoxidil.
Mint sok más koncentrált hajolajat, a rozmaringolajat is érdemes hordozóval hígítani, ami lehet akár jojoba- vagy kókuszolaj. Gyengéden masszírozzuk be a fejbőrbe, különös tekintettel az érintett területekre, és hagyjuk hatni legalább 30 percig. Fél óra múlva öblítsük ki és alaposan mossuk át a hajunkat szulfátmentes samponnal.
5. Avokádóolaj
Az avokádóolaj hajunk számára is gazdag E-vitaminforrás, amely megakadályozza a hajhullást, lezárja a haj kutikuláját, így megóvja a sérülésektől és látványosan simává, selymessé varázsolja tincseinket. Amennyiben tehetjük, válasszunk speciálisan hajra szánt, tápanyagokkal dúsított, hidegen sajtolt avokádóolajat, melyet ujjbegyeinkkel terítsünk szét a szükséges területeken.
Ha viszket a fejbőrünk, bátran dörzsöljük be vele azt is, de a töredezett hajvégekre, a szárazabb részekre szintén felvihető hajmosás előtt. Amennyiben növelni szeretnénk hatékonyságát, melegítsük fel egy kicsit úgy, hogy használat előtt belehelyezzük egy tál meleg vízbe.
6. Szőlőmagolaj
A szőlőmagolaj antioxidánsokban és értékes zsírsavakban gazdag, melyek segítenek hidratálni, erősíteni és védeni a hajat a különféle káros hatásoktól. Javasolt rendszeresen alkalmazni, inkább kisebb mennyiségben, ha egy mód van rá, hidegen sajtolt verzióban. A száraz fejbőrre juttatva a szőlőmagolaj csökkenti a korpásodást, hidratálja a bőrt és természetesen felgyorsítja a haj növekedését.
Az antioxidánsok okán ráadásul a töredezett hajvégek ápolásában is számíthatunk rá. Ha hajunk hajlamos a kiszáradásra és a göndörödésre, zuhanyzás után cseppentsünk belőle a tenyerünkre, és finoman tapogassuk át hajszálainkat, majd szárítsuk meg alaposan.
A szőlőmagolajnak egyébként a bőrápolásban is hasznát vehetjük:
javítja a bőr rugalmasságát, és csökkenti a finom ráncokat anélkül, hogy zsíros hatást hagyna maga után.
7. Argánolaj
Mindannyian hallottunk már az argánolajról, melyet előszeretettel használnak kozmetikumokban édes illata, közismert tápláló, hidratáló és regeneráló hatása miatt. Az esszenciális zsírsavaknak hála akár töredezett, fénytelen, fakó vagy göndörödő hajra is bevethetjük, fokozatosan helyre hozza a sérült szálakat, és felgyorsítja a haj növekedését.
Masszírozzunk 8-10 cseppet a hajunkra és a fejbőrünkre, majd hagyjuk állni 10 percig. Ügyeljünk arra, hogy a hajunk tövétől indulva vigyük fel egészen a hajvégekig, sőt, ha igazán hatékonyak szeretnénk lenni, egy zuhanysapkával le is fedhetjük a fejünket (maximum 1 órán át), amíg relaxálunk.
Hosszabb hajat szeretnél? Ezek az ételek támogatják a haj növekedését.
Kiemelt kép: Getty Images