Fizikai szempontból sem mindegy, hogy érzi magát a beteg lelkileg és érzelmileg az orvosi rendelőben, főként az orvos személye miatt.

Az orvosi vizsgálat alapvetően megviseli az embert, hiszen bizonytalan ideig, sokszor információk nélkül ülünk egy szobában, és várjuk az orvosi verdiktet. Kiszolgáltatott helyzet, amiben tehetetlennek érezzük magunkat, ezért nagyon sok múlik azon, hogy milyen az orvos viselkedése.

Szakmai berkekben is régóta zajlik a vita arról, hogy mennyire kell türelmesnek vagy empatikusnak lennie az orvosnak, de nagyon úgy fest, hogy a tudomány is a női doktorok mellé áll.

A női orvos több időt szán a betegekre

Egy új tanulmány szerint jobban járunk, ha egy hölgy viseli a fehér köpenyt. A kutatást végzők több, mint kétszázezer beteg és több, mint kétszáz orvos közötti interakciót vizsgáltak meg, és úgy találták, hogy a nők jobban odafigyelnek pácienseikre.

A 14 szakterületen dolgozó orvos közül a női doktorok átlagosan több időt töltöttek a betegekkel, hosszabb feljegyzéseket írtak, és több időt fordítottak az elektronikus betegnyilvántartások megtekintésére.

A tanulmány is része annak a kutatásnak, amely azt sugallja, hogy a nők együttérzőbbek, és nagyobb valószínűséggel mentik meg a betegek életét.

Ennek megerősítéseként tartják számon azt is, hogy a nők gyakrabban jelentkeznek be az elektronikus egészségügyi rendszerekbe a szabadnapjaikon, mint a férfi kollégák. Az Amerikai Orvosi Egyetemek Szövetsége felmérése szerint az USA-ban az orvosok csupán 38 százaléka nő.

A nők szabadnapjukon is a beteggel foglalkoznak

Az elemzés során 171 812 beteg feljegyzést, 252 883 dokumentumot és a 2,1 millió elektronikus egészségügyi nyilvántartó rendszerben eltöltött percet fésültek át 14 szakterület bevonásával. A legtöbb férfi az ortopédiai osztályon volt, míg a legtöbb nő az általános orvosok között. A betegek átlag életkora mindkét nemnél 57-59 év volt.

női orvos empatikusabb

Egy női orvos együttérzőbb általában, mint egy férfi (Fotó: Getty Images)

A férfi orvosok napi 12 százalékkal és heti 26 százalékkal több rendelési időpontot ütemeztek be, mint női kollégáik. Emellett havonta körülbelül 18-szor jelentkeztek be az elektronikus egészségügyi rendszerekbe, míg a nők havonta 16-szor.

A női gyógyítók azonban akár 158 százalékkal több időt töltöttek a rendszerben munkaidejükön kívül, mint férfi kollégáik.

És habár a férfi kollégák körülbelül 32 százalékkal több orvosi feljegyzést írtak, mint a nők, utóbbiak mintegy 40 százalékkal hosszabb feljegyzéseket készítettek, és majdnem kétszer annyi időt vettek igénybe megírásukra.
Ráadásul inkább kézzel írták a jegyzeteket ahelyett, hogy a mesterséges intelligenciát vagy valamely más technikai eszközt alkalmaztak volna.

Örök kihívás a munka és magánélet egyensúlya

„Ezek az eredmények összhangban vannak a korábbi tanulmányokkal, amelyek a nemek közötti egyenlőtlenségeket mutatják be az egészségügyi szakemberek körében” – írták a kutatók. Ugyanakkor úgy gondolják, hogy a különbségek részleteinek feltárása további kutatást igényel, mivel lehetséges, hogy a karrierválasztások és preferenciák jócskán hozzájárulnak ezekhez az egyenlőtlenségekhez.

Példának hozták fel, hogy egy női orvos jellemzően lazább időbeosztást választ, hogy könnyebben megteremtse a szakmai és a magánélet közötti egyensúlyt. Emellett az is igaz lehet, hogy a kevesebb betegszám miatt több idő maradhat a dokumentálásra, például a jegyzetek kézi megírására.

A JAMA Network Open folyóiratban megjelent kutatás legfőbb torzító eleme az volt, hogy mindössze egy intézményt vizsgáltak, a széleskörű mintához tehát több adatra van szükség.

Itt pedig egy különleges orvos történetét olvashatjátok. 

Kiemelt kép: