Míg az ágyi poloska csak az ember vérén él, addig a bolha jellemzően a kisállatunkról kerül a lakásunkba. Az élősködő nem válogat, bár meg szoktak különböztetni macska- és kutyabolhát, sőt emberbolhát is. Ezek a rovarok a legnagyobb nyugalommal táplálkoznak bármilyen melegvérű élőlényből.
Tehát hiába a macska hozta haza a bolhát, az minket is csípni fog, minden értelemben. Ráadásul az apró rovart nehéz észrevenni az állat bundájában, mire pedig megtörténik a felfedezés, már peték és lárvák borítják az otthonunkat.
A bolhásság jelei
Kijárós háziállatunk szőrzetét rendszeresen át kell fésülnünk, de nem csak azért, hogy eltávolítsuk a kihullott szőrszálakat. Ilyenkor bukkanhatunk rá az apró bolhákra, kullancsokra is, amelyek ott mozgolódnak az állat bőrén, jellemzően a nyak és a has tájékán. Ahogy az élősködők egyre szaporodnak háziállatunkon, úgy lesz egyre több jele jelenlétüknek:
az állat bundájából furcsa, fekete vagy sötétbarna darabkák potyognak,
egyre intenzívebben vakarózik, majd rajtunk is megjelennek az apró pöttyök, a bolhacsípések nyomai. A rossz hír az, hogy a furcsa melléktermék alvadt vér, és a bolhák táplálkozása után marad vissza, a még rosszabb pedig az, hogy a kis állatok pillanatok alatt beveszik magukat a szövetekbe.
Ezért nehéz kiirtani a bolhát
A hátrahagyott alvadt vérből és a szerves törmelékekből, amelyeket állataink vagy mi hátrahagyunk, kiválóan megélnek a bolhák lárvái, akik még nem tudnak vért szívni. Ők azokból a fél milliméteres, szinte láthatatlan petékből fejlődnek ki. A petéket a nőstény bolhák vagy a gazdatesten, vagy sokkal inkább annak környezetében hagyják hátra.
A bolha okos állat, csak akkor megy vért szívni, ha szüksége van rá, egyébként nagyon jól érzi magát a vér gazdájának lakóhelyén. Nagyszerűen elrejtőzik az ágyneműben, bolyhos plédekben, fekhelyekben, sőt az autóban és a gyerekülés szövetében is. Amíg minket meg nem csípnek, addig akár fel sem fedezhetjük a fertőzöttséget.
Nyáron sokféle vérszívó várja sóvárogva, hogy lecsaphasson ránk! Nézzük, milyenek a csípéseik és hogyan kell azokat kezelni.
Hogyan tüntessük el a bolhákat?
Gyanakodjunk bolhára, ha kis, alvadt vérpöttyöket látunk az ágyneműnkön vagy a pléden, vagy sötét színű vérdarabkákat, mintha apró szemű mákot szórtak volna szét. A bolha apró, barna vagy fekete színű állat, könnyű felismerni, mert nagyon mozgékony, hosszú lábú lény, a fény sem zavarja, mint a poloskát, így bármelyik napszakban észrevehetjük. Ha csak hozzáérünk, már ugrik, nincs is ott.
Szerencsénk van, még éppen látjuk elugrani, s ezzel bizonyítottuk is, hogy bolháról van szó.
Ha ügyesek vagyunk, el is kaphatjuk a kis nyavalyást akár a padlón, akár épp a bőrünkön. Nehéz elpusztítani, így érdemes egy tál vizet odakészíteni és abba meríteni a bolhát szorító kezünket. A vérszívó ezt már nem éli túl. Az alacsony tálkányi vizet hagyjuk a szobában éjszakára, néhány bolond bolha mindig beleugrik, hogy aztán belefulladjanak. Ennyivel is kevesebb lesz reggelre.
A poloska a bolhával szemben nem ugrik, csak mászik, csípése helyén jóval nagyobb viszkető folt alakul ki, és esélyünk sincs kézzel elkapni. A bolha csípése kisebb, bár ez is viszket, és időnként sorozatban jelenik meg a bőrünkön egy csíkban. A jó hír az, hogy nem feltétlenül lesz szükségünk szakemberre az irtáshoz, mint a poloska esetében. A rossz hír pedig az, hogy így is idő- és pénzigényes a folyamat.
Milyen bolhairtót vásároljunk?
Kezdetnek azonosítsuk, hogyan, kin érkezett a fertőzés. Azonnal kapjon minden velünk élő, szőrös állat neki való bolhairtó cseppet. Figyeljünk nagyon oda, mert ami jó a kutyának, az halálos idegméreg lehet a macskának és fordítva. Azaz soha ne használjuk ugyanazt a terméket az összes állatunkra.
Mindegyikük azt kapja, ami fajtája szerint számára lett kifejlesztve. A nagyon idős vagy beteg állatoknál kérjük ki az állatorvos tanácsát, míg ha kölyökről van szó, számára az erre a célra kialakított spray segíthet az irtásban.
Fontos tudni, hogy ez utóbbi nem ad védettséget, csupán tüneti kezelést jelent. Ugyanez igaz az irtószeres fürdetésre is.
Érdemes előre gondolkodni és olyan bolhairtó cseppet vásárolni, ami a kifejlett bolha környezetére is kifejti hatását, nem csak az állatra. Ezek egy hónapig pusztítják el a bolhákat, no és azok népes családtagjait. Ez idő alatt ne fürdessük az állatot, akkor sem, ha továbbra is vakarózik.
A vízzel, samponnal ugyanis magát a hatóanyagot is lemoshatjuk. Erős fertőzöttség esetén szükség van pár napra, mire minden bolhától érzékeny búcsút vehetünk. S ez csak a kifejlett példányokra vonatkozik.
Porszívózás és mosás minden nap
A nagyobb gondot a peték, a lárvák és az azokból kialakult bábok okozzák. Utóbbiak ugyanis akár több hónapig is életben maradhatnak úgy, hogy észre sem vesszük őket. Ha tehetik, vért szívnak, de ha nem, a bolhák akkor is jól elvannak, éheznek és várják a következő táplálékot adó élőlényt.
Az álló emberen nagyjából térdmagassáig képesek felugrani és gyorsan csípni egyet. Nagyon fontos hát, hogy ne adjunk nekik erre esélyt. Ha az állatot lebolhairtóztuk, jöhet minden textília és felület.
A tavaszi nagytakarításhoz hasonló felfordulásra számítsunk.
Át kell porszívóznunk naponta az egész lakást, különös tekintettel az ágyak, fekhelyek, kanapék környékére. A porzsákot azzal a lendülettel zacskózzuk be és dobjuk ki, majd vegyünk elő egy tisztát, és másnap kezdhetjük az egészet elölről.
Ezen felül minden textíliát, ágyneműt, pizsamát, plédet, párnát, huzatot ki kell mosnunk alaposan, az a legjobb, ha hatvan fokon. A kánikula annyiban segít, hogy legalább hamar megszáradnak a szőnyegek, nehéz plédek is.
Amit nem tudunk kimosni, azt is vigyük ki a napra és alaposan fújjuk le bolhairtó spray-vel.
A szert a padló repedéseibe is érdemes bejuttatni, ahonnan a porszívó talán nem szedte ki az összes petét, lárvát és bábot. Ne feledjük, hetekig, hónapokig tart, mire kifejlődnek belőlük a bolhák, azaz ha félmunkát végzünk, pár hónap múlva ugyanezt meg kell ismételnünk. Ugyanakkor csak olyan szert használhatunk, ami nem káros a velünk élő állatokra, gyerekekre nézve.
Nem szabad stigmatizálni
A bolhásságot nemcsak undor, de szégyenérzet is követi, hiszen az ápolatlansággal kapcsoljuk össze. Pedig a kis rovarok nagyon könnyen bejutnak a lakásba, a rendszeres takarítás és a felelős állattartás mellett is. Semmi okunk rosszul érezni miattuk magunkat. Azt viszont nem árt tudni, hogy a vérszívók betegségeket is terjeszthetnek.
A keleti patkánybolha annak idején vígan hurcolta szét a bubópestist,
a kutya- és macskabolha galandféregfertőzést, no és macskakarmolási betegséget (alacsony lázzal járó bakteriális fertőzés, jellemzően gyerekeket érinti) adhatnak át nekünk, nem is beszélve a nyálukra adott allergiás reakcióról.
A bolhák kiirtása és a takarítás befejezése mellett kezeljük az állatainkat féreghajtóval, magunkat pedig figyeljük meg. Ha rosszul érezzük magunkat, megnagyobbodtak a nyirokcsomóink, fogyni kezdünk, vagy egyéb, betegségre utaló tünetünk van, amint lehet, forduljunk orvoshoz!
Most akkor milyen csípés, ha nem bolhacsípés? Az is lehet, hogy ágyi poloskák fészkelték be magukat az otthonotokba!
Kiemelt kép: Getty Images