A penészgombák két életfeltétele a meleg és a nedvesség. Így aztán a nyáron felmelegedő lakásban is megjelenhetnek a szürke vagy zöld foltok, ha elég párás az idő. A penész nem korlátozódik a falakra: a nyílászárók, a falhoz közel elhelyezett bútorok, kárpitok, ruhák, könyvek is érintettek lehetnek. S minél több gomba van a lakásban, annál rosszabb mindannyiunknak: a penész komoly egészségügyi problémákat okozhat.
A gombák spórákat bocsátanak ki, amelyek észrevétlenül lebegnek a levegőben. Ezt nyilván belélegezzük, és míg a legtöbb ember nem feltétlenül betegszik meg tőle, a tüdőbetegek vagy a legyengült immunrendszerű emberek bizony súlyos, gyulladásos tüneteket mutathatnak, amelyek az aszpergillózis nevű betegség jeleként bukkannak fel.
A kórt a szervezetbe nagy mennyiségben jutó, Aspergillus fumigatus nevű penészgomba okozza, a pulmonáris aszpergillózis pedig akár gyógyíthatatlanná is válhat. Az Aspergillus gombák nagy előszeretettel élnek meg a párnáinkban, mert a poratkák ürülékével táplálkoznak. Még egy ok arra, hogy magas hőfokon és gyakran mossuk az ágyneműinket.
Ezért olyan veszélyes a penész a lakásban
Emellett a penészgombák allergiás reakciókat is kiválthatnak. Ezek szintén arcüreg- vagy tüdőgyulladásig fajulhatnak, az asztmásoknak pedig még jobban megnehezíthetik az életét. Ha ez nem lenne elég, még mindig ott vannak a mikotoxinok. Ezek a penészgombák által termelt mérgező anyagok, amelyekből jelenleg több mint négyszáz félét ismerünk. Vannak köztük olyanok, amelyek a hormonháztartásunkat zavarják össze, mások a vesét vagy a májat károsítják, megint mások pedig rákkeltő hatásúak.
Az igazán veszélyes mikotoxinokat az Aspergillus, a Penicillium és a Fusarium gombanemzetségek termelik.
Penészes, jellemzően teljes kiőrlésű gabona fogyasztásával juthat a szervezetbe, de egy sor más élelmiszerben is jelen lehetnek. Épp ezért mennyiségüket az Európai Unió területén hatóságilag is korlátozzák, pláne annak tudatában, hogy ezek a toxinok könnyen felhalmozódnak az emberi szervezetben. A legveszélyeztetettebbek a kisgyerekek, a terhesek, a gyenge immunrendszerrel élők és a hetven éven felüli idősek. Mikotoxint termelő penészgombák egyébként a lakásban is megtelepedhetnek, ezért nagyon oda kell figyelnünk, mikor és milyen mennyiségű penész jelenik meg az otthonunkban.
Védjük a bútorokat!
Ahhoz, hogy megszabaduljunk a penésztől, 50 százalék körülire kell csökkentenünk a lakás levegőjének páratartalmát, és meg kell szüntetnünk a vizesedés okát. Nem szabad halogatni az ereszcsatorna tisztítását, a tetőjavítást, az épület átnézetését, és
folyamatosan mérnünk kell a páratartalmat, illetve beszerezni az azt csökkentő készülékeket.
Rendszeresen szellőztessünk, emellett figyeljük a nyílászárók környékét, mert ott is könnyen megjelenhet a penész. Mielőtt szigeteltetnénk, vagy kicseréltetnénk a régi ablakokat műanyagra, kérjük ki szakember véleményét, mielőtt még inkább elzárjuk az utat a szellőzés elől, és melegebb, de a rossz értelemben zöldebb otthonban találjuk magunkat. Ma már könnyen beszerezhetünk penészölő hatású festéket a falakra, érdemes ezt is megfontolni.
A portalanítás is fontos
A ritkán használt táskákat, holmikat, fiókokat rendszeresen nézzük át és ellenőrizzük, nem penészedett-e meg valami. A gombák akár képesek szinte beleenni magukat a szövetekbe, ahonnan ki már szinte nem is lehet irtani őket. Ha penészes huzatot, párnát, takarót találunk, sajnos érdemes gyorsan megszabadulnunk tőle.
Ha a fertőzés csak egy kis részt érint, penészölő hatású vegyszerrel, fehérítőben való áztatással és magas hőfokon történő mosással szabadulhatunk meg tőle.
A mosógépre sem árt figyelni, hiszen az is bepenészedhet, ezt bő ecetes, forró vizes üres program elindításával előzhetjük meg. A portalanítás is fontos teendő, lehetőleg nedves, enyhén vegyszeres ronggyal végezzük, ami nem veri fel a penészspórákkal keveredett port.
A lakberendezés kulcsa
Ha nem akarunk penészes bútorokat és használati cikkeket, a szellőztetés, a páratartalom optimalizálása mellett arra is figyelnünk kell, hogy ne toljuk a falig a bútorokat. Hagyjunk minél nagyobb, szellőzésre alkalmas rést köztük és a fal között. Jellemzően a nagy szekrénysort szoktuk a hideg, ablaktalan falhoz tolni abban bízva, hogy majd ott jó helyen lesz, de ha nem hagyunk megfelelő rést, és nem figyelünk a rendszeres takarításra,
nagyon könnyen terjed a penész először a szekrényre, onnan pedig mindenre, amit abban tárolunk.
A földön tárolt bútoroknak legyen lábuk, ez segíti a levegő áramlását, és csökkenti a penész megjelenésének esélyét. Bizonyos szobanövények is segíthetnek a penész elleni harcban, de figyeljünk rá, hogy a dús szobadzsungel emeli a lakás páratartalmát. A szőnyegekkel, falikárpitokkal, falvédőkkel, tapétákkal sem árt vigyázni, mert ha nem nézünk rendszeresen alájuk, bizony meglepetések lapulhatnak alattuk. Különösen a nedvesebb, hidegebb helységekben, fürdőszobákban, szuterénekben, pincékben kell figyelnünk erre, ha megtehetjük, inkább ne is tegyünk le tartósan szőnyeget, vagy a falat fedő szövetet.
Ha penészes tárgyat találunk
Takarításkor, a penész elpusztítása során vagy a régi holmik átnézése közben viseljünk gumikesztyűt és maszkot, a koronavírus idejéből maradt FFP2-es tökéletes erre a célra. Ha végeztünk, zacskózzuk be a penészes holmikat, és ne a benti szemetesben tároljuk, hanem vigyük ki egyből a kinti kukába.
Takarítás után a rajtunk lévő ruhát dobjuk is a mosógépbe, a maszkot pedig a szemétbe.
Ha a falat vagy az ablakot penésztelenítjük, érdemes óvni a szemünket is az erős vegyszerektől és a penész okozta irritációtól. Ha kontaktlencsét viselünk, takarítás előtt vegyük ki, és inkább vegyük fel a szemüveget, rá pedig a védőszemüveget. A penészes bútorokat hasonló elővigyázatosság mellett gombaölő szerrel vagy savas fehérítőszerrel mossuk le, vigyázva, hogy ne áztassuk el a felületet.
A szekrényeknél nem elég a külső felület gombátlanítása, ki kell pakolnunk,f és bent is ugyanezt a műveletet elvégeznünk. Ha kész vagyunk, ne tegyük vissza a bútort ugyanoda, mert néhány héten belül kezdhetünk mindent elölről. Szüntessük meg a penészedés okát, kezeljük a falat, a bútorokat pedig úgy helyezzük el a térben, hogy ne terjedhessen rájuk a gomba.
A penész jelenlétére a dohos szag is figyelmeztethet. Így tüntetheted el!
Kiemelt kép: Getty Images