––SZPONZORÁLT TARTALOM––
Nem titok, hogy a megfelelő mosási technikák segítenek ruháink és kelméink épségének és minőségének megőrzésében. A helytelen mosás miatt ugyanis nemcsak összemehetnek vagy kifakulhatnak a ruhák, szövetek, de kényes anyagokat tönkre is tehetjük vele.
Vannak olyan régi berögzülések – mint például a törölközők „kifőzése” vagy hogy 40 fok alatt koszosak maradnak ruháink –, amelyeket bátran elfelejthetünk. Ma már nem kell 90 fokon dübörögtetni a mosógépet, hogy elérjük a kívánt higiéniát. Hogy energia- és időtakarosan, mégis pompásan mosson a mosógép, ahhoz csak ismerni kell a módját.
Így lesz hosszú életű a mosógépünk
Kezdjük azzal, hogy mik azok a teendők, amelyekkel garantálhatjuk, hogy mosógépünk hosszú ideig jól szolgáljon bennünket!
1. Tisztítás
A mosógép élettartamának növelése érdekében kifejezetten ajánlott, hogy rendszeresen tisztítsuk. Egy tisztító mosás vagy üres mosás (újabb mosógépeken van ún. drum clean funkció vagy öntisztító program is) kilencven fokon ideális, és célja a letapadt mosószer-, öblítőmaradványok eltávolítása. És hogy milyen rendszerességgel tegyük ezt? Néhány havonta bizony érdemes beiktatni.
Négy-hat hetente érdemes megtisztítani a mosógép szűrőjét is, ami a legtöbb mosógép esetén alul, egy kis fedél mögött található. Mivel a szűrő eltávolításakor némi víz szivároghat ki, ezért először tegyünk törülközőt a padlóra, majd csavarjuk le a szűrőt, és hagyjuk, hogy a víz kifolyjon. Ezután tisztítsuk meg a szűrőt forró víz alatt, majd dugjuk vissza, helyezzük rá a fedelet, és már kész is.
2. Ne töltsük túl a mosógépet!
Sose tömjük túl a mosógép dobját, mindig legyen némi hely a ruhák fölött. A túlterhelés ugyanis nemcsak a ruhák megfelelő tisztítását akadályozza, de extra terhelést jelent a mosógépnek. A hatékony mosás érdekében és a gép károsodásának elkerülése érdekében tartsuk be a gyártó töltési kapacitással kapcsolatban megadott irányelveit! A legmodernebb, okos mosógépek egyébként ma már figyelmeztetnek, ha mégis túlpakoljuk a dobot.
3. Mosószer – de mennyit?
Emellett az is fontos, hogy a mosószer-adagolóba is csak annyi mosószer és öblítő kerüljön, amennyi ajánlott, a felesleg ugyanis nem oldódik fel, csak lerakódik, ez pedig hosszú távon duguláshoz vezethet.
Tudtad? A modern, mesterséges intelligenciával ellátott mosógépek már a mosási programhoz és a ruhákhoz igazítva tudják adagolni a mosószert. De másra is képesek! A Samsung készülékek tisztán maradó adagoló rekeszei egy különleges öblítőrendszer segítségével biztosítják, hogy a mosószer nagyobb része kimosódjon, így a tartály tisztább és higiénikusabb maradhat.
Tippek mosáshoz
1. Válogassuk szét a szennyest!
Nem csak nagyanyáink rögeszméje volt ez, illetve nem véletlenül számít általános tanácsnak. Érdemes nemcsak szín, de anyagtípus és szennyezettség alapján szortírozni a szennyest. A fehér, a sötét és a finom ruhákat már csak azért is egymástól külön kell mosni, hogy megelőzzük a fakulást, szövetkárosodást, illetve hogy a sötétebb textilek megfogják a világosabbakat. Ki szeretné, ha ropogós, hófehér göncei elszürküljenek?
2. Használjunk megfelelő mosószert!
A különféle anyagú ruhák különféle mosószert igényelhetnek. A mosószer mennyiségére is ügyeljünk, hiszen mint fentebb írtuk, a túl sok mosószer lerakódásokhoz vezethet, míg a túl kevés nem tisztít hatékonyan.
3. A foltok előkezelése
Ha erősen vagy foltokkal szennyezett ruhaneműt mosunk, érdemes valamilyen előkezelő oldatot használni vagy éppen előáztatni adott ruhadarabot kis mennyiségű mosószerrel kevert vízben. Ha a ruhák erősen szennyezettek, alkalmazzuk az előmosást a gépen.
4. A megfelelő mosási ciklus
A modern mosógépek különféle, a különböző anyagokhoz és szennyezettségi szinthez igazított különböző ciklusokat kínálnak.
Ismerkedjünk meg ezekkel a beállításokkal (a használati útmutatókon mindig van magyarázat. Ha a kis füzetet esetleg elveszítenénk, szinte minden mosógép útmutatóját megtalálhatjuk az interneten, csak írjuk be a mosógép típusát, és voilà, kéznél is van!).
Így lehetünk biztosak afelől, hogy ruháink kíméletes, mégis alapos mosásban részesülnek. A Samsung modelljei közül például több készülék a ruhák színének vagy anyagának megfelelően tud programot javasolni, sőt a mosási szokásainkat is figyelembe veszi, így például a sötét ruhákhoz való programban (Dark Garment).
Csökkentett centrifugasebesség biztosítja, hogy a ruhák lágy mosásban és alapos öblítésben részesüljenek – így sokáig megőrzik színüket.
A gyapjú program pedig gyengéd ringató és áztató mozgást végez, hogy megvédje a gyapjúszálakat a zsugorodástól / torzulástól.
A Samsung Ecobubble és a QuickDrive innovációi az idő töredéke alatt képesek eltávolítani a ruhák szennyeződéseit kevesebb energia felhasználásával. Ha pedig kevesebb időt töltünk mosással, több időnk marad arra, amit igazán szeretünk csinálni.
5. Elég már az alacsonyabb hőfok!
A hidegebb vízzel való mosás nemcsak energiatakarékos, de megakadályozza a színek kifakulását is. A mai gépek már 30 fokon is tökéletesen mosnak, így magas hőfokra erősen szennyezett ruhadarabok esetén van már csak szükség.
Fontos tipp, amelyet a pénztárcánk is meghálálja majd, hogy bízzunk a modern technológiában! Rengeteg energiát és vizet takaríthatunk meg, emellett pedig környezetbarátabb is lesz a mosás, ha helyesen használjuk a mosógépet.
Tippek a gyorsabb száradás érdekében
Ha kevesebb időt töltenénk vasalással, érdemes okosan teregetni! Rázd ki a ruhákat teregetés előtt: ez nemcsak segít csökkenteni a gyűrődést, de a száradást is könnyíti. Ha szárítógépet használsz, tisztítsd meg a szöszszűrőt, így hatékonyabb lesz ez a gép is. Az eltömődött szűrő megnövelheti a szárítási időt, és még károkat is okozhat. Szárítógépben érdemes kipróbálni a szárítógolyókat is. Ezek segítenek szétválasztani a ruhákat, így a forró levegő hatékonyabban tud keringeni, ami csökkentheti a szárítási időt és minimalizálhatja a statikus feltöltődést.
És persze a válogatás itt is színre lép: ha a hasonló típusú szöveteket együtt szárítjuk, azzal biztosítjuk az egyenletes száradást.
Kiemelt kép: Samsung