Olimpia 2024 Párizs hőség

Veszélyben lehetnek az olimpiai versenyzők – 35 fokos hőség várható Párizsban

A párizsi olimpia szervezőinek újabb akadályt kell legyőzniük, a héten ugyanis óriási hőség várható a francia fővárosban.

Rettentő kánikula kínozza ezekben a hetekben Európa lakosságát – hát még a 2024-es párizsi olimpia versenyzőit! A hőség még azoknál is riasztó egészségi tüneteket okozhat, akik épp a szoba hűvösében próbálják átvészelni ezt az időszakot, úgyhogy elképzelni is nehéz, milyen érzés lehet ebben a melegben sportolni. Mi több, eszeveszettül küzdeni azért, hogy életünk legjobb sportteljesítményét nyújtsuk.

Bár az éjszakák elviselhetőbbnek ígérkeznek, nappal még mindig rendszeresen 30 Celsius-fok fölé kúszik a hőmérő higanyszála

– Párizsban pedig különösen nagy gondokat okozhat mindez. A francia fővárosban ráadásul a kutyameleget kiemelten magas páratartalom is kíséri, így valóban fullasztóvá válhat a hőség a hét második felében. És a verseny még csak most kezdődött…

Olimpia 2024: Hőség kínozza Párizs városát

A francia meteorológiai ügynökség sárga riasztást adott ki a héten várható hőhullámok és viharok miatt. A Météo-France azt tanácsolja az ittenieknek, hogy a hőség miatt csak óvatosan sportoljanak vagy végezzenek bármilyen fizikai tevékenységet a szabadban… Kár, hogy az égieknek senki sem szólt, hogy a világ legrangosabb sportversenye zajlik épp Párizsban.

olimpia-2024-parizs-hoseg

Fotó: David Ramos/Getty Images

De nem ez az első eset, hogy a hőség gondot okoz egy olimpián. A 2021-es tokiói rendezvény idején szintén hasonló problémákkal találták szemben magukat a sportolók és a szervezők. Azt a versenyt a történelem legforróbbjaként tartják számon: a hőmérséklet akkor 34 Celsius-fok fölé emelkedett, a páratartalom pedig időnként megközelítette a 70%-ot is. Ez nagyon súlyos egészségi kockázattal járt a sportolók számára: néhányakat kerekesszékben szállítottak el a versenyszámok helyszínéről,

több futó hányt és elájult a célvonalhoz érve, Danyiil Medvegyev teniszező pedig egyszerűen megkérdezte, mégis ki vállalja a felelősséget, ha a hőség esetleg az életét követeli majd.

Magas páratartalomnál a 35 Celsius-fokos vagy annál magasabb hőmérséklet ugyanis valóban halálos lehet, különösen, ha hat óránál hosszabb ideig van kitéve ilyen körülményeknek az ember szervezete. Amikor a páratartalom eléri a 100%-ot, az izzadság nem párolog tovább. Ez azt jelenti, hogy a testünk egyszerűen képtelen lehűteni magát. Nem nehéz elképzelni, rövid időn belül milyen súlyos következményekkel járhat mindez…

Mit tehetnek a szervezők?

A szervezők természetesen minden sportágnál előre felmérték a kockázatokat, és elmondásuk szerint az eseménynaptárat is ennek megfelelően állították össze: a hosszú és különösen megterhelő versenyszámokat jellemzően a kora reggeli órákra ütemezték. Ezen felül annyit tehetnek a héten, hogy folyamatosan figyelik a Météo-France előrejelzéseit és figyelmeztetéseit, illetve, ha valóban beköszönt a hőség,

egyes sportágaknál és helyszíneknél előfordulhat, hogy egy-egy futamot elhalasztanak majd, amíg a hőmérséklet vissza nem esik a küszöbérték alá. 

A szervezők azonban azt is jól tudják, hogy a hőség nem csak a sportolók számára jelenthet problémát. Ennek okán Párizs-szerte mintegy 300 új ivókutat helyeztek üzembe, illetve minél több árnyékos területet igyekeztek kialakítani a nézőtereken is.

Mit tehetnek a versenyzők?

Sajnos nem sokat. Úgy tudni, egyes sportolók előre készültek az extrém hőségre azzal, hogy a várható párizsi hőmérséklethez és páratartalomhoz hasonló körülményeket próbáltak teremteni az edzéseik során. Viszont a versenyzésnek legalább ugyanilyen fontos része a megfelelő pihenés és regenerálódás is – amit a jelenlegi hőség rendkívüli módon megnehezít.

Ha már forróság: a 2024-es párizsi olimpia az eddigi legszexibb

Olimpia 2024: Hőség vs öko-szemlélet

A napokban óriási botrány kerekedett abból, hogy az olimpiai faluban a versenyzők szobáiba nem telepítettek légkondicionáló berendezéseket a szervezők. A szálláshelyeken ehelyett egy olyan, a klímáknál környezetbarátabb, geotermikus rendszer működik, amely a külsőnél nagyjából 6 Celsius-fokkal alacsonyabb hőmérsékletet tart odabent. Több sportoló is kifogásolta ezt azonban, szerintük az alkalmazott technológia nem elég hatékony hőség idején, így az olimpiai szervezőcsapat utólag megengedte, hogy a versenyzők saját költségükön hordozható légkondicionáló egységeket rendeljenek a szobáikba.

Te tudod, kik az idei olimpia legnagyobb sztárjai? Rájuk mindenképp érdemes odafigyelni ezekben a hetekben!

Kiemelt kép: Getty Images