Kamala Harris jelöltsége hatalmas lendületet adott az amerikai elnökválasztási kampánynak, sokakat hoz lázba, hogy ő lehet az USA első fekete, ázsiai származású női elnöke. De vajon milyen esélyei vannak? És miért rajonganak érte annyian?

Nemcsak hazánkban bolydult fel a közélet az utóbbi időben. Az Egyesült Államokban például korábban nem látott csere történt nem sokkal a novemberi amerikai elnökválasztás előtt, amikor Joe Biden, a jelenlegi elnök bejelentette, hogy visszalép a jelöltségtől.

Jelenlegi alelnökét, Kamala Harrist támogatta, aki a demokraták egyik elnökjelöltje lett (hogy hivatalosan is azzá válik-e, az csak augusztus 1. után derül ki, mivel akkor lesz a Demokrata Párt szavazása), ezzel pedig hatalmas adrenalinfröccsöt adott a politikai csatározásokba belefásult amerikaiaknak.

Új lendület, növekvő népszerűség

Hírességek és nagy nevű üzletemberek sora adott hangot támogatásának (Barack Obama is mellette szólalt fel), az újonnan alakult támogatói csoportoknak se szeri, se száma. Néhány nap alatt 170 ezren jelentkeztek önkéntes kampányaktivistának, és elképesztő méretű (200 millió dolláros) adományt gyűjtöttek össze Harris kampányának szponzorálására.

Csak a hétfő este tartott „White Dudes for Harris” (fehér fickók Harrisért) néven futó élő közvetítés három óra alatt több mint 4 millió dollárt gyűjtött össze az alelnök elnökjelöltségének támogatására. A szervezők azt is közölték, hogy a Zoom közvetítésen több mint 190 ezer ember vett részt, köztük egy rakás híresség is, mint például Joseph Gordon-Levitt, Mark Hamill, Mark Ruffalo vagy éppen Jeff Bridges színészek.

A lelkesedés a legutóbbi felmérésekben is megjelenik. Az ABC News/Ipsos július 26–27-én végzett közvélemény-kutatásából az látszik, hogy Kamala Harris támogatottsága nő az amerikaiak körében, a végkimenetel szempontjából kritikus fontosságú államokban fej-fej mellett állnak, másokban hajszállal ugyan, de meg is előzi a nemrég 34 vádpontban is bűnösnek talált Donald Trumpot. A többi felmérés is rendre hasonló eredményre jut, volt amelyikből az is kiderült, hogy az amerikaiak 60 százaléka szerint a 78 éves Trump valójában túl öreg egy második ciklushoz. 

Mit „tud” Kamala Harris?

Kétségtelen, hogy 59 évesen Harris olyan energiával, vitalitással és kommunikációs készségekkel rendelkezik, amelyekkel képes lehet kezelni egy kimerítő kampányt, megfogalmazni a második Trump-ciklus veszélyeit, és bemutatni Amerika jövőképét az egész országban.

Noha alelnökként szinte soha sem került reflektorfénybe, Kamala Harris számos kulcsfontosságú kezdeményezésre összpontosított, és jelentős szerepet játszott a Biden-kormányzat néhány legfontosabb eredményében.

Elindította a „Harc a reproduktív szabadságjogokért” elnevezésű országos kampányt, hozzájárult az inflációcsökkentő törvény és az amerikai mentőterv elfogadásához, amely a Covid utáni segélyezés finanszírozását biztosította – 1900 milliárd dolláros mentőcsomagot fogadtak el, amelyet a leginkább rászoruló háztartásoknak utaltak ki, voltak, akik 1400 dollárt kaptak.

Egyes elemzők szerint előnye származhat Harrisnek abból is, hogy visszafogottabb hangnemben beszél a republikánusokról és támogatóikról,

akiket az ezt megelőző években radikális jobboldali terrorizmussal vádoltak. Ő csak szerényen annyit mond, hogy „elavult nézeteket támogató”, „különös szavazók”, akiknek „öreg a vezetője”.

Kamala Harris amerikai elnökválasztás

Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke beszédet mond az elnökválasztási kampánygyűlésen a Georgia állambeli Atlantában 2024. július 30-án (Fotó: Kyle Mazza/Anadolu via Getty Images)

Rasszizmus és nőgyűlölet: lehet elnök, aki nem szült?

Nem meglepő módon, amint Kamala Harris elnökjelölt lett, felerősödtek a rasszista és nőgyűlölő hangok. Természetesen lehet kritizálni a női vagy színesbőrű politikusokat anélkül, hogy ez a kritika automatikusan szexista vagy rasszista lenne. Érték is jogos kritikák amiatt, hogy túlságosan kockázatkerülő, hogy nem elég erős vezető, de a legtöbb vélemény elismeri, hogy nőként és színesbőrűként sokkal szigorúbb kritikai szempontokat támasztott iránta a média, mint ha fehér férfi lenne. 

Itt azonban nem ez történik. Még

a republikánus párt vezetése is azt a szerény javaslatot tette a tagoknak, hogy, ne legyenek ennyire nyíltan rasszisták és szexisták.

Az egyik lózung azzal kapcsolatos, hogy Harris nem szült gyermeket. Ezzel J.D. Vance (a republikánusok alelnökjelöltje) 2021-ben tett megjegyzései is újra terítékre kerültek. Ő akkor azt rótta fel, hogy a pártot „egy rakás gyermektelen macskás nő vezeti, akik szerencsétlenek a saját életük és az általuk hozott döntések miatt, és ezért az ország többi részét is szerencsétlenné akarják tenni”. A gyermektelen embereknek nincs közvetlen érdekük az országban – mondta, azt sugallva, hogy nem kellene vezetniük sem azt. 

Azzal, hogy Kamala Harris egyébként anya – 2014 óta mostohaanyja férje első házasságából született, már felnőtt gyerekeinek, akik Mamalának hívják őt –, nem foglalkozott sem ő, sem az ellenséges hangok. Más kérdés, hogy

ha szült volna, akkor valószínűleg az lenne a mondás, hogy ő „csak” egy érzelmes anya, semmi keresnivalója a politika kőkemény világában.

Ahogyan azt sem firtatták egyébként, hogy hány amerikai elnök szült korábban gyereket. (Egy sem, hiszen mind férfiak voltak, erre pedig az internet is megadta a maga gúnyolódó válaszát Kamalát támogatva.) Az USA történetében egyébként 5 elnök is volt, akiknek nem volt (vér szerinti) gyereke, többek között George Washingtonnak sem.

Azt sugallni 2024-ben, hogy a tény, hogy nem szült, alkalmatlanná tesz egy jelöltet az Egyesült Államok kormányzására, sokakban nemtetszést váltott ki.

Ahogy az sem tűnik jó támadási stratégiának, hogy bevándorló szülők gyermeke, és hogy színesbőrű – elvégre Barack Obamát kétszer is megválasztották.

Kamala az interneten is hódít

Harrist az internetes néplélek is nagymértékben támogatja. Berobbantak a Kamala for president (Kamalát elnöknek) mémek, az X (egykori Twitter) és a TikTok ontja magából a girlboss tematikájú képeket, videókat. A girlboss egyébként egy szlengszó, a lány és főnök szavakból, és olyan női alakra használják, aki inspirál, és akit nem érdekel, mit gondolnak mások.

Ez a nagy rajongás azért is érdekes, mert azok a Z generációsok terjesztik, akik Amerika Izrael támogatásával kapcsolatos döntései miatt eddig nem voltak túl lelkesek a Biden adminisztráció iránt. Ez az ifjonti hevület és az internetes mémek sora Harrist a közösségi médiában a kínosból gyorsan menővé tette.

Beyoncé színre lép

Kamala Harris 2024-es elnökválasztási kampányának első videójában egy sokak által ismert dal szólalt meg, mégpedig Beyoncé Freedom (Szabadság) című száma. Egy olyan dal, amelynek klipjében nemcsak a fegyveres erőszakra, de az egészségügyi ellátásra és a nők reprodukciós jogaira is rengeteg utalás történik. Harris videója így kezdődik:

„Ezen a választáson mindannyian szembesülünk egy kérdéssel. Milyen országban akarunk élni?” Majd azzal folytatja, hogy „Vannak olyanok, akik szerint a káosz országának kellene lennünk. A félelemé. A gyűlöleté. De mi valami mást választunk.” Azzal, hogy Beyoncé, aki ugyan nem támogatja nyíltan Harrist – de régóta a  demokratákra voksol –, átengedte a dalt kampánycélra, rajongói millió számára jelölte ki az utat.

Rajta kívül is számtalan híresség kampányol Kamala Harris mellett, például Charlie XCX, Barbra Streisand, Ariana Grande, George Clooney, Jamie Lee Curtis, Megan Thee Stallion, de Michelle Obama, az egykori first lady is.

De kicsoda Kamala Harris?

Kamala Devi Harris 1964. október 20-án született a kaliforniai Oaklandben, életútja pedig maga az amerikai álom. Édesanyja, Shyamala Gopalan az indiai Tamilnáduból emigrált, hogy megszerezhesse az endokrinológiai doktori fokozatot a Berkeley-n. A fiatal nő az egyetemen beleszeretett egy feltörekvő fekete akadémikusba, a Jamaicából érkezett Donald Harrisbe. A férfi később a Stanford Egyetem gazdasági professzora lett, Shyamala pedig az emlőrák kutatóorvosa. Két gyermekük született, Kamala, illetve húga, Maya. 

Mindkét szülő lenyűgöző tudományos pályát futott be, baráti társaságuk is főként afroamerikai értelmiségiekből és jogvédőkből állt, ők alkották a Harrist formáló környezetet. Kamala hétéves volt, amikor szülei elváltak. A kislány számára meghatározó élmény volt, amikor egy apjuknál tett látogatás során

a szomszédok nem engedték őt és húgát a gyerekeikkel együtt játszani. Hogy miért? A bőrszínük miatt. 

Kamalát mindig az ambíció hajtotta. 47 évesen Kalifornia állam főügyésze, majd szenátora volt, ő az első nő, az első fekete amerikai és az első dél-ázsiai amerikai, aki alelnöki posztot töltött be. 

Kamala Harris kétségtelenül a világ egyik legbefolyásosabb nője. Ha pedig hivatalos jelöltként ő nyeri a novemberi választást, a világ egyik legfontosabb pozícióját, az Amerikai Egyesült Államok elnöki posztját töltheti be. Egy migráns szülők gyermeke egy olyan jelölttel szemben, aki az Egyesült Amerikai Államok létrejöttének alapfeltételeként szolgáló migránsokat „állatoknak” nevezi.

Kiemelt kép: Kamala Harris 2024. július 25-én Houstonban, Texasban – Fotó: Montinique Monroe/Getty Images