Ha valaki rossz időben fekszik le, az könnyedén megzavarhatja a szervezet belső óráját, ami nem kívánt hormonális reakciót vált ki.

Akár gondolkodunk a jövőbeni gyerekvállaláson, akár aktívan próbálkozunk, számos tényezőt figyelembe kell venni a sikeres teherbe eséshez. Nem mindegy, mit eszünk, mit sportolunk, milyen a stressz szintünk vagy van-e gondunk a menstruációval.

Befolyásolja a fogantatást az életkorunk, a súlyunk, a korábbi betegségek és a káros szenvedélyek. Egy tanulmány szerint pedig az is kiemelten fontos, hogy mikor megyünk el aludni.

A gyerekre vágyók ekkor menjenek aludni

A kiterjedt vizsgálatban 4000 fogamzóképes korú nőt követtek nyomon öt éven keresztül, hogy a kutatók megtudják, hogyan befolyásolja a lefekvés a fogamzási esélyeiket.

Kiderült, hogy a gyermekre vágyóknak legkésőbb 22.45-ig ágyba kell kerülniük.

A tudósok úgy gondolják, hogy azoknál, akik rendszeresen ezután az időpont után mennek aludni, 22 százalékkal nagyobb lesz a valószínűsége a termékenységi problémák felbukkanásának.

Az eddig is köztudott volt, hogy a megfelelő mennyiségű alvás alapvetően fontos az immunrendszer működéséhez, így a termékenység megőrzéséhez is. De nem csupán az alvás mennyiségén van a hangsúly, hanem a kései lefekvés elkerülésén is.

Globális termékenységi krízis

A termékenységi mutatók csökkenése világszerte hatalmas probléma, szakemberek már régóta kongatják a vészharangot.

Ha nem változik semmi, az évszázad végére drámaian meg fognak változni a világ népességének mutatói.

2050-re az országok több mint háromnegyedében nem lesz elég magas a termékenységi ráta ahhoz, hogy a népességszámot idővel fenntartsa; ez 2100-ra az országok 97%-ára nő.

lefekvés ideje fogamzóképesség

Az alvás minden részlete befolyásolhatja a teherbe esést (Fotó: Getty Images)

A drámai előrejelzések óriási kihívásokat állítanak az országok elé, különösen ott, ahol az öregedő népesség egyre nagyobb terheket ró az egészségügyi és a társadalombiztosítási rendszerekre.

Ha megzavarodik a szervezet belső órája, elindul a láncreakció

Az említett tanulmány során a kínai Xiangya Kórház tudósai 2015 és 2020 között kérdezték alvásai szokásaikról a női résztvevőket, hogy felmérjék, miként befolyásolják azok a fogantatási arányokat a családalapításra vágyók körében.

Egyéb, a fogantatás esélyét csökkentő tényezőket, mint az elhízás, a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, kizártak a vizsgálatból.
A Frontiers in Endocrinology tudományos folyóiratban közzétett eredmények csekély eltérést mutattak a termékenységi arányokban a 22:45-ig lefekvők körében. Az ezt követő időszakban aludni térők esetében azonban meredeken – több, mint ötödével – csökkent a fogantatás esélye.

A kutatók úgy vélik, hogy a későbbi lefekvés megzavarja a szervezet belső óráját, és hormonális láncreakciót vált ki, ami csökkenti annak valószínűségét, hogy a spermium megtermékenyíti a női petesejtet.

„A fogantatás folyamatát bonyolult hormonális mechanizmusok szabályozzák. Ezeknek bármely megzavarása hatással van a termékenység folyamatára, és  meddőséghez vezethet” – írták a tanulmány szerzői.

Úgy vélik, hogy a modern társadalmak felgyorsult természete jelentős változásokat eredményezett az emberek életmódjában, például egyre többen késleltetik a lefekvés idejét.

Abban bíznak, hogy az információk tükrében a gyermekre vágyó, fogamzóképes korú nők megfontolják az életmódbeli javaslatokat.

A teherbe esés pokoli küzdelem a nőknek, hogyan segíthetünk kívülállóként?

Kiemelt kép: Getty Images