- Mennyi átlagosan a vágott virágok élettartama?
- Melyek azok a növények, amelyek az átlagnál is tovább maradnak frissek?
- Mutatjuk, hogyan tarthatjuk tovább életben a vágott virágokat!
Biztosra vesszük, hogy sokan inkább a cserepes, élő növényre szavazunk, ugyanakkor örömmel tesszük vázába a vágott virágokat is – akár ajándékba kaptuk, akár a kertben szedtük – hiszen aligha akad olyan fontos életesemény, aminél ne lennének jelen a figyelmes gesztusok jegyében.
Ha nincs se ballagás, se szülinap, csak éppenséggel nem tudtunk ellenállni a piacon látott csokroknak, egy vázányi illatos színpompa mindenhol jól jöhet a lakásban. Az viszont tény, hogy a vágott virág nem tart örökké, a hervadó csokor pedig nem túl felemelő látvány.
A vágott virágok élettartama a fajtától és frissességétől függ. A többség átlagosan 3-7 napig, míg a pünkösdi rózsa, az orgona és a százszorszép frissessége jóval kevesebb ideig tart. A kertből szedett növények természetesen tovább maradnak életképesek, mint a boltban vásárolt csokrok, ha azonban olyan szépségeket keresel, amelyek az átlagnál is tovább elállnak, a krizantém, a szegfű, a liliom, a hortenzia és az inkaliliom kifejezetten jól bírják a gyűrődést. Gondoltad volna, hogy kellő odafigyeléssel a krizantém akár egy hónapig is illatozhat a szobában?
Nők Lapja kvíz: Felismered kép alapján a nyári virágokat?
Így maradhatnak sokáig szépek a vágott virágok
A vágott növények tartósítására ma már többféle oldat elérhető az üzletekben, de van néhány egyszerű módszer, ami amellett, hogy semennyi pénzbe nem kerül, még kifejezetten hatásos is. De nem is szaporítanánk tovább a szót: mutatunk néhány tippet, melyekkel sokáig frissen tarthatod a csokrodat!
1. Első és legfontosabb: tiszta váza
Ha sokáig szeretnél gyönyörködni a virágaidban, mindig győződj meg a váza tisztaságáról, hiszen az időközben felhalmozódott, túlszaporodott baktériumok jelenléte felgyorsítja a szárak pusztulását.
Fontos, hogy a váza tisztítószer-maradványoktól mentes legyen, ezért mindig alaposan öblítsd ki, és hagyd, hogy magától megszáradjon, mert a törlőkendő használata is baktériumforrás lehet.
2. Cserélj vizet minden nap!
A friss, tiszta víz üde virágokat eredményez – és minél többször cseréljük, annál jobb! Az is elég lehet, ha néhány naponta egyszer cseréled, viszont kétségkívül hatásosabb, ha minden nap friss adaggal készülsz.
3. Kerüld a közvetlen napfényt!
Tudjuk, elsőre ellentmondásosnak tűnhet, de a napfényt valójában csak a növekvő virágok igénylik. A vágott növény tovább marad életben, ha árnyékos helyen pihen, távol a napsugarak lohasztó melegétől, a hidegtől, valamint az olyan beltéri hőforrásoktól, mint a radiátor és a légkondicionáló.
4. Óvatosan a gyümölcsökkel!
Tény és való, pazar csendéletet teremthetünk némi vágott virággal és gyümölcsös tállal, de ha azt szeretnéd, hogy csokrod sokáig szép legyen, érdemes távol tartani tőle a gyümölcsöket.
A legtöbb gyümölcsféle érése közben egy etilén nevezetű gáz szabadul fel, ami idő előtti romlást eredményezhet, ha bizonyos gyümölcsöket egymás mellett tárolunk. Ugyanez a folyamat megy végbe akkor, ha vágott virágok pihennek közvetlenül a gyümölcsös tál mellett. (Ebből a szempontból az alma, a körte, a barack, a szilva, az avokádó és a banán számít igazán rizikósnak.)
6. Vágj le a szárakból!
Akár kaptuk, akár a kertből szedtük, sokáig megőrizheti vonzerejét minden vágott növény, ha száranként lecsípünk belőlük 1-1 centit, mielőtt vázába tennénk. A víz felszívódását különösen a fásabb részek nehezítik meg, ezért ebben az esetben érdemes addig vágni belőlük, míg el nem érjük a lágyabb részt.
Külön fontos, hogy ha 45 fokos szögben metsszünk – tehát nem egyenesre vágjuk a szárakat –, több felületet biztosítunk ahhoz, hogy felszívják a nedvességet.
A vizet emellett tovább tarthatjuk frissen, ha a szárakon kívül nem lóg bele semmi más, ezért bátran vágd le a leveleket (a vízszint fölöttiek maradhatnak), valamint az időközben elfonnyadt részeket!
7. A „kívülállók”
Bizonyos növények olyan vegyi anyagokat termelnek, amelyek elpusztíthatnak más, ugyanazon cserépen osztozó virágokat, ezért ha lehet, a jácintokat, az íriszeket és a nárciszokat inkább ne kombináld más növényekkel!
Mik azok a születési virágok, és mit árulnak el rólunk?
Kiemelt kép: Getty Images