nárcisztikus célpont

Ez a 2 legfőbb vonás, ami a nárcisztikusok célpontjává tesz

Bizonytalan helyzetben ne legyintsünk az intő jelekre! Fontos, hogy felismerjük magunkban a nárcisztikus bántalmazó lehetséges áldozatát. Így elkerülhetjük a későbbi csalódásokat.
  • Egyre többen sütik rá a nárcisztikus címkéjét arra, aki nem szimpatikus nekik, pedig a probléma valódi.
  • Vannak olyan tipikus személyiségjegyek, melyek kifejezetten vonzzák a nárcisztikus embereket. 
  • Adunk 5 hasznos tippet, mellyel felfegyverkezhetsz egy nárcisztikussal szemben. 

Pszichopata, borderline, gázlángozó – ezek a kifejezések manapság ellenőrizetlenül bukkannak fel a hétköznapi párbeszédekben. Nem egyszerű helyén kezelni a felelőtlenül hangoztatott címkéket, melyek a pszichológiából szivárogtak át a köznyelve. Épp ezért felismerni is egyre nehezebb, mikor válunk valóban áldozattá egy nárcisztikus játékában.

Persze a szakirodalomból megtanuljuk, hogy a nárcisztikus személy olyan ember, aki mélyen gyökerező önértékelési problémákkal, kapcsolataiban pedig empátiahiánnyal küzd, miközben szomjazik a folyamatos figyelemre és csodálatra, melyet nem fél manipulációval kicsikarni. De a valóságban nagyon nehéz kívülről látni magunkat, ha már behálózott egy, a leírtakhoz hasonló személyiségzavarban szenvedő ember. Különösen úgy, hogy – magunkból kiindulva – többnyire a legjobbat feltételezzük a másik félről.

Merthogy az esetek többségében a nárcisztikus személy egy kedves, rokonszenves, jóindulatú áldozatot csavar az ujja köré, aki gondoskodó természetével folyamatosan táplálja szükségleteit. Ám, ha megértjük belső mozgatórugóit, arra is fény derül, melyek azok a legfőbb tulajdonságok, melyek szabályosan vonzzák a nárcisztikus személyeket. Ez pedig abban is segít, hogy egy-egy bizonytalan helyzetben ne legyintsünk az intő jelekre, hanem – akár megelőzésképp, akár már döntéshelyzetben –, felismerjük magunkban a lehetséges áldozatot.

2 vonás, ami a nárcisztikus „kedvence”

Az alábbi két tulajdonság könnyen egy nárcisztikus személy célpontjává tehet bennünket.

1. Jószívűség

Az egyik legjellemzőbb vonása a nárcisztikus tipikus áldozatának az, hogy szeret segíteni másokon és teljes bizonyossággal hiszi, hogy képes begyógyítani mások érzelmi sebeit. Sajnos egy nárcisztikus ember esetében ezért nagy árat fizet az, aki jóhiszeműen átengedi az irányítást, megadja az illetőnek azt az egyoldalú figyelmet, törődést és odaadást, ami végső soron csak a hatalom megszilárdítását szolgálja.

Ha létrejön a kölcsönös kapcsolódás, a fájdalom és a manipuláció mindennapossá válik, az áldozat önbecsülése pedig napról napra jobban sérül.

Ideális esetben a jószívű partner felismeri, hogy szükségletei háttérbe szorultak, boldogtalan és mellőzött, ami kulcsfontosságú fordulópont a gyógyulás során. Ez viszont sajnos katalizátor is a nárcisztikus számára, aki ezt felismervén hirtelen taktikát vált, sajnáltatni kezdi magát, és ezáltal újból visszaszerzi a kontrollt. A legtöbb jólelkű ember ilyenkor hajlamos ismét belevetni magát a kapcsolat megmentésébe, és a kör bezárul.

Fontos tehát, hogy jószívűségünkre inkább ritka, megőrzendő szupererőként gondoljunk. Mielőbb jelöljük ki határainkat, és ne tékozoljuk el belső értékeinket egy mérgező nárcisztikus kapcsolatban!

2. Önfeláldozás

A másik tulajdonság, ami kifejezetten sebezhetővé tesz bennünket, az, ha nem szánunk elegendő időt arra, hogy mérlegeljük saját igényeinket. Az öngondoskodás hiánya nem csupán azért jelenthet problémát, mert kimerültek leszünk, veszélybe kerül a mentális és a fizikai egészségünk vagy romlik a teljesítményünk, hanem azért is, mert így kiszolgáltatottá válunk a bántalmazókkal szemben.

A nárcisztikus személy könnyedén kihasználja a pillanatnyi vagy időszakos megingást, ha pedig felborul a testi-lelki-érzelmi egyensúlyunk, elhanyagoljuk magunkat, akaratlanul is nyitottá válunk olyan kapcsolatokra, melyek nem feltétlenül szolgálják érdekeinket. Sőt, akár még tovább is rombolják önbecsülésünket. Azonban jó hír, hogy

van remény az őszinte, gondoskodó emberek számára is arra, hogy kitörjenek ebből az ördögi körből. Ehhez pedig legfőképpen öngondoskodásra és önszeretetre van szükség.

Kivételesen tegyük magunkat az első helyre, húzzuk meg egyértelműen határainkat és ne rendeljük alá szükségleteinket mások igényeinek! Így nemcsak megvédhetjük magunkat a kihasználástól, hanem erősíthetjük önértékelésünket is, ami segít abban, hogy idejében felismerjük és elkerüljük a mérgező helyzeteket és kapcsolatokat.

5 mód, hogy felfegyverkezz egy nárcisztikussal szemben

Nem lehetetlen felvenni a kesztyűt a nárcisztikus emberrel szemben – vagy legalábbis kikerülni a célkeresztjéből.

1. Azonosítsd az érzelmeidet!

Ismerd meg és fogadd el negatív és pozitív érzelmeidet egyaránt. Ezáltal elkerülheted a nárcisztikus manipulációból eredő kiszolgáltatottságot. 

narcisztikus-celpont

Hogy megvédjük magunkat a nárcisztikusoktól, elengedhetetlen a kellő önismeret (Fotó: Getty Images)

2. Tiszteld önmagad!

Ne hagyd, hogy a nárcisztikus személy hamis befolyása csökkentse az önértékelésedet! Tudd, hogy igenis megérdemled a tiszteletet és az önzetlen szeretetet – éppúgy, ahogy bárki más. 

3. Vizsgáld felül a hiedelemrendszeredet!

Győződj meg róla, hogy az értékrended és a személyes hitvallásod nem áll ellentétben azzal, amit egyébként egy érzékeny szituációban helyesnek és egészségesnek tartasz.

4. Vedd körül magad jó emberekkel!

Kiszolgáltatott helyzetben rengeteg múlik azon, hogy kik állnak mellettünk. Építs ki egy támogató, őszinte közösséget, amely segít megerősödni és ellenállni a nárcisztikus befolyásának!

5. Légy hű önmagadhoz!

Semmilyen helyzetben se hagyd, hogy egy nárcisztikus személy megingassa az önmagadba vetett hited! Maradj hű ahhoz, aki valójában vagy, és ne engedd, hogy bárki kétségbe vonja az érzéseid valódiságát!

Te felismered, ha manipulálnak? Íme, 6 hamisítatlan nárcisztikus mondat

Kiemelt kép: Getty Images