indian-atok-amerikai-elnok

A sóni indiánok átka üldözi az amerikai elnököket?

Az indián népek rengeteget szenvedtek az érkező amerikai telepesektől. Elvették a földjüket, kiirtották a családjaikat, vagy épp potom pénzért megvásároltak hatalmas területeket a leitatott törzsfőnököktől. Nem csoda, hogy a sóni nagyfőnök átkot szórt az összes amerikai elnökre.

Az amerikai őslakosok többféle törzsre szakadva éltek Észak- és Dél-Amerika területén. Akadtak köztük olyanok, akik vadásztak és gyűjtögettek, más népek mezőgazdasággal foglalkoztak, földet műveltek. Az erős népek nagyobb, szervezett városokat hoztak létre, benne emeletes, akár monumentális épületekkel (gondoljunk csak az azték indiánokra).

Még ma is ezerre teszik a különféle bennszülött nyelvek számát, azaz hatalmas területről és rengeteg emberről beszélünk. Ezt a virágzó ősi kultúrát igyekeztek eltörölni a föld színéről az érkező telepesek.

Az indiánok sérelmei

Hozták magukkal betegségeiket, amelyekre a tőlük addig elzártan élő indiánok nem voltak immunisak, saját állataikat, melyek tovább terjesztették a fertőzéseket, és persze a puskáikat, amellyel érvényt szereztek hódító szándékaiknak. A történészek becslése szerint

az indián őslakosok számát csupán a gyarmatosítás első évszázadaiban 80-90%-kal csökkentették.

A megmaradt indiánokat rezervátumokba száműzték, olyan helyekre, amelyek a rossz termőföld miatt senkinek sem kellettek. Az emberek éheztek és sorra haltak, küzdeniük kellett, hogy nyelvük és kultúrájuk ne tűnjön el végleg a föld színéről. A törzsfőnökök egy idő után megpróbáltak együtt élni a hódítókkal, egyezkedni velük, de rendre becsapták őket.

Az indián átok oka

Így tett William Henry Harrison, Indiana állam kormányzója is, aki megvesztegette az indián törzseket, és szó szerint whiskyvel fizetett a földjeikért. A sóni törzsfőnököt, Tecumseh-t ez annyira feldühítette, hogy háborút hirdetett a telepesek ellen. A csatára 1812-ben került sor, de az indiánok nem győzhettek a fegyverek ellen.

A legyőzött törzsfőnök testvére, Tippecanoe volt az, aki megátkozta az amerikaiakat,

azt kívánva nekik, hogy minden amerikai elnök veszítse életét, akit nullára végződő évben választanak meg. A sóni nép sámánja azt is megjósolta, hogy az átok első áldozata maga Harrison lesz, akit 1840-ben választottak elnökké.

indián átok

William Henry Harrison, az indián átok kiváltója (Kép: Getty Images)

Akadtak kivételek

A jóslat beválni látszott. Harrison 1841-ben életét vesztette, alig egy hónappal azután, hogy megválasztották. Ezt követően merénylet áldozata lett az 1860-ban megválasztott Abraham Lincoln, húsz évre rá James A. Garfield, aki csupán hat hónapot tölthetett az elnöki székben, máris két lövést kapott egy elmebetegként nyilván tartott férfitől. A sérülései nem voltak halálosak, az akkori orvoslás azonban igen, a félrekezelt, vérmérgezésben szenvedő elnök körül olyan sok hibát vétettek a doktorok, hogy azokba halt bele.

Az elnök, aki a merénylőjét védte

A harmadik elnök sorban (legalábbis az átok szempontjából) William McKinley volt, akire egy 26 éves anarchista lőtt rá. A mindig nagyon kedves és udvarias, együttérző elnök nyolc nappal élte túl sérüléseit, de a lövés idején is azzal volt elfoglalva, a rendőrök, testőrök nehogy bántsák szegény, megtévesztett merénylőjét. A sóni átok következő áldozata, Warren G. Harding elnök hivatali idejében, agyvérzésben hunyt el 57 évesen,

húsz évvel később Franklin D. Roosevelt ugyanebben 57 évesen.

John F. Kennedyt 1963-ban lőtték le Dallasban, miközben egy nyitott tetejű autóban tartott elnöki vizitet. Az 1980-ban megválasztott Ronald Reagan lett volna a sorban a következő, azonban tovább élt, mint az elnöksége: 1981-ben ugyan meglőtték és megsebesítették elnöki ideje alatt, de nem halt meg. Felesége a pletykák szerint minden létező ezoterikus szakembert férje ágya köré gyűjtött, hogy ne engedjék hatni az indián átkot.

Hárman most is élnek – az átok ellenére

A 2000-ben megválasztott George W. Busht ugyan megtámadták (éles gránátot hajítottak rá, de az nem robbant fel), de most is él, a jelenleg 99. évét taposó, 1980-ban elnökké választott Jimmy Carter is a lehető legjobb egészségnek örvend. Az utóbbi évtizedekben nem tudunk róla, hogy merényletkísérletek történtek volna az amerikai elnökök ellen, a 2020-ban megválasztott Joe Bidenről sem volt ilyen hír (bár egy időben szárnyra kapott egy olyan összeesküvés-elmélet, amely szerint elhunyt, és hasonmása helyettesíti).

A 2017-ben megválasztott Donald Trump volt utoljára veszélyben: idén nyáron merényletet kíséreltek meg ellene, de ez aligha van összefüggésben az átokkal, hiszen Trump jelenleg csupán elnökjelölt. 

Trump kihívójának remélhetőleg szintén nem kell tartania az átoktól: olvass tovább Kamala Harris életéről!

Kiemelt kép: Metszet William Henry Harrison és Tecumseh találkozójáról – innen ered a sóni átok (Fotó: Kean Collection/Getty Images)