- Bár sok mindenen múlik, a fenntarthatóbb otthonért apránként, egyszerűbb módszerekkel is sokat tehetünk.
- Nem minden méregdrága, ami fenntartható.
- Mutatunk 5 egyszerű (és ötletes) módszert!
Más területekhez hasonlóan a belsőépítészet és a lakberendezés világa is elválaszthatatlanul egybeforrt a változó stílusokkal, a divattal. Legyen szó életmódról, dekorációról, felújításról vagy különböző építészeti kivitelezésekről, vannak helyzetek, amikor tényleg érdemes lépést tartani az aktuális trendekkel – különösen manapság, hiszen egyre nagyobb jelentőséggel bír minden, ami „zöld” és fenntartható.
Utóbbival kapcsolatban számtalan tévhit kering a köztudatban – jellemzően az, hogy drága, kényelmetlen, és faölelő hippinek kell lenni hozzá. A valóságban azonban nem is olyan bonyolult zöld életmódra váltani – különösen, ha apránként csempésszük be az otthonunkba. Természetesen a bio élelmiszerek és hibrid autók drágák, de számos más olcsó, ötletes módszer létezik a hulladékmennyiség és karbonlábnyom (melyek nagymértékben felelősek az éghajlatváltozásért) minimalizálására.
A környezetvédelem nem arról szól, hogy plusz dolgokat kell hozzáadni az életünkhöz. Épp ellenkezőleg: nagyobb teret nyert a DIY, vagyis a „csináld magad”-mozgalom, az egyszerűség, a gyakorlatiasság és a gazdaságos, felelősségteljes gondolkodás, amit hosszú távon nemcsak a bolygó, de a pénztárcánk is meghálálhat.
5 tipp a zöldebb otthonért
Egyéni karbonlábnyomunk megannyi tényezőtől függ – többek között személyes döntéseinktől, szokásainktól kezdve az elfogyasztott élelmiszereken, a használati tárgyakon, a tisztálkodási szereken, a vegyszereken és közlekedésen át egészen az általunk támogatott iparágakig.
Hogy miként is térhetnénk át igazán zöld életmódra, arról napestig lehetne beszélni. Önmagában viszont már az is sokat számít, ha elhatároztuk magunkat, és megtettük a legegyszerűbb kezdő lépéseket – mondjuk a lakásunkban. Ha egyszerre fenntartható és hangulatos teret szeretnénk kialakítani magunk körül, azt szerencsére némi odafigyeléssel önállóan is megtehetjük – mutatjuk, hogyan!
Fenntartható háztartás: mi való a komposztálóba, és mi nem?
1. Második – vagy sokadik – esély a tárgyaknak
A régiségkereskedésekben, bolhapiacokon megannyi kincset találhatunk, de érdemes átvilágítani azokat a tárgyakat is, amiket családtagjainktól örököltünk.
Túlságosan is régimódinak találod a dizájnt? Nos, ha nem sajnálsz rászánni némi időt, ha hagyod szárnyalni a fantáziádat, számtalan trendi stílus, minta, formatervezés és színpaletta közül válogathatsz az interneten, melyek segítségével fillérekből lehelhetsz új életet egy székbe, egy komódba, könyvespolcba, a nagyi ősrégi varrógépébe vagy bármibe, ami újra a lakás éke lehet.
De ott van például az elmúlt évek egyik legnagyobb slágere, a raklap, amiből nemcsak ágy, de dohányzóasztal és kerti bútor is készülhet.
Tudtad, hogy még az egyik legnagyobb problémát okozó hulladék, a gumiabroncs is felhasználható? Ha nincs ötleted, hogy mit is kezdhetnél vele, az interneten szörfözgetve számtalan dizájnos, meglepően ötletes megoldást találhatsz.
Ha viszont mindenképp vadonatúj bútorokat szeretnél, érdemes megfontolni az újrahasznosított, megújuló, rattan, bambusz vagy tömörfából készült darabok vásárlását. Tudjuk, némelyik zsebbe nyúlósabb ugyan, de előállításuk kevesebb erőforrást igényel, és tartósságukat, esztétikájukat tekintve hosszú távon is kifizetődőbbek – a tömörfa például olyan szívós, hogy generációkon át is kitarthat.
2. Válts LED-izzókra!
Tudjuk, a LED-lámpák valamivel drágábbak, de mellettük szól, hogy gazdaságosabbak, minimális hőt termelnek (ami közvetlenül és közvetve még több energiát takaríthat meg), közel 75%-kal kisebb az energiafogyasztásuk, és 25%-kal hosszabb élettartammal bírnak, mint a hagyományos izzók.
Mivel kevesebbszer kell cserélnünk, kevesebb hulladék is keletkezik, miközben a szén-dioxid-kibocsátás mennyisége is csökken.
3. Gondold át, hogy megéri-e palackozott vizet venni!
Ha jobban belegondolunk abba, hogy a csapvíz tulajdonképpen ingyen van, igencsak sok pénzbe kerül, ha palackozott vizet iszunk. A reklám mellett ugyanis a műanyag palackok előállítását és a munkafolyamatok egyéb költségeit is meg kell fizetnünk, ami hosszú távon nemcsak rengeteg erőforrást, de pénzt is felemészt. Nem beszélve arról, hogy a szelektív hulladékgyűjtés kérdése manapság is problémát jelent, és nem mindig landol minden hulladékféle ott, ahol kellene.
Egyszerű megoldás lehet erre a problémára, ha beruházunk egy megfelelő méretű, újrafelhasználható kulacsba, amit bárhová magunkkal vihetünk.
Aggódsz a csapvíz tisztasága miatt? A fejlett országokban – köztük hazánkban is – a csapvíz biztonsággal iható, ha azonban tényleg biztosra szeretnél menni, innovatív és megfizethető megoldást jelentenek az energiatakarékos víztisztító berendezések, amelyek azon túl, hogy kiszűrik a káros vegyszereket, még a palackozott vizek miatti károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez is hozzájárulnak.
Fenntartható gasztronómia: ezért nem éri meg kidobni a fokhagyma héját!
4. Minimalizáld a szárítógép használatát!
Tanulmányok szerint a szárítógép sokkal több energiát használ fel, mint a mosógép, mosogatógép vagy a hűtőszekrény, míg a levegőn történő szárítás akár egyharmadával is képes lehet csökkenteni a főbb készülékek energiafelhasználását egy átlagos háztartásban. Arról nem beszélve, hogy ruháinkkal az állványos, köteles szárítás még kíméletesebb is.
Használjuk hát ki a napsütéses, meleg hónapokat! Ha nincs kertünk vagy erkélyünk, szárítsuk nyitott ablak mellett a ruhaneműket!
5. A kidobás legyen a legutolsó gondolat!
Ha valaminek már nem vesszük hasznát az otthonunkban, érdemes átvilágítani a lehetőségeinket, hogy miként szabadulhatunk meg tőle fenntarthatóan. Ami a nem használt, de jó állapotú ruhákat, bútorokat és egyéb használati tárgyakat illeti, egyetlen kattintással ma már számtalan adományboltot, szervezetet és alapítványt találhatunk az interneten, ahol nagy örömmel fogadnak minden jó állapotú használati cikket. (A fenti linkre kattintva ilyen helyekről olvashatsz.)
Fenntartható takarítás: mutatunk 6 vegyszermentes (és spórolós) tisztítószert is a természet és a kamra kincseiből!
Kiemelt kép: Getty Images