Az újkori olimpiák történetében első alkalommal van arra lehetőségük a még szoptató olimpiai versenyzőknek, hogy külön hotelszobában lakjanak babájukkal az olimpiai faluhoz közeli hotelben, és először alakítottak ki egy játszóházat a falun belül a még pelenkás korú gyermekek szórakoztatására.
Egy olimpia költségvetéséhez képest mindkét kezdeményezés elhanyagolható anyagi ráfordítással megvalósítható, mégsem jutott eddig senkinek sem eszébe ez a minimum.
Terhes vagy? Akkor viszlát!
De mint sok más, leginkább a női sportolókat érintő kérdésben ezúttal is nagyon messziről indultunk: eddig senki nem igazán foglalkozott vele, hogy az anyává vált sportolóknak már nemcsak az olimpiai aranyérem az egyedüli céljuk, hanem ugyanolyan fontos nekik, hogy gyermekük legjobb anyukái legyenek. És bizony, ha ez a kettő ügy konfliktusba kerül egymással, annak rövidtávon épp a versenyteljesítmény látja majd a kárát.
Miután 2019-ben Allyson Felix, minden idők legsikeresebb amerikai női sprintere bejelentette, hogy várandós, egyik fő szponzora, a Nike, azonnal jelentősen csökkenteni akarta szponzori támogatását. Ez óriási felháborodást váltott ki nemcsak Felix, hanem a hozzá hasonló kihívásokkal küzdő sportoló anyák körében, és végül az ügy nagy sajtónyilvánosságot kapott.
Az eset rávilágított arra a kellemetlen tényre, hogy
az élsportolókat csak addig szeretik a szponzorok, amíg kizárólag az ő érdekeiknek megfelelően működnek, edzenek és szállítják az eredményeket.
Allyson számára innentől világos lett, hogy nem várhat utólagos köszönetet a példátlanul eredményes évtizedekért sem: ha átmenetileg sportemberként az anyaságot választod, az egy szponzorcég szemében egyenértékű azzal mintha a Bahamákon süttetnéd a hasad egy évig. (Végül egyébként természetesen a Nike a médianyomás hatására nem csökkentette a hatszoros olimpiai bajnok sportoló támogatásának összegét.)
Allyson Felix ekkor döntötte el, hogy küzdeni fog, hogy a sportoló anyákat megbecsüljék, és a szövetségek is segítsék, ne pedig akadályozzák az anyai teendők ellátását. Különösen fontos cél volt ez azután, hogy a 2021-es tokiói olimpián a covid szabályozások miatt a sportolók nem is találkozhattak a családjaikkal olimpiai versenyzésük ideje alatt. Kizárólag a szoptatós anyáknak sikerült kiharcolniuk, hogy csecsemőjük velük maradhasson.
Játszóház és baba-mama szoba az olimpia faluban
Allyson maga is visszatért a versenyzésbe kétgyermekes anyukaként, és mivel minden versenyére elkísérték a kicsik, megtapasztalhatta, hogy
a sportolóknak maguknak kell kitalálniuk, hogyan oldják meg versenyzés közben az anyasággal járó, rutinnak számító helyzeteket a pelenkázástól a szoptatásig,
sokszor egy teljesen idegen városban vagy országban. „Szeretném elérni, hogy a sportoló anyák minden energiájukkal a versenyzésre koncentrálhassanak, ne kelljen egy percig sem gyermekük szükségleteinek kielégítése miatt aggódniuk.”
Allyson Felixnek hála, az első olimpiai játszóház biztonságos, háborítatlan közeget biztosít a sportoló édesanyák számára, hogy a legmagasabb szintű versenyzés közben is gondoskodhassanak és minőségi időt tölthessenek babáikkal. A szoba üzenetet is közvetít a sportolónők számára: anyaként is helyed van közöttünk, és segíteni fogunk téged és gyermeked.
A baba-mama szoba sztárjai
Párizsban többek között olyan olimpikonok is használják az új létesítményt, mint az a két új-zélandi evezős, Brooke Francis és Lucy Spoors, akik kettős értelemben is egy hajóban eveznek: kétpárevezős kategóriában versenyeznek a Játékokon és mindketten körülbelül két éve szültek. Az olimpiai készület alatt gyakran azzal indították a reggeli edzéseket, hogy megbeszélték, ki hányszor kelt fel előző éjszaka a kisbabájához, és a legnagyobb fáradtság közepette gyerekdalokat énekelve motiválták magukat a hajóban.
A brit, anyává vált sportolóknak sem lehet rózsás a helyzetük, hiszen egy brit evezősnek közösségi oldalán kellett összekalapoznia több mint 4000 dollárt, hogy „főállású anyaként” Párizsba mehessen. Most ő is boldogan játszik gyermekével az olimpiai falu játszóházában.
„A gyerekek sok fizikai erőfeszítést és megerőltetést igényelnek – mondta Clayton Young amerikai maratonfutó az Associated Pressnek adott interjújában. – Lehet, hogy nem alszom, eszem vagy pihenek olyan jól, mint más profi sportolók, de mentális szempontból sokkal jobban két lábbal a földön, a jelenben élek, és a gyermekeim szeretetének köszönhetően sokkal nagyobb belső tartalékkal rendelkezem, mint a legtöbb sportoló.”
Az olimpiai falu baba-mama szobája és játszóháza olyan erős anyák érdeme, akik nem hajlandóak a sporttársadalmi elvárások által korlátozni magukat. A terhesség és az anyaság az élet természetes velejárója és lassan talán a sportdiplomáciában is teret kap, hogy nem szabad, hogy ez a csoda egy sportoló karrierjének a végét jelentse.
Ezek voltak az újkori olimpia legnagyobb botrányai.
Kiemelt kép: Hillary Heron, a panamai csapat tornásza (jobbra) beszélget edzőjével, Yareimi Vazquezzel és lányával a sportolói faluban lévő baba-mama szobában 2024. július 23-án Párizsban, Franciaországban. (Fotó: Maja Hitij/Getty Images)