A párkapcsolati body shaming nem csupán az áldozat önbecsülését ássa alá, de alapjaiban rengetheti meg az egész kapcsolatot. Van kiút?

Kifaragtad már a bikinitestet? Elég puha és barna a bőröd? Mindenhol szőrtelenítettél rendesen? Akkor jöhet a vakáció!

A külső megjelenésre vonatkozó őrületes nyomás most már egész évben állandó, és egyre több helyről érkezik: reklámokból, influenszerektől, kedvenc színészeinktől és a barátainktól, akik a közösségi médiában feszítenek izmosan és barnán. És persze a belső hangunkat se kell félteni, mindig ott van, ha picit elhagynád magad, ha kicsit lazítanál.

Egy ágyban a kritikusoddal

Nem kell azonban a kritikáért messze menni, mert a testszégyenítés gyakran bizony a négy fal között zajlik. Neked kár fehéret felhúznod, kezdesz egyre szélesebb lenni, drágám, a te lábaiddal nem jó ötlet ez a szoknya, még mindig nem áll jól, nem látod?

A megjegyzések listája hosszan sorolható, és régi kapcsolatnál lehet, hogy már fel se tűnik a kritika, annyira hozzászoktunk.

Holott a body shaming komoly károkat tud okozni az önbecsülésben, és nagyon mélyre taszíthatja azt, aki amúgy is hajlamos alulértékelni önmagát.

Ha ez mások előtti megalázással is párosul, még nagyobb a baj.

Akikről lepereg a testszégyenítés: 50 feletti sztárok bikiniben.

Mi is pontosan a body shaming?

Az angol nyelvből átvett body shaming legpontosabb magyar megfelelője a testszégyenítés. Amikor valakit a kinézete, testalkata, testsúlya, testszőrzete, ráncai, haja vagy valamilyen más testi tulajdonsága miatt kritizálnak, megszégyenítik. Minden megjegyzés, ami azt sugallja, hogy valamit meg kell javítani az illető testén, az a testszégyenítés kategóriájába sorolható.

Szakemberek már megállapították, hogy testszégyenítés különböző típusai megnehezítik az életmódváltozást, például a fogyást.

Még nagyobb probléma viszont, hogy a mentális következmények a megszégyenített személy számára testi problémákat is okozhatnak.

A testszégyenítés pszichológiai hatásai közé soroljuk az alábbiakat:

  • önbizalom hiány
  • szorongás
  • étkezési zavarok
  • sport elkerülése
  • depresszió.
párkacsolat body shaming jelek okok

A párkapcsolati body shaming aláássa az önbecsülést (Fotó: Getty Images)

A body shaming jelei

Ahhoz, hogy kezelni tudjuk, először fel kell ismerni a testszégyenítés jeleit. Az alábbiak előfordulásánál elkezdhetünk arra gyanakodni, hogy a partnerünk viselkedésével nincs minden rendben.

1. Negatív kommentek

A súllyal, megjelenéssel, étkezési szokásokkal kapcsolatos gyakori kritika a nem tolerálható kategóriába esik.

2. Összehasonlítás

Amikor a partner összehasonlít minket másokkal, különösen a fizikai megjelenés tekintetében, és ebből mi jövünk ki kedvezőtlenül.

3. Kitekert bókok

Olyan megjegyzések, amelyek bóknak tűnnek, de a mögöttes üzenet valójában negatív, például „annyira csinos lennél, ha leadnád azt a néhány kiló felesleget”.

4. Kontroll

Klasszikus body shaming, amikor a partner rátelepszik a kinézetünkre, és megpróbálja kontrollálni, hogy mit viseljünk, hogyan fésüljük a hajunkat, mennyi sminket használjunk stb. Mindez pusztán „segítség” a részéről, hogy mi még jobban nézzünk ki.

5. Nyilvános megalázás

Amikor mások előtt becsmérlő megjegyzéseket tesz a kinézünk bármely részletére. Ez már haladó testszégyenítés, és semmilyen formában nem szabad tolerálni.

Miért viselkedik így a partner?

A probléma megoldásában segíthet a másik viselkedésének megértése, de ne felejtsük el, hogy senkit nem lehet felmenteni a magatartás alól. Gyakori magyarázat a partner bizonytalansága, amit ránk vetít ki, és kritikával próbálja leplezni a saját érzéseit. Lecsapódhat viselkedésén a társadalmi nyomás is, hogy az irreális szépségideálokat megpróbálja ránk kényszeríteni.

Érzelmileg abuzív partner esetében a testszégyenítés klasszikusan a kontroll eszköze, amivel elbizonytalanítja és függővé teszi a másikat.

A tanult viselkedés is közrejátszhat, hiszen mindannyian magunkkal hozzuk a gyerekkorban tapasztalt magatartási mintákat.

párkacsolat body shaming jelek okok

Mindenkinek joga van jól érezni magát a bőrében (Fotó: Getty Images)

A body shaming nem része egy egészséges kapcsolatnak

Minden párkapcsolat megküzd a saját problémáival, a testszégyenítés azonban nem tartozhat ide, hiszen az a kapcsolat alapjait rengeti meg. Mit lehet tenni ilyen helyzetben?

Kommunikáció

Miután felismerted, hogy testszégyenítéssel állsz szemben, mondd el a másiknak őszintén, hogy milyen érzéseket keltenek benned a megjegyzések. Hogy nem csupán a mentális egészségre van rossz hatással a body shaming, de érzelmileg is eltávolít téged a másiktól. Ha szükséges, nyugodtan hozz példákat arra, amikor úgy érezted, hogy a megjegyzéstől kevesebbnek vagy csúnyának tartottad magad.

Határok felállítása

Egyértelműen határozd meg, hogy mi az, ami elfogadható számodra, és mi az, ami már a tolerálhatatlan kategóriába tartozik.

Ne vedd magadra a túlérzékeny bélyeget, hiszen a tested felett te gyakorolsz autonómiát, és kizárólag te dönthetsz róla.

Érdemes azt is tudatosítani a másikban, hogy a határok megsértése következményekkel jár.

Lehet ugyan mediátor, párterepeuta segítségét is kérni a párkapcsolati body shaming esetén, ugyanakkor megfontolandó, hogy érdemes-e fenntartani a kapcsolatot, ha nem változik semmi. Könnyen lehet, hogy a probléma valójában a partner saját elfogadásában rejlik, különösen akkor, ha másokat is kritizál.

A környezeteddel viszont érdemes megbeszélni a helyzetet, hiszen a külső támogatás erőt, megerősítést és perspektívát adhat.

Senki nem érdemli meg, hogy szégyellje magát a teste miatt, különösen egy párkapcsolatban, ahol elvileg egy szerető és támogató partner mellett biztonságos közegben vagyunk. A body shaming semmilyen formában nem elfogadható, hiszen mindannyian megérdemeljük, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.

A body shaming ugyanúgy érinti a vékonyakat is.

Kiemelt kép: Getty Images