sport nő férfi

Ezekben a sportokban teljesítenek jobban a nők a férfiaknál

Az olimpiai lázban égve figyeljünk női és férfi sportolóink teljesítményét. De miért versenyeznek két külön kategóriában, és melyek azok a sportágak, amelyekben a nők a jobbak?

Hatalmas vita folyik arról, hogy Imane Helif algír sportolónál korábban magas tesztoszteronszintet mértek, és ez mekkora előnyt jelent vajon számára az ökölvívásban. Sokan teljesen tévesen a nemét is megkérdőjelezik.

Ugyanakkor léteznek sportágak, amelyekben genetikailag a nők bizonyulnak jobbnak a férfiaknál. Nem vagyunk gyorsabbak futásban, sem erősebbek a küzdősportokban, viszont van néhány különleges képességünk, amelyeknek hasznát vesszük.

Sportok, amelyekben a nők jobbak a férfiaknál

A sportlövészettől az ultrafutásig a nők egy sor versenyszámban képesek a férfiakhoz hasonlóan teljesíteni. Ezt azonban nagyban hátráltatta a tény, hogy a nőket sokáig nem engedték versenyezni, illetve a felkészülésre fordítható idejük, pénzük is jóval kevesebb volt. Jelenleg, amikor normalizálódott a helyzet, és a sportolói karrier a nők számára is választható,

a világrekordok arányát tekintve 8-12 százalékkal a férfiak vezetnek.

A különbség jelentősen kisebb az ultra-állóképességi úszás esetében, és nagyobb a jelentős felsőtest-erővel járó sportok esetében. Azaz a női úszók közel járnak a férfiak eredményeihez, de például cselgáncsban vagy súlylökésben nehezebben közelítik meg az eredményeiket.

sport nő férfi

A sportban a nők és a férfiak teljesítménye egyaránt elképesztő (Kép: Getty Images)

Nőies és férfias sportok

Az összehasonlítást nehezíti az is, hogy egy sor sportot kifejezetten nőiesnek tartanak: a tornát, a művészi tornát, a ritmikus sportgimnasztikát, a szinkronúszást, míg a hegyikerékpározás, a szörfözés vagy az ökölvívás általánosan férfiasként elkönyvelt sportok.

Emiatt kevesebb férfi indul a nőknek fenntartott kategóriákban ugyanazokban a számokban,

vagy éppen egy sem, míg a nők alulreprezentáltak a férfiasnak tartott sportok esetén. Így pedig nehéz összemérni a teljesítményt. Nagyon nehéz szétválasztani a biológiai és a társadalmi szempontokat, amikor a két nem eredményeit hasonlítjuk össze.

A megfontoltság női előny

Ugyanakkor a vizsgálatok azt mutatják, hogy a hosszú távú, tervezést és megfontoltságot, illetve fájdalomtűrő képességet igénylő sportágakban a nők kiemelkedően jól teljesítenek. Nagy előnyt jelent, ha valaki beosztja az erejét, átgondolja a rajtsebességet és a tempót. Utóbbiban a nők jobbak a férfiaknál, ez a maratoni futóknál látható a legegyértelműbben.

Minél hosszabb a táv, annál kisebb a különbség a férfiak és a nők ideje között.

314 kilométeres táv felett a nők 0,6%-kal gyorsabbak a férfiaknál. A nők emellett gyorsabban regenerálódnak edzés után az alacsonyabb izomtömegüknek és energiatermelésüknek hála, azaz rugalmasabbak és hamarabb terhelhetők újra.

A hideg elviselése

Alapvetően azt gondoljuk, hogy a magas, szakállas, szőrös, megtermett férfiak jobban bírják a hideget. Nem ők szoktak vastagabb kabát után nyafogni, de ők terítik a zakójukat partnerük reszkető vállára. A sportban viszont valóban a nők azok, akik jobban bírják a mostoha körülményeket. Penny Lee Dean 1978-ban rekordot döntött azzal, hogy átúszta a La Manche-csatornát. Máig emlékszik, milyen hideg volt a víz, begörcsölt tőle a karja és a lába is.

Miután kiszállt a vízből, több órájába telt, hogy felmelegedjen, hiába vett húsz perces forró zuhanyt vagy ült be utána a kádba. Dean mégis bírta.

Az extrém hideg elviselésének képessége a nők egyik nagy előnye, mivel a zsíreloszlásuk segít a testhőmérséklet szabályozását, illetve nem olyan megtermettek, és a felület mérete határozza meg, mennyire fázunk. Dean szerint a nők a kényelmetlenséget is jobban tűrik, olyannyira, hogy 32 kilométer feletti úszóverseny esetén meg is képesek verni a férfiakat.

Lövészet és egyensúly

A zárt térben történő, álló célba lövéskor a nők a férfiakkal azonos szinten teljesítenek.A sportág egyik legeredményesebb képviselője, Kim Yeji a párizsi olimpián a női és a vegyes lövészetben is versenyez. A dél-koreai sportoló az év elején a Nemzetközi Lövészsport Szövetség világkupáján már felállított egy világrekordot a női 25 méteres pisztolylövésben.

A sportoló úgy nyilatkozott, hogy a lövészet sokkal inkább mentális, mint fizikai sport. Inkább az elméről és a lélekről szól. Az a képessége pedig, hogy nyomás alatt is nyugodt tudjon maradni, külön előnyt jelent.

A férfiak most az olimpián is mozgó célpontokra lőnek pisztollyal, ebben jobbak is a nőknél, de az álló körülmények között a nemek között kiegyenlített a teljesítmény.

Cassio Rippel, az ISSF sportolói bizottságának elnöke szerint a férfiak izomzata általában nagyobb állóképességet és kitartást biztosít, a nők viszont a kisebb testtömeg és az alacsonyabb súlypont miatt jobban egyensúlyoznak. Ugyanakkor azt sem szabad felfelejteni, hogy a férfiak nem szeretik, ha a nők úgymond „betolakodnak a területükre”.

Amikor az 1992-es barcelonai olimpián a kínai puskás Zhang Shan aranyérmet nyert a vegyes nemű (!) skeet lövészetben, a következő olimpiára kitiltották a nőket a versenyszámból, sőt még külön női kategóriát sem hoztak számukra létre.

Mire képes a tesztoszteron?

Az Amerikai Sportorvosi Kollégium által 2023-ban kiadott tudományos konszenzus szerint a serdülőkor előtt a fiúk és a lányok teljesítménye között alig van különbség. Aztán ahogy egyre több tesztoszteron termelődik a fiúkban, úgy nő az erejük és a gyorsaságuk. Nagyobbra nőnek az izmaik, jobb a szövetek oxigénfelvevő képessége, ereje, mint a nőké.

Ugyanakkor a férfi nemi hormon nem varázsszer.

Kezdetnek fokozza a kockázatvállaló hajlamot, ami rossz döntések meghozásához vezethet a versenyeken. Ráadásként a hormonok sosem egyedül termelődnek: minden férfiban találunk ösztrogént és minden nőben tesztoszteront. Minden egyes sportoló egyedi hormonkoktéllal rendelkezik, sőt sok élsportoló férfi tesztoszteronszintje inkább az alsó határhoz közelít a felső helyett. A szakértők szerint nincs egyértelműen ok-okozati kapcsolat a magas tesztoszteronszint és a jó teljesítmény között. Még azok a nők, akiknek szervezete az átlagosnál több férfi nemi hormont termel, azok teljesítménye sem közelíti a férfiakét.

A nőknek rengeteg sportágban kellett kivívnia a versenyzés jogát: olvass tovább!

Kiemelt kép: Getty Images