hibrid állat

Hibrid állatok: emberi kegyetlenség a sztárok otthonaiban

Az állatok időnként nemcsak saját, hanem más fajok tagjaival is összemelegedhetnek. Ezekből a nászokból születnek a hibridek, mint például a tigris és az oroszlán ritkán látott keveréke, a liger.

A természet varázslatos változatossága okán egyes fajok, ha élőhelyük közel kerül egy másik hasonlóéhoz, keverednek egymással. Az utód ráadásul nem minden esetben terméketlen, mint például a ló és a szamár keverékeként számon tartott öszvér esetében. A kutatók tudományos nyilvántartást vezetnek a természetesen kialakult hibrid állatokról, és még ma is találnak új példányokat.

Ráadásként az ember is gyakran alkalmazza a fajok keresztezését annak érdekében, hogy előnyösebb kinézetű vagy hasznosabb új fajokat hozzon létre.

A különleges kedvencek iránti igény pedig egyre csak nő, a fizetőképes vásárlók pedig bármire hajlandók egy egyedi hibridért.

Oroszlán + tigris = liger

A tigris és az oroszlán hibridje, a liger egy hím oroszlán és egy nőstény tigris mesterségesen gerjesztett keveredéséből származik. A hibrid olyan ritka, hogy mindössze 0,1% az esélye annak, hogy ilyen nagymacska-kölyök szülessen. Sokat kísérleteznek nőstény oroszlán és hím tigris, illetve puma és leopárd hibridizációjával is.

A természetvédelmi szakértők ugyanakkor elítélik mindezt, hiszen a hibridek iránti igény egyrészt nem segíti a vadon élő állatok védelmét, másrészt létrehozásukat etikátlannak tartják.

A cirkuszok, illetve a gazdag, felvágni vágyó emberek azonban nagy piacot jelentenek, ezért egyesek így is belevágnak a hibrid állatok létrehozásába. A ligerek hatalmasak, akár három és fél méter hosszúak, és fél méterrel is magasabbak lehetnek az oroszlánnál, a hímek 350 kilót is nyomhatnak. A valaha látott legnagyobb liger a 2002-ben született Herkules volt, aki a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, mint a Föld legnagyobb élő macskája: 418 kilót nyomott.

hibrid állat

Két 6 hónapos hibrid állat Kínában: afrikai oroszlán és tigris-oroszlán keverékek (Fotó: Feature China/Future Publishing via Getty Images)

A ligerek bundája enyhén csíkos, de egészen világos is lehet, ha fehér bundájú tigriseket használtak a keresztezéshez. A hím ligerek nem képesek szaporodni, a nőstények azonban igen. Az állatok jellemzően egész életüket fogságban töltik, 13–18 évig élnek. A legnagyobb, mintegy 30 ligert számláló populáció az Egyesült Államokban él, Kínában, úgy tudni, 20 ligert tartanak.

Az egész világon kevesebb, mint 100 példány létezik belőlük – hivatalosan.

Indiában leopárdot és oroszlánt kereszteztek sikerrel, az utódok foltos, de kisebb oroszlánméretű, kis sörénnyel büszkélkedő hibridek lettek.

Veszélyben a vadmacskák a hibrid állatok miatt

A kereszteződések egyébként spontán is létrejöhetnek macskafélék között, a legjobb példa erre a vadmacska és a házi macska keveredése, amire nemcsak hazánkban, de Új-Zélandon és az Egyesült Királyságban is találunk példákat. Csakhogy a hibrid állatok veszélyt jelentenek az egyébként védett vadmacskaállományra, ráadásul kinézetre nem is feltétlenül mondanánk meg, melyik a vadmacska és melyik a házi macska utódja. Viselkedésükben azonban már annál több eltérést fedeznénk fel…

Egy különleges macskahibrid

Sokfajta házi macska létezik már, mégis megvan az igény az újdonságokra. Ezért egyes helyeken az elegáns kinézetű, sziámi, bengáli vagy keleti rövidszőrű házi macskát keresztezik az afrikai vadmacskával, a szervállal. Az eredményt szavannamacskának nevezik.

A szervál 80 centiméteres testhosszával és 12 kilogrammos tömegével sokkal nagyobb, mint a három kilós házi macska,

ezért a hibrid nemcsak előkelő kinézetű, de nagyra is nő. Cserébe viszont a szobacicusokhoz képest igen erős a vadászösztöne, visszahúzódó, nem hízeleg akárkinek, félelmében akár agresszíven is támadhat, és kifejezetten nagy a mozgásigénye. Tehát nem nagy öröm számára egész nap egy lakásban üldögélni.

Justin Bieber is hibrid macskákat tart

A félvad szavannamacskákról Justin és Hailey Bieber tudnának mesélni, akik szintén beszereztek két hibridet, hogy aztán pszichotikus őrültnek minősítsék őket, és rövid időn belül megváljanak tőlük. Pedig még Instagram-oldalt is készítettek Sushinak és Tunának.

A szavannamacskákat gyakran olyan problémásak találják tulajdonosaik, hogy inkább az utcára teszik ki őket (az állatkertek nem fogadnak be hibrideket), ahol egyrészt szenvednek, másrészt veszélyesek a madarakra, egyéb állatokra – és legrosszabb esetben akár a gyerekekre is.

Delfinből és (ál)bálnából lesz a wolphin

A kis kardszárnyú delfin (amit gyakran tévesen bálnának neveznek) és az atlanti-óceáni palackorrú delfin mesterséges házasságából született utódokat nevezik wolphinnak, az angol whale, azaz bálna és dolphin, azaz delfin szavak összemosásával. Az első példány a Sea Life Parkban látott napvilágot Hawaiin.

Azóta számos más delfinhibridet tenyésztettek ki fogságban, bár, tegyük hozzá, igen ritkán, de a természetben is kereszteződnek egymással. A kutatók 2017-ben Hawaii partjainál például kiszúrták egy dinnyefejű bálna (igen, így nevezték el!) és egy barázdásfogú delfin hibrid utódját.

Zebroid, a csíkos ló

A zebra és általában a ló keresztezéséből születő, igencsak feltűnő külsejű hibrid, amely a zorse névre is hallgat. Legtöbbször zebra az apa és ló az anya, de tenyésztették már fordított ivararánnyal is. Az utódok jellemzően nemzőképtelenek és sokuknál alakul ki valamilyen mértékű törpeség.

Amikor a zebrákat shetlandi pónifajtákkal keresztezték, még alacsonyabb példányokat kaptak – ezek neve a zetland a zebra és a Shetland összevonásával. Szegény zebrákat egyébként párosították már a szamarakkal is, a zonkey-k sajnos kiválóan alkalmasak látványállatnak fotózkodáshoz…

Ha minden így halad tovább, a hibrid állatok segítségével akár kihalt fajokat is feltámaszthatnak a kutatók. Olvass tovább!

Kiemelt kép: Getty Images