- Mindannyian hazudunk kapcsolatainkban, és gyakran élünk jótékony füllentéssel a másik boldogsága érdekében.
- A hazugság motivációi sokrétűek, sokszor nem is tudatosul bennünk, hogy lódítottunk.
- A leggyakoribb párkapcsolati hazugságok egy része komoly veszélyeket hordoz magában.
Nem hazugság, hogy időnként mind lódítunk a kapcsolatainkban. Legyen szó az új szakállviseletről, olyan vikinges lett így az arcod, vagy egy elfuserált randiról, majd hívlak, a hazugságok átszövik az életünket. Füllentéseink sokrétűek: a jóindulatú hazugságok akár a párkapcsolat előnyére is válhatnak, a bántó lódítások azonban alááshatják az érzelmi köteléket. A hazugság világa sem fekete-fehér, nem csupán a típusai, de a motiváció is igen szerteágazók.
A hazugság fajtái
Annak alapján, hogy kinek az érdekét szolgálja, négyféle kategóriába soroljuk a hazugságokat.
1. Fehér hazugság
Szinte mindennap élünk a fehér vagy kegyes hazugság eszközével, amely olyan apró, lényegtelen részletek, tények eltitkolását vagy jelentéktelen események hamis beszámolóját jelenti, amivel elkerülhetünk egy felesleges tűnő konfliktust. Önzetlen hazugság, ami a másik érdekét szolgálja. Klasszikus példái az imádom ezt az ingedet vagy a dugóban ülök mondatok.
2. Szürke hazugság
Az elvileg mindkét félnek előnyös hazugságok gyakran a kulturális normák részét képezik. Sok esetben a hogy vagy kérdésre eleve hazugságot várunk, és mi is azt nyújtjuk: köszönöm, jól! Ha a partner számára fontos eseményen vagyunk, inkább elhallgatjuk, hogy fáj valamink, hogy ne mérgezzük meg a hangulatot. Ha ez rendszeresen előfordul, az viszont kikezdheti a két fél közötti bizalmat.
Ezek a csillagjegyeknek igazán könnyedén megy a hazugság. Vajon te is köztük vagy?
3. Fekete hazugság
A valódi hazugság, ami kizárólag a lódító fél érdekét szolgálja. A veled csak üvöltve lehet beszélni vagy a dehogy csaltalak meg szívem eklatáns példái annak, amikor a legnagyobb nyugalommal hangzik el a hazugság azért, hogy a kamuzó fél valamilyen előnyhöz jusson.
4. Vörös hazugság
A homokba dugott fej esete ez a fajta hazugság, amely egyik fél számára sem előnyös. Számos esetben tisztában vagyunk vele, hogy a másik is tudja az igazságot, magunknak is ártunk vele, mégis megtesszük. A hazudó fél nem mer vagy nem tud változtatni, az igazság kimondására még nem áll készen. Gyakori példája romló párkapcsolatnál a de hát velünk minden rendben van mondat.
Miért hazudunk egyáltalán?
A hazugságnak mindig van valamilyen célja, gyakran az áll a hátterében, hogy valamit meg kell védeni: a kapcsolatot, a köteléket, esetleg az egónkat. Nehéz belátni, hogy az önámítás hatalmas szerepet kap az életünkben, de érdemes feltenni a kérdést: valóban igazat mondunk a saját érzéseinkkel, gondolatainkkal kapcsolatban?
Lehet hazudni a fájdalom, a viták, a konfliktus elkerülésének céljából, vagy azért, hogy mentsünk az arcunkat a másik előtt, és azért is, mert hiszünk abban, hogy ez szolgálja a másik érdekeit.
Bűntudat elkerülése
A hazugság mélyén gyakran bűntudat vagy szégyenérzet húzódik, és egy fabrikált igazsággal szeretnénk megúszni, hogy lebukjunk például félrelépés esetén. Vagy szeretnénk elkerülni egy kínos helyzetet a partnerrel való beszélgetés során, és inkább hazudunk, csak hogy védjük a kapcsolat integritását. Nem ér annyit, hogy megbántsuk a másikat – általában ez a gondolat vezérel bennünket ilyenkor.
Bizonytalanság
Taktikai szempontból is hazudunk, hogy védjük az önbecsülésünket. Hajlamosak vagyunk megszépíteni vagy eltúlozni sikereinket, hogy kompenzáljuk bizonytalanságunkat.
Kicsit felsrófoljuk például a karrierünket a másik előtt, vagy nagyvonalúan azt állítjuk, beszélünk spanyolul, holott maximum egy kávét tudunk kérni.
Vagy szívesen teszünk úgy, mintha ismernénk egy szó jelentését, csak hogy lenyűgözzük a másikat.
Szorongás, félelem leküzdése
A szorongás és a félelem bénító hatással van az emberre, sokan úgy érzik, ilyenkor egyetlen kiút van csupán: a hazugság. Habár itt is beszélhetünk elkerülő taktikáról, például egy vita elfajulásának megakadályozása, a hazugság rosszul is elsülhet, ami viszont könnyedén érzelmi szakadék kialakulását eredményezheti.
Irányítási vágy
A motiváció itt egyértelmű: a hazudozó a kontroll megszerzésére törekszik, hogy ő irányítson, ezáltal előnyökhöz jut a kapcsolatban. Már amennyire a másik elnyomását annak lehet tekinteni. Tipikus példája a gázlángozás, az a pszichológiai manipuláció, amikor valaki megkérdőjelezi a partnere valóságérzékelését és szándékosan félrevezeti a másikat.
A négy leggyakoribb hazugság
A Communication Sciences folyóiratban megjelent 2013-as tanulmány szerint négy fő oka van a szerelmi hazugságoknak, amelyekkel védjük, ugyanakkor veszélyeztetjük is a kapcsolatainkat.
A kapcsolat megőrzése
Ahogy a motivációknál említettük, a párkapcsolat fenntartása, a felesleges konfliktus kizárása az első számú ok, amikor hazudunk. Például a belém állt a frász, hogy mi lesz a szűrés eredménye, de inkább nem mondtam el, ne kezdjen aggódni gondolat mögött a feszültség elkerülése áll. Hasonló célt szolgál, amikor találkozunk a másik barátaival, és azt hazudjuk, hogy jól éreztük magunkat. Habár egész idő alatt az óránkat lestük titokban, a másik boldogságát szem előtt tartva „feláldoztuk” magunkat.
Önmagunk jobb színben való feltüntetéséért szintén nem megyünk a szomszédba. Jó példa erre, amikor egy vita után – a másik bűntudatának felkeltése céljából – rájátszunk a reakcióinkra. A valóságosnál súlyosabbnak írjuk le a megbántottságunkat pusztán azért, hogy a másik megsajnáljon minket.
Arc- és egóvédelem
A párkapcsolati megtévesztés a saját vagy partnerünk azon igényére utal, hogy úgy érezzük, tisztelnek, kedvelnek és befogadnak minket. Azért élünk ezekkel a lódításokkal, hogy megkíméljük az érzéseket, főleg olyan helyzetben, amikor az igazság bántó lehet. Például amikor tudjuk, hogy partnerünk milyen büszke a munkánkra, inkább nem valljuk be, hogy múlt pénteken lényegében csak a kollégákkal társalogtunk, mert kevés volt a munka.
Klasszikus hazugság a dehogy, nem lett nagyobb a hasad mondat, amely egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy ne bántsuk meg a másikat.
Tény, hogy kevésbé sértő, mint az igazság, kérdés persze, hogy hosszabb távon mi szolgálja jobban a másik érdekeit.
Szükségletek egyensúlyozása
Olykor azért hazudunk, hogy visszaállítsuk az egyensúlyt saját és partnerünk szükségletei és vágyai között. Mi szeretnénk valamit, a partner pedig mást, ilyenkor gyakran nyúlunk a „korrekciós” hazugsághoz.
Az együtt töltött idő kérdése klasszikusan ebbe a kategóriába esik. Ritka, hogy két ember ilyen irányú szükséglete egyforma, ezért valamelyik irányba toljuk a valóságot. Ha például vágyunk az egyedüllétre, többnyire valamilyen fontos programra, munkára hivatkozva mondjuk le a randit.
A dolog visszafelé is működik, inkább megnézzük a gyűlölt focimeccset, hogy tovább együtt maradhassunk a másikkal, és azt mondjuk, hogy szívesen szurkolunk vele.
A nyitottság témája is ide tartozik, tehát hogy mennyit árulunk el magunkról. A zárkózottabb személyiség inkább a jótékony hazugság eszközével él, hogy válaszoljon is a másik kérdésére, ugyanakkor ne mondja el magáról, amit nem szeretne.
Kontroll
A rosszindulatú hazugságok kategóriája, ahol a megtévesztő fél az előny megteremtésére és fenntartására játszik. A másik kárára.
A bűntudat kierőszakolása szinte mindennapos a kontrolláló kapcsolatban, és a gyengébb félben sokszor nem is tudatosul, hogy valójában áldozat. Az aludj csak drágám, majd én megcsinálom helyetted üzenete vaskos vád a másik felett, hogy rosszul érezze magát.
A megmentő szerepben való tetszelgés jól hat az egóra. Ilyen például, amikor valaki azért hazudik, hogy a másik rosszul érezze magát,
majd meg tudja vigasztalni, és közben a hazugság ténye semmivé foszlik.
Néha nehéz különbséget tenni a hazugságok között
Ne csodálkozzunk azon, hogy a hozzánk közel állóknak is könnyedén hazudunk, hiszen valamennyien az önámítás bajnokai vagyunk. Márpedig ha magunkkal nem vagyunk őszinték, hogy is tudnánk másokkal azok lenni? Nem mindegy azonban, hogy milyen motiváció áll a hazugság hátterében. Amíg bizonyos füllentések őszinte szeretetből táplálkoznak, addig más hazugságok színtiszta toxikus célból születnek.
Közhelynek számít, hogy egy igazán szeretetteljes és egészséges kapcsolatban az őszinteség és a nyitottság létfontosságú. Közhely, de attól még igaz. Természetesen nem állítjuk, hogy ez százszázalékosan megvalósítható, mert nem így vagyunk programozva. Néha tényleg belefér egy kis lódítás, ha felmérjük a következményeit.
És azt se felejtsük, hogy vékony mezsgyén járunk, ha az általunk méltányosnak gondolt kegyes hazugság útjára lépünk. Az isteni lett a sült, drágám nem hangzik vészes hazugságnak, de ne legyünk meglepve, ha jövő vasárnap is ugyanúgy kapjuk. Vagy a fogorvosunk számát vegyük elő vagy az igazságot. Annak persze a finomabb verzióját.
Te hogy állsz a hazugság kérdésével? Tesztünkből kiderül, mennyire vagy őszinte típus!
Kiemelt kép: Getty Images