lótej fagyi egészséges

Lótejből fagyi: Finom és jót tesz az emésztésnek

A tehéntejre egyre többen érzékenyek szerte a világon. Hiába sok a kalcium benne, kell valami alternatívát találni, amiben legalább annyi a kalcium van, de nem okoz allergiát. Az alternatív növényi tejitalokat azonban sokan nem kedvelik, nekik lehet megoldás a lótej.
  • A lótartó népek évszázadok óta fogyasztják a lótejet, Ázsiában ma is népszerű tejtermék.
  • Most éppen lengyelek kísérleteznek a lótejből készült fagyival, amiről kiderült, hogy nagyon egészséges.
  • A kutatók szerint a lótej nagyon jót tesz az emésztésnek, ráadásul a belőle készült fagylalt még finom is.

Az erjesztett lótej (kumisz) egy kaukázusi kefirhez hasonló, de annál egy kicsit édesebb ital. A kumisz amiben az erjedés során alkohol is kialakul (az élesztőgombának köszönhetően), a felnőtteknek ajánlott, de az új lótejes fagyi egészen más alapokkal készül. Lengyel kutatók az emésztést segítő, erjesztett lótej probiotikus hatását szerették volna kihasználni. Úgy tűnik, bevált a tervük, hiszen a hasznos baktériummokkal készült lótejes fagyi még finom is.

Lótejből egészséges probiotikum

A beoltott lótejben található probiotikumok elősegítik a bélben a jó baktériumok szaporodását, és így csökkentik a káros, gyulladást okozó baktériumok mennyiségét. Emésztés során a lótejben található fehérjék antimikrobiális és gyulladáscsökkentő csodaszerként működnek.

A lengyelországi Nyugat-pomerániai Műszaki Egyetem kutatói négyféle fagyit készítettek. Az első verzióba joghurtbaktériumot, a másodikba joghurtbaktériumot és inulint kevertek. A harmadikba és a negyedikbe már laktobacillusokat tettek: l.casei rhamnosus baktériumot és lactiplantibacillust.

lótej fagyi egészséges

A lótej egy tökéletes probiotikus ital, és a belőle készült fagyi is egészséges (Fotó: Getty Images)

Mik azok a perbiotikumok és probiotikumok, és mire jók? Részletesen írtunk már ezekről a jótékony mikroorganizmusokról.

Így készül lótejből fagyi

A kancatejet először fél órán át 65 Celsius-fokon pasztőrözték – a tehéntejet is ezen a hőmérsékleten kezelik –, majd 60 kis mintát különítettek el a fagylaltból.

A mintákat egy nappal később vizsgálva megállapították, hogy „ennyi idő után a minták nem különböztek egymástól jelentősen a baktériumok szaporodásának és az olvadási sebesség mértékében”.

Az egynapos fagyik fehérje- és zsírtartalma nem különbözött, sőt minden verzió ínycsiklandó volt

a természetes, krémfehér színével. A kutatók szerint a fagyik állaga is kellemes, krémes, az ízük is lány, krémes. 

Egyedül az inulint és joghurtbaktériumot tartalmazó mintának volt „a többi mintánál egyértelműen savasabb íze” – írták a a kutatók a PLoS ONE folyóiratban megjelent tanulmányban. A tudóscsapat úgy összegezte a kutatást, hogy a lótej jó táptalaj az emésztést segítő lactobacillusok számára.

Rossz hír a laktózérzékenyeknek

A jó baktériumok a magas tejcukor (laktóz) miatt tudnak gyorsan szaporodni, ezért is érzik jól magukat a lótejben, hiszen abban is sok a laktóz. Vagyis

a lótej azért remek probiotikus ital, mert könnyen szaporodnak benne a hasznos baktériumok.

A kutatási eredmények egyelőre arra utalnak, hogy az egyre növekvő számú tehéntej-allergiás gyerekek nagy részének nincs baja a kancatejtől. Ez persze csak a tejfehérje-érzékenyeknél lehetséges, ugyanis a laktózérzékenyeknek a lótej sem lesz addig jó, amíg nem tesznek hozzá laktázenzimet (ettől lesz laktózmentes egy tejtermék).

Az orvosokat már régen foglalkoztatja a lótej. Előzetes kutatási eredmények alapján a lótej a tuberkulózis, a gyomorfekély, sőt a krónikus májgyulladás kezelésére is alkalmas.

A lengyel kutatók azzal zárták a tanulmányt, hogy az erjesztett lótejből remek sima fagylalt és joghurt alapú fagyi készíthető. Itt a lehetőség új, egészséges fagyik kikísérletezésére!

Ha te is kedvet kaptál a fagyi készítéséhez, akkor mutatunk pár egyszerű házi fagyi receptet és még videót is mutatunk:

Kiemelt kép: Getty Images