Közlekedni veszélyes és kiszolgáltatott dolog, legtöbbünk számára azonban elkerülhetetlen. Nyilvánvalóan nagyon sokat tehetünk saját, szeretteink és mások biztonságáért is azáltal, hogy mindig a KRESZ szabályainak megfelelően, illetve a józan eszünkre hallgatva, az adott közlekedési helyzeteket higgadtan mérlegelve és nem sietve (de elég lendületesen ahhoz, hogy ne akadályozzuk a közlekedés ritmusát) vezetünk.
Mégis, sokaknak gondot okoz a bizalmi elv, azaz hogy közlekedés során elhiggyék, a többi sofőr is hozzájuk hasonlóan szabálykövetően és biztonságosan vezet. Ez a bizalmatlanság általában rossz tapasztalatok mentén alakul ki, de az is előfordul, hogy valaki általánosan szorong, ha autóba kell ülnie. Nos, amennyiben az utóbbi helyzet áll fenn, valóban nem tanácsos volán mögé ülni. Különösen, ha ezt az életkor vagy betegség következtében egyre romló reakcióidőnk vagy reflexeink miatt éljük meg így.
Amennyiben viszont „csak” tapasztalatlanságunk miatt vagyunk ideges, bizonytalan sofőrök, és valóban elkerülhetetlen, hogy gyakran vezessünk, érdemes néhány órát vennünk egy szimpatikus autósoktatótól. (Bizony, ezt jogsival a zsebünkben is bármikor megtehetjük!) Fontos azonban azt is belátnunk és elfogadnunk, hogy balesetek sajnos bármikor történhetnek – sokféle oknál fogva.
Kimenetelük azonban a legjobb esetben is komoly anyagi kár, rosszabb esetben személyi sérülés, de akár halál is lehet.
Vannak bizonyos tényezők, amelyek növelhetik a karambol bekövetkeztének esélyét (a nyilvánvalóakról, például fáradtság, alkoholos vagy kábítószeres befolyásoltság nem is beszélve). Például az, hogy a napnak melyik szakában vezetünk.
Ilyenkor történik a legtöbb közúti baleset
Egy amerikai felmérés megállapította, hogy minden nap délután öt és hat óra között történik a legtöbb közúti baleset. Ezután a legveszélyesebb a következő, azaz a hattól hétig tartó időszak, de este nyolc és kilenc között is gyakoriak még az ütközések, illetve nem kevésszer történik baj az éjszakai órákban is. A felmérés során 2017 és 2022 között rögzített adatokat elemeztek.
Elmondható tehát, hogy a közlekedők számára legveszélyesebb időszak a délutáni csúcsforgalom – vélhetően amiatt is, hogy a legtöbben ilyenkor indulnak el a munkahelyükről, fáradtan, kimerülten, alig várva, hogy hazaérjenek. Törvényszerű, hogy minél többen vesznek részt a közlekedésben, annál nagyobb eséllyel következik be valamilyen szerencsétlenség is.
Szintén veszélyes tehát a reggeli csúcsforgalom,
bár valamivel kevésbé, hiszen a legtöbben nem a munkába menet, hanem onnan eljővén rohannak inkább… Akárhogy is, sietni – főleg, ha közlekedünk – egyáltalán nem érdemes.
Mikor a legbiztonságosabbak az utak?
A felmérés adataiból az is kiderült, hogy általában délelőtt 10 és délután 3 óra között a legbiztonságosabb vezetni, tehát, ha megtehetjük, érdemes ilyenkorra időzítenünk a furikázást. Mindennél fontosabb azonban, hogy józanul, kipihenten és a lehető leghiggadtabb állapotban üljünk autóba!
Vezetés közben semmi ne vonja el a figyelmünket az útról (és a kezeinket a kormányról) – magyarul: ne telefonáljunk, ne internetezzünk, ne pakolásszunk a kocsiban!
De az sem rossz ötlet, ha nem vezetés közben akarjuk megtárgyalni a legnagyobb konfliktusainkat a rokonokkal.
Viseljünk kényelmes cipőt és ruhát, állítsuk be az ülést, a tükröket, iktassunk ki minél több zavaró tényezőt. Mindig ügyeljünk a megfelelő követési távolságra, tartsuk be a sebességhatárt, ha pedig éjjel ülünk autóba, vezessünk még lassabban! Ha fáradtnak érezzük magunkat, inkább ne üljünk autóba, vagy, ha vezetés közben álmosodunk el, tartsunk pihenőt! Jobb késni, mint egyáltalán oda sem érni következő úti célunkra…
Tudtad, hogy a férfiak veszélyesebben vezetnek, ha szexi hangon szól hozzájuk a GPS?
Kiemelt kép: Getty Images