Sokak számára megkeseríti a nyári hónapokat a szúnyogszezon. Rettenetesen szenvedhetnek ezekben a hetekben azok, akinek a vérét kifejezetten ízletesnek találják ezek az apró rovarok. Mindez még nagyobb kellemetlenséggel járhat, ha kisebb vagy nagyobb mértékben allergiásak a szúnyog nyálára, pláne, ha a viszkető, bosszantó csípések akár komolyabb betegségek kialakulásával is járnak.
Ezidáig azt gondolhattuk, hogy az ilyesféle, szúnyogcsípés által terjesztett betegségek csupán a tőlünk délebbre élő társadalmat sújtják. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) azonban a napokban bejelentette, hogy Európában is egyre több okunk van aggódni a nyugat-nílusi láz miatt.
Európában is terjed a nyugat-nílusi láz
Legalább 69 ember fertőződött meg és nyolc ember veszítette életét nyugat-nílusi láz következtében– közölte az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ hétfői sajtóközleményében. Egyelőre nem kevesebb mint kilenc európai országból jelentettek nyugat-nílusi lázról szóló eseteket, és a szakemberek arra számítanak, hogy az ilyen, vírusos megbetegedések száma csak egyre növekedik majd a következő hetekben és hónapokban.
2024 augusztusáig Görögországból (31 esetben) és Olaszországból (25 esetben) jelentettek helyben szerzett emberi megbetegedést, de Spanyolországból (5 eset), Ausztriából, Magyarországról és Szerbiából (2-2-2 eset), valamint Romániából és Franciaországból (1-1 eset) is. Horvátországból épp a napokban jelentették az első esetet.
Idén Görögországban öt, Olaszországban kettő, Spanyolországban egy ember halt meg nyugat-nílusi láz miatt.
A görög egészségügyi hatóság a múlt héten figyelmeztetést adott ki a vírussal kapcsolatban. A szakemberek további esetekre számítanak.
A legjobb mód a fertőzés és a komplikációk kialakulásának elkerülésére az, ha szúnyogriasztó-szereket alkalmazunk, illetve ha ruhanemű alá rejtőzünk a vérszívók elől. Fontos még, hogy igyekezzünk nem a szúnyogok esti rajzásának időpontjában odakint tartózkodni. Védőoltás ugyanis egyelőre nem létezik nyugat-nílusi láz ellen. Aki viszont egyszer átesik a betegségen, védettséget szerez – akkor is, ha nem jelentkezik nála semmilyen jellemző tünet.
Tavaly összesen kilenc EU-országból jelentettek nyugat-nílusi lázzal kapcsolatos eseteket. Összesen 709 megbetegedéses esetről lehetett tudni, ezek közül pedig 67 végződött halállal. 2022-ben viszont 1116 esetet jelentettek – bár összességében kevesebb országból. „Európai szinten az idén eddig bejelentett összes eset száma a várt tartományon belül van, bár Görögországban és Spanyolországban a korábbi évekhez képest magasabb a megbetegedések száma” – foglalta össze a 2024-es helyzetet az ECDC.
Hogyan került Európába a nyugat-nílusi láz?
A Nature Communications című folyóiratban közzétett egyik kutatás szerint a nyugat-nílusi láz európai elterjedéséről főképp az éghajlatváltozás és a nagy népsűrűség tehet. A vírus leggyakrabban madarakban fordul elő, de emberek, kutyák, lovak is megfertőződhetnek – általában szúnyogcsípés útján, ugye.
Amennyiben valakit nyugat-nílusi lázat okozó vírus fertőz meg, jó eséllyel tünetmentes marad.
Ritka esetekben a fertőzés fejfájással, lázzal, hányással, fáradtsággal és általános rossz közérzettel járhat. Még ennél is sokkal ritkábban – a fertőzések kevesebb mint 1%-ában – alakulnak ki súlyos, az idegrendszert érintő állapotok.
A társaságban téged „szeretnek” legjobban a szúnyogok? Ez lehet az oka!
Kiemelt kép: Getty Images