- A medence szerveinek működési zavarai még ma is tabutémának számítanak.
- Nem csupán a terhesség és szülés változtatja meg a medencefenék szerkezetét.
- Mi magunk is sokat tehetünk az optimális, egészséges működésért!
A nők teste az életkor előrehaladtával számos változáson megy keresztül. Nincs ez másként a medencével sem, ez a terület azonban még mindig tabunak számít. Pedig a változások idővel itt is jelentkezhetnek, és a problémák meglehetősen szerteágazóak. A medencefenék funkciózavarai közé tartozik például a kismedencei szervek süllyedése, a vizelet- és székletinkontinencia vagy különböző ürítési zavarok.
Még mindig sok a mítosz a medence körül
A medence problémái körüli tabu annyira erősen jelen van napjainkban is, hogy a hozzá kapcsolódó közhiedelmek gyorsabban terjednek, mint például az intim erősítő gyakorlatok elsajátítása.
Az egyik legmakacsabb hit, hogy a nők egy része szerint teljesen normális, ha szülés után fájdalmat, nyomást vagy inkontinenciát tapasztalnak.
És noha a szülés óriási traumát jelent a test számára, mint más sérülésnél, az izmok és a szövetek ebben az esetben is képesek regenerálódni. A medencefenék izmait ugyanúgy tudjuk erősíteni vagy lazítani, mint például a bicepszet vagy a vádlit.
A másik medencével kapcsolatos mítosz, hogy a területet érintő problémák csak idősebb korban jelentkeznek, néhány közelmúltbeli vizsgálat azonban rácáfolt a vélekedésre. Kiderült, hogy a milleniál generációhoz tartozókat ugyanúgy vagy akár még jobban érinti a kérdés, mint az X generációsokat.
A női beszámolók jellemzően hólyagproblémákról szóltak, például olyan érzés, mintha az illető képtelen lenne teljesen kiüríteni a hólyagját. De a felmérésben részt vevők tapasztaltak köhögés vagy edzés közbeni vizelet-szivárgást, illetve fájdalmas közösülést.
Mindkét nemnél fontos a medencefenék állapota
Láthatjuk tehát, hogy a medence optimális működése elengedhetetlen fontosságú a test számos egyéb funkciójához. Gyakran azonban csak akkor veszünk róla tudomást, amikor valami nem stimmel.
A medencefenék egy olyan izmokból és kötőszövetből álló rész, ami a szeméremcsont és a farokcsont között található. Alátámasztja a kismedencei szerveket, a húgyhólyagot, a méhet és a végbélt, és a szülés során is létfontosságú a szerepe.
A nőknél és a férfiaknál is fontos funkciókat lát el a medencefenék, a férfiaknál is támogatja a húgyhólyagot és a végbélt.
Ezen kívül mindkét nemnél nélkülözhetetlen a szexualitásban, hiszen egy egészséges medencefenékkel könnyebben elérhető az orgazmus.
A medence zavarai
A medencefenék funkciózavarai sokrétűek, az alábbiak a leggyakrabban előforduló esetek:
- Vizeletürítés: fájdalmas vizelés, vizeletszivárgás, hólyagürítés gyakoriságának megváltozása, nehézség az ürítés során.
- Bélproblémák: székrekedés, széklet- vagy gázszivárgás.
- Kismedencei fájdalom: fájdalom, szeméremcsont fájdalom, hüvelyi, végbél-, vagy alhasi fájdalom.
- Fájdalom szex közben vagy után.
- Kismedencei prolapsus: ez akkor fordul elő, amikor a medencefenék izmok meggyengülnek, károsodnak valamilyen okból. A szervek ilyenkor elmozdulnak eredeti helyükről, ami nyomást, kényelmetlenséget, a szervek kidudorodását és néha a bél és a hólyag kiürülésének megzavarását okozza.
Nem csupán az öregedés okozza a változásokat
A medencefenék szerkezete ugyan gyengülhet az életkorral, egyéb hajlamosító tényezők is növelik a medencefenéki kórképek kialakulását. Többnyire ezek a leggyakrabban előforduló okok:
1. Terhesség
A terhesség és a szülés károsíthatja az izmokat, megnyújtja az ínszalagokat és érinti a medencei idegeket is.
2. Műtétek
A kismedencei és hasi műtétek olyan problémákhoz vezethetnek, amelyek az idegek károsodásához vezethetnek.
3. Onkológiai kezelések
A rák- és sugárkezelések szintén jelentős problémákat okozhatnak a kismedencei szervekben, az izmokban és a fasciában (a szerveket és izmokat körülvevő kötőszövetben).
4. Öregedés
A természetes folyamatok, mint például a menopauza okozta hormonszint-változás is problémákat okozhatnak. A szövetek rugalmasságában és hidratáltságában is változás állhat be, ez pedig egyebek mellett befolyásolhatja a szexuális életet is.
5. Krónikus problémák
A krónikus székrekedés és a krónikus köhögés szintén kihat a medencefenék működésére, hiszen a szövetekre gyakorolt túlzott terhelés hosszú távon olyan problémákat eredményezhet, mint vizeletszivárgás, prolapsus, izomgörcsök vagy aranyér.
A medencefenék működését befolyásoló tényezők közé tartozik még a dohányzás, a túlsúly, az asztma vagy az állandó emelgetéssel járó fizikai munka.
Mit tehetünk az egészséges medencéért?
Megelőzés gyanánt fontos, hogy a lehetőségeinkhez mérten megpróbáljunk minél aktívabban és egészségesebben élni. Ide tartozik a kiegyensúlyozott táplálkozás és hidratálás, a jó légzés elsajátítása, illetve az aktív életmód. A rendszeres sport segít fenntartani az ideális testsúlyt, és karban tartja az egész testet.
A medencefenék erősítése
A Kegel gyakorlatok végzését rendszeresen javasolják inkontinencia esetén, de a torna mindkét nemnél sokat segíthet az intim egészség megőrzésében is. A medenceizmok szorítására és ellazítására épülő gyakorlatok erősítik a területet, például így:
1. Szorítsuk össze a belső izmokat és tartsuk egy másodpercig.
2. Engedjük el az izmokat két másodpercig.
3. Minden szorítás és lazítás egy körnek számít.
4. Végezzük el a gyakorlatot ötször minden nap.
Ha könnyedén megy, fel lehet emelni az adagot napi tíz szettre, az izmok tartását és lazítását pedig három másodpercre. Ahogy erősödnek az izmok, úgy lehet felmenni akár tíz másodpercre. A Kegel torna három különböző pozícióban is elvégezhető: fekve, ülve és állva.
Érdemes mindennap beiktatni a gyakorlatokat, de nem szabad túlzásba vinni.
Ha bizonytalanok vagyunk vagy problémánk merül fel, konzultáljunk kifejezetten a medencével foglalkozó szakemberrel, terapeutával. Ne engedjük, hogy a korral jár kifejezés elhitesse velünk, hogy már nem tehetünk semmit az egészségünk érdekében. Egyrészt a mindennapok során mi magunk is sokat tehetünk a medence optimális egészségéért, másrészt az időben elvégzett vizsgálatok számos kezelhető problémát kiszűrhetnek.
Kíváncsi vagy, mi a helyzet odalent? Töltsd ki a gátizom tesztet!
Kiemelt kép: Getty Images