betörők kiszemelték otthonodat jelek

Apró jelek mutatják: betörők nézték ki a lakást

Jobb félni, mint megijedni.

Nem mindig alkalom szüli ám a tolvajt! A lakásbetörések legalábbis sokszor tervezetten, akár több hétig tartó előkészület után esnek meg. Mielőtt ugyanis nekilátnának kipakolni a lakást, a bűnözők kiválasztják a legígéretesebb helyszínt, majd hosszasan figyelik a lakást. Kivárják a megfelelő pillanatot, mielőtt megpróbálnak betörni, és alaposan tájékozódnak az ott lakók szokásairól is, hogy a lehető legkönnyebb legyen a dolguk.

A betörők kiszemelték az otthonodat?

Lássuk, milyen jelei lehetnek annak, hogy betörés van készülőben!

1. Betört ablak

Előfordul, hogy a bűnözők úgy mérik fel, hogy a lakásban van-e riasztórendszer, hogy egy kővel bedobják a ház vagy lakás egyik ablakát. Ha megszólal a riasztó, vagy azonnal szomszédok kukucskálnak ki, kutya kezd ugatni, az számukra intő jel: lehet, hogy inkább máshol érdemes próbálkozniuk. Viszont ha se kép, se hang, azaz ha a háztulajdonosok egyértelműen nincsenek a házban, és nem szólal meg riasztó vagy kutya sem, akkor lehet, hogy hamarosan visszatérnek, hogy alaposabban is körülnézzenek. 

2. Grasszáló idegen

Valószínűleg nem ismersz mindenkit a környéketeken, és nem is biztatunk arra, hogy reggeltől estig a függöny mögül lesd, ki ismeretlen sétál épp felétek. Viszont azért érdemes résen lenni: ha ugyanaz az alak mostanában többször tűnik fel a lakás környékén, ha furcsán viselkedik, igyekszik belesni a kertekbe, lakásokba, és többször jön el a házatok előtt oda-vissza, az intő jel lehet.

Csakígy a ruházat: orrhegyig kapucniban a rekkenő hőségben? Rejtőzködő üzemmódra utal a dolog. Esetleg érdemes a rendőrségnek is jelezni, hogy több alkalommal ilyesmit észleltél: bár egy ilyen bejelentésből természetesen nem indul eljárás, nem árt, ha tudnak róla, és beiktatnak egy-két extra járőrtúrát. Hasonlóan járj el, ha egy gyanús autó tűnik fel újra és újra, főleg, ha abból nem száll ki senki, csak hosszabb-rövidebb ideig áll a ház vagy a lakás közelében.

3. Fotós

Valaki fotókat készít a házatokról? Ez, mondjuk, betörés nélkül is olyan izé, nem? Persze elképzelhető, hogy az illető régen itt lakott, és csak a nosztalgia öntötte el, ne vessük el ezt az eshetőséget. Mégis sokkal valószínűbb, hogy egy betörést készít elő, vagy valamilyen más, tisztességtelen szándéka van. Lehet, hogy abban a hiszemben, hogy nem vagy otthon, felvételeket készít arról, milyen bejáratai vannak az ingatlannak, és hol vannak (ha vannak) kamerák.

betorok-kiszemeltek-otthonodat-jelek

Gyanús, ha valaki túl nagy figyelmet szentel a lakásnak (Fotó: Getty Images)

Ha ilyesmit veszel észre, vedd a kezedbe a telefonod és fotózd le te is az illetőt, úgy, hogy lássa is, mit csinálsz. Ha rossz szándékok vezérlik, nem fog örülni, és lehet, hogy sikerül örökre elijesztened.

4. Lámpák

Egyik napról a másikra kiégett a kültéri világítás? Persze, vannak véletlenek, de ez valószínűleg nem az: ha ukmukfukk hiába kapcsolgatod a kinti világítást, gyanakodj! Nézd meg a körtéket: ha csak ki vannak csavarva, de nem égtek ki, akkor egy tolvaj, lehet, hogy éppen a ti otthonotokat pécézte ki magának, és így szeretné biztosítani a munkálatokhoz szükséges jótékony sötétséget.

5. Érintetlen levelek

Van olyan is, amikor mi magunk kínálunk néznivalót a betörők számára. Egy rutinos bűnöző például észreveszi, ha csak úgy folyik ki a ládából a posta. Ez árulkodó jel, ami arra utal, hogy nem vagytok otthon. Ezért, ha hosszabb időre elutazol, inkább kérj meg egy szomszédot, hogy vegye ki az újságokat, a szórólapokat és minden mást a ládából, ami jelzi, hogy senki sincs otthon.

6. Elszökött kutya

Gazdiként éppen elég nagy szomorúság azzal szembesülni, hogy kutyánk elszökött. Ha viszont mindez rejtélyes körülmények között történt, azaz nem tudod, hogyan juthatott ki, érdemes azon is elgondolkodnod, nem olyasvalaki engedte-e ki, aki legközelebb úgy szeretne visszatérni a házadhoz, hogy nem zavarja a négylábú… A legszörnyűbb pedig az, hogy egyes betörők még a mérgezéstől sem riadnak vissza.

7. Álköltöztetés

A betörők manapság egészen nyugodtan apellálnak arra, hogy az emberek alig tudnak valamit a szomszédjukról. A legtöbben tényleg azt sem tudjuk, ki lakik mellettünk. Amíg egy háztulajdonos nyaralni van, ma már simán leparkolnak a kocsibeállón egy költöztetőautóval, majd ki- és bepakolnak anélkül, hogy kérdőre vonnák őket ezért. Már csak ezért is jó, ha tartod a kapcsolatot a szomszéddal. Így biztosan feltűnik majd neki, hogy épp akkor költöztetnek lelkesen, amikor te a Balatonnál sütteted a hasad…

8. Közösségi média 

Amikor információkat posztolunk az otthonukról, családunkról, sokszor megmutatjuk a lakás különböző részeit és annak elrendezését is a nagyvilágnak. Ezzel önmagában persze nem is lenne baj, viszont a potenciális betörők ezzel képet kaphatnak arról, hogy pontosan hol vannak az otthon tárolt értékeid. Ezért mindig csak alapos megfontolás után posztolj, a nyaralásról pedig csak akkor, amikor már hazaértél. Az, ha előre bejelented, hogy két hétig üres lesz a lakás, felhívás keringőre.

9. Kopogtatók

Bizonyára hozzád is csengettek már be ilyen-olyan vallási csoportok képviselői, esetleg valamilyen termékek vagy szolgáltatások árusítói. Ők természetesen (többnyire) nem ártó szándékkal keresnek fel, viszont egyes bűnözők bármikor kiadják magukat valami hasonlónak, hogy bepillantást nyerjenek a házad belsejébe. Gondold meg kétszer is, kit engedsz be a házadba, mert elég egy pillanatnyi figyelmetlenség, és máris visznek valamit a polcodról, fiókból – főleg, ha többen vannak.

Elővigyázatosság, paranoia és Karen-szerű viselkedés közt vékony a határvonal, és a fentiekkel semmiképpen sem szeretnénk rád ijeszteni, vagy ellenségességet, gyanakvást ébreszteni benned.

Annyit mondunk csak, hogy nem árt, ha kissé óvatos az ember. Ha azt szeretnéd, hogy lakásod biztonságban legyen, sokat tehetsz az ügy érdekében azzal, hogy a megfelelő biztonsági eszközökkel látod el, ha stramm zárakat és riasztót tetetsz fel, na és ha megfelelő biztosítást kötsz. Noha a traumát, hogy az ember otthonában illetéktelenek törtek be, nem feledteti a biztosító díja, enyhíthet a kellemetlenségeken, ha elrabolt tévénk helyett nem saját zsebből kell újat venni. 

És azt tudod, hogy az utcai tolvajlás ellen hogyan védekezhetsz? 

Kiemelt kép: Getty Images