- A fermentálás során tejsavbaktériumok segítségével erjesztenek különböző élelmiszereket.
- Tudtad, hogy bizonyos élelmiszerek fermentálva sokkal több tápanyagot tartalmaznak, mint natúr változatban?
- Mutatjuk, miért nem éri meg kiönteni a kovászos uborka levét!
Az ételek tartósítására már évszázadokkal ezelőtt is az erjesztés technikáját alkalmazták, mára pedig minden nemzet megalkotta a maga fermentált specialitását. Gondoljunk csak a kimcsire, a kombuchára, a savanyú káposztára vagy a kovászos uborkára, amelyek különböző élelmiszerek ugyan, néhány dologban mégis hasonlítanak: tejsavas erjedéssel készülnek, és hihetetlenül egészségesek.
Fermentálás, az élet sója
Annak ellenére, hogy az erjesztés miatt nincs szükség kémiai tartósítószerekre, előfordult már, hogy a kutatók bizony oda nem illő adalékanyagokat – például édesítőszert vagy extra cukrot – is találtak az iparilag előállított fermentált élelmiszerekben. Ezért az a legbiztosabb, ha rászánjuk az időt, és magunk készítjük el a savanyított finomságokat. Az augusztusi melegben különösen megéri ezzel kísérletezni: a tökéletes, roppanós kovászos uborka receptjét a linkre kattintva találod.
Tudtad? Az élelmiszerek erjesztése megváltoztathatja az egyes összetevőkben lévő tápanyagok úgynevezett biológiai hozzáférhetőségét. Magyarul ezek az ételek arra is hatással lehetnek, hogy szervezetünk mennyire képes felszívni és hasznosítani az adott élelmiszerben lévő tápanyagokat. Mindez pedig azért vált manapság fontossá, mert – hála a friss kutatásoknak – egyre jobban ismerjük a bélmikrobiomok (az emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok), az étrend és az általános egészségi állapot közötti összefüggéseket.
Hogy a probiotikumok miként járulnak hozzá a bélrendszer egészségéhez, arról a linkre kattintva olvashatsz részletesen.
A fermentációs folyamat számos tényezőtől függ. Például a felhasznált baktériumoktól és környezeti feltételekről, melynek eredményeként számos különböző típusú fermentált élelmiszer létezik a nemzetek konyháiban. A fermentációs folyamat bioaktív vegyületeket, például szerves savakat és különböző peptideket állíthat elő, amelyek nagyon jó hatással vannak a szervezetre.
Néhány élelmiszerről például kiderült, hogy fermentálva sokkal több tápanyagot tartalmaz, mint natúr változatban
(ilyen például a savanyú káposzta, a kimcsi, a miso és a kovászos uborka), és vannak olyanok is, amelyek probiotikumokban gazdagabbak – például a kovásznak köszönhetően.
Igyuk meg a kovászos uborka levét is!
A legismertebb savanyított, fermentált finomságok közé tartozik a kimcsi, a kombucha, a savanyú káposzta, a kefir, a joghurt, illetve hazánkban a kovászos uborka. Utóbbi nélkül nem is tudjuk elképzelni a vasárnapi ebédeket, a sült húsokat és a pörkölteket, de magában, hidegen fogyasztva, a kánikulában is mennyei hűsítő lehet.
A levét azonban sokan kiöntik, pedig legalább ugyanolyan finom és egészséges, mint a benne lévő uborka.
Néhányan a magas sótartalom miatt mellőzik a kovászos uborka levét, azonban, ha mértékletesek vagyunk, és odafigyelünk a napi sóbevitelre, az ízletes, frissítő folyadék előnyeit is kiélvezhetjük. Lássuk, hogy mik ezek!
1. Kiváló probiotikum-forrás
Minden olyan étel, ami fermentációs folyamatok révén készül, nagyszerű hatással van bélflóránk egészségére. A kovászos uborka levében lévő vitaminok, ásványi anyagok (vas, C-vitamin, K-vitamin) és jótékony baktériumok fokozzák az immunrendszer működését, segítik a hasznos tápanyagok felszívódását, enyhítik a bélproblémákat, és az emésztőrendszer általános egészségének is jót tesznek.
2. Fogyókúrába is könnyedén beilleszthető
Nemcsak magának a kovászos uborkának, de a levének is nagyon alacsony a kalóriatartalma, így nyugodtan fogyaszthatjuk akkor is, ha fogyókúrát tartunk. Mivel felgyorsítja az anyagcserét, és jó hatással van a vércukor-szintre is, a kovászos uborka leve a méregtelenítésben is segítségünkre lehet.
3. Természetes gyulladáscsökkentő
Az antioxidánsok az immunrendszer legfontosabb építőkövei: semlegesítik az oxidatív stressz és a káros szabad gyökök negatív hatásait. Mivel a kovászos uborka leve bőségesen tartalmaz antioxidánsokat, a gyulladáscsökkentés elleni harcban, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is segítőtársunk lehet.
Nem szívesen innád meg a levét?
Kiöntened akkor sem kell, hiszen mennyei leveseket, dresszingeket, koktélokat készíthetsz belőle!
Mutatjuk, Dragomán György miként használja fel a kovászos uborka levét!
Kiemelt kép: Getty Images