A legújabb technikai vívmányokat és eredményeket állítják a tudomány, így az orvoslás szolgálatába, és ha így haladunk, akár már néhány éven belül megváltozik a kép a jelenlegi diagnosztikai rendszerekről.
Májunk állapota is látszódik a nyelvünkön
Iraki és ausztrál kutatók fantasztikus eredményt értek el az általuk kidolgozott számítógépes algoritmussal. A program az emberi nyelv színének elemzésével 98 százalékos pontossággal jelezte előre a különböző betegségeket.
Az algoritmus pusztán a nyelvről készült felvétel alapján meghatározta, hogy fennállt-e a stroke kockázata, kimutatható-e a cukorbetegség vagy rákos elváltozás.
A hagyományos kínai orvosláson alapuló, alkalmazott eljárás a fentieken túl képes volt diagnosztizálni a vérszegénységet, az asztmát, a máj- és epehólyag-betegségeket, a COVID-19-et, valamint számos érrendszeri és gyomor-bélrendszeri problémát.
A kutatómérnökök 5260 képet használtak fel arra, hogy mesterséges algoritmusokat hozzanak létre, melyek a kísérletek során a nyelv színét használják diagnosztikai eszközként.
A tudósok szerint nincs már messze az az időszak, amikor az okostelefonokat fogják használni a betegségek ilyen módon történő diagnosztizálására. A Technologies folyóiratban megjelent tanulmány részletesen leírta az eljárást, amely újabb bizonyítéka annak, hogy
a mesterséges intelligencia kiemelten fontos szerepet játszik az orvostudomány területén is.
A tanulmányban részt vevő két közel-keleti oktatókórház 60 nyelvképet mutatott be különböző egészségi állapotú betegekről.
A pácienstől húsz centiméterre elhelyezett kamera rögzítette a nyelv színét, a mesterséges intelligencia modellje pedig szinte minden esetben össze tudta párosítani a nyelv színét a betegséggel.
Súlyos állapotokat jelez a szokatlan alakú és színű nyelv
A nyelv vizsgálatát a betegségek előrejelzésében a hagyományos kínai orvoslás már kétezer éve alkalmazza – jegyezte meg Ali Al-Naji egyetemi adjunktus, a tanulmány vezető szerzője.
„A nyelv színe, alakja és vastagsága számos egészségügyi állapotot árul el. Általában a cukorbetegeknek sárga a nyelvük;
a rákos betegek nyelve lilás vastag, zsíros réteggel a tetején, míg az akut stroke betegek nyelve szokatlan alakú és vörös.”
A professzor elmondta azt is, hogy a fehér nyelv vérszegénységet jelezhet, a súlyos covidos betegek nyelve általában mélyvörös. Az indigó vagy lila színű nyelv pedig érrendszeri, és gyomor-bélrendszeri problémákra vagy asztmára utal.
Javaan Chahl, a tanulmány társszerzője hangsúlyozta: az eredmények megerősítik, hogy a számítógépes nyelvelemzés biztonságos, hatékony, felhasználóbarát és megfizethető módszer a betegségek szűrésére, ami remekül ötvözi a modern rendszereket az évszázados orvosi gyakorlattal.
Az abnormálisan sima nyelv is problémát jelezhet.
Kiemelt kép: Getty Images