kutya parfüm

Új luxushóbort: parfümot árulnak kutyáknak

Egyre többféle kiegészítőt vásárolhatunk kedvenceinknek. Ezek között van nagyon hasznos, teljesen felesleges és káros is. A legfurcsább újdonság a kutyaparfüm.

Az állatoknak, tetszik vagy sem, van egy saját szaguk – még akkor is, ha higiénikusan, tisztán tartjuk a környezetüket és a szőrüket. A macskának macska-, a kutyának kutyaszaga van. Ez erősebbé válhat különféle betegségek vagy például úszás következményeképp. (Ki ne érezné ilyenkor már csak gondolatban is az ázott kutyaszagot?) A száraz szőr illata azonban nem elnyomandó borzalom, hanem kedvencünk természetes kipárolgása. Sokan azonban még ezt sem tudják elviselni.

Parfüm – kutyáknak

A Dolce & Gabbana olasz luxusmárka nagyjából 38 ezer forintért dobott piacra egy Fefé fantázianevű kutyaparfümöt. Az illatos permetet az állat szőrére kell juttatni, így mindjárt nem kutyaszaga lesz, hanem igen drága, ylang-ylang, pézsma és szantálfa illatú, exkluzív parfümfelhő lengi körül. Tekintve, hogy kétszer meggondoljuk azt is, hogy magunknak megvásároljunk-e ennyi pénzért egy palacknyi luxusillatot, nehéz elképzelni, hogy vannak gazdik, akik boldogan nyitják a pénztárcájukat annak érdekében, hogy így illatosítsák kutyájukat.

Még akkor is, ha az üveg 24 karátos aranyból készült manccsal díszített, és minden vásárló kap hozzá ajándékba egy nyakörvet is.

A macskák rendszeresen nyalják végig a bundájukat annak érdekében, hogy megtisztítsák azt. A kutyák ugyan nem ilyen gyakran, de szintén nyelvükkel tisztogatják magukat. Nehéz belegondolni, hogy egy parfüm egészséges lehet a számukra, hacsak nem azon a ponton használjuk a tarkón, ahol a bolha- és kullancsirtó cseppet is szoktuk.

Bolha van a kutya szőrében? Így tüntesd el kíméletesen, de hatékonyan!

A Dolce & Gabbana azonban siet megnyugtatni minden aggódó gazdit, hogy a parfüm alkoholmentes, biztonságosságát pedig a Safe Pet Cosmetics tanúsítja. Még állatorvosokat is találtak, akik jóváhagyták a kutyaparfümöt, bár a független doktorok nem értenek velük egyet. Például Dr. Daniel Mills, a Lincoln Egyetem állatorvos-professzora szerint ez a kutyakölni csakis a gazdik igényét tartja szem előtt, nem a kedvencekét.

A kutyáknak ugyanis a miénknél jóval fejlettebb szaglásuk van, amit bizony összezavarhat az erős parfüm: egyszerűen túlingerelheti őket.

Azt meg aztán pláne nem szeretik, ha saját, megszokott és szeretett szaguk változik meg drasztikusan.

kutya-parfum

A kutyának nem kell parfüm, ahogy jelmez és ékszer sem (Kép: Getty Images)

S arról sem kérdezte meg senki a kutyákat, vajon számukra is a szantálfa a legillatosabb dolog-e a világon. (Valószínűleg nem, hiszen imádnak dögben hempergőzni vagy összesározni magukat.) Az állatok szagának emellett fontos szerepe van a párzásban és az egészségben is. Bizonyos kórképek a természetes kutyaillat megváltozásával járnak, így szakemberek által kiszagolhatók. Ha ezt parfümmel nyomjuk el, a diagnózis elmaradhat, az állat pedig tovább szenvedhet.

Minőségi idő helyett drága kiegészítők?

A parfüm nem az egyetlen, kisállatoknak kínált, tökéletesen felesleges, sőt, káros kiegészítő. A kutyáknak tervezett, a gyerekekéhez hasonlító etetőszék például csak abban az esetben használandó, ha az eb valamilyen sérülés miatt nem tud a megszokott módon, a földön elhelyezett táljából falatozni.

Az aranyozott, pehelytollal bélelt kiságy is ugyanarra a sorsa jut, mint legolcsóbb változata: piszkos lesz és megrágják a szélét.

Ugyanez a helyzet a fekete márvány Saint Laurent kutyatállal, a kifinomult Thom Browne pórázzal, a minimalista Prada esőkabáttal és a Versace barokkmintás bársony kutyaággyal is. Amíg kényelmes, addig egyetlen kutya sem törődik azzal, milyen nyakörvet vagy ruhát adunk rá.

Az állatok kényszeres, tréfásnak szánt öltöztetése, karmaik kilakkozása kifejezetten káros az ebekre nézve. Lehet, hogy eltűrik, mert be vannak tanítva és türelmesek őrült gazdájukkal szemben, de azért érdemes volna meghúznunk egy határt. Az állatnak ugyanis semmilyen öröme nem telik abban, hogy hacukát húzunk rá, majd pózolásra kényszerítjük.

Sokkal többre értékelne egy sétát a szabadban vagy egy kis kergetőzést a nappaliban.

A különféle édességek elhízáshoz vezethetnek, a szőrre kenhető festékek mérgezést okozhatnak, a kutyákat szállító kerekes eszközök (s most nem a sérült lábú ebek kocsijaira gondolunk) pedig balesetveszélyt okozhatnak. Egy kutya, legyen bármilyen fajtájú, akkor a legboldogabb, ha szabadon mozoghat és a gazdival együtt sétálva, futva, úszva felfedezheti a természetet. Nem pedig akkor, ha játékszernek használják.

II. Erzsébet szintén piacra dobott annak idején egy kutyaparfümöt

Kiemelt kép: Getty Images