- Az ihlet mit jelent a mitológiában, és mit jelent a valóságban?
- Múzsák nélkül egészen máshogy festene a magyar irodalom.
- Cikkünk végén tesztelheted, hogy jól ismered-e a legnagyobb hazai költők múzsáit!
Egy művész számára mi adja az ihletet? Mivel a képzelőerő és az emberi érzelmek széles skálája nem ismer határokat, igazából bármi. Az ókori görög mitológia szerint azonban a női istenségek azok, akik az alkotáshoz szükséges erőt adják.
A görög epikus költő, Hésziodosz Theogónia című műve alapján a múzsák Zeusz és Mnémoszüné, az emlékezet és idő istennőjének leányai voltak. Kalliopé, Klió, Erato, Euterpe, Melpomene, Polyhymnia, Terpsichore, Thalia és Urania a kreativitás, az örök rejtély, az inspiráció és a mámor közötti kapcsolatot szimbolizálták – azaz összességében szinte mindent, amitől igazán jó tud lenni például egy szerelmes vers.
A múzsák otthona a Helikon-hegy volt, ahol a Hippocrene-forrást őrizték, amelyből költők és filozófusok ittak inspirációt keresve – vagyis az istenségek így ajándékozták meg különleges tudással az alkotni vágyó férfiakat. (Ebben az időszakban a női művészeknek még nem járt babérkoszorú.)
Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered a legszebb magyar verseket?
Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered a magyar költők múzsáit?
A múzsák mitológiai szerepe a valóságban azonban sokkal kézzelfoghatóbb dologgá fejlődött: szerelemmé, csodálattá, rajongássá, esetleg csalódássá (vagy rosszabb esetben drogmámorrá).
Ha múzsák nem léteznének, a magyar irodalom sem az lenne, ahogyan ma ismerjük. A költészetet aligha lehet elképzelni heves érzelmek nélkül, amire nagyszerű példával szolgálnak hazánk legismertebb nőalakjai is – akik közül néhányan maguk is kiváló művészek voltak.
Mennyire ismered a magyar költők múzsáit? Töltsd ki Nők Lapja kvízünket, és teszteld!
Nők Lapja kvíz: Felismered utolsó sorukról a verseket?
Kiemelt kép, tesztfotó: Getty Images