A technológia és az orvostudomány fejlődésének köszönhetően az emberek átlagos élettartama egyre hosszabb. Míg 100 évvel ezelőtt körülbelül 50 év volt az idehaza várható élettartam, a világ fejlett országaiban ma ez mintegy 30 évvel kitolódott, és nem ritkaság, hogy valaki megéri kilencvenes éveit. 117 év azonban ma is rendkívül hosszú életnek számít, és mindössze 12 igazolt olyan eset ismert, amikor valaki ennyi idős koráig élt.
117 éves asszony
Az 1899. november 29-én Olaszországban született Emma Morani 2017. április 15-én hunyt el, ő volt az utolsó élő ember, aki az 1800-as években született. Szupercentenáriusként (azaz olyan korrekorderként, aki betöltötte a 110. életévét) ő volt a valaha élt negyedik legidősebb európai.
Hogyan sikerült neki ilyen hosszú és egészséges életet élni? Ezt a kérdést természetesen nagyon sokszor feltették Emmának, és kiderült, hogy az asszonynak viszonylag egyszerű receptje volt arra, hogy ilyen sokáig éljen: szigorú diétát követett, és kerülte a férfiak társaságát.
Emma hosszú élete során természetesen rengeteg nehézséggel nézett szembe: túl kellett tennie magát egy bántalmazó házasságon, egyetlen gyermeke halálán, több mint 90 különböző olasz kormányon és két világháborún. Az egykori gyári munkás úgy vélte, hogy döntéséhez, hogy végleg egyedülálló maradt, miután elvált, sok köze van annak, hogy ilyen szép kort ért meg az életében. Emma egy vele készített interjúban arról is beszélt, hogy házassága elrendezett volt, neki magának nem sok beleszólása volt a dologba, ráadásul az a férfi, akibe valóban szerelmes volt, az első világháborúban meghalt. Emma végül 1938-ban, egy évvel azután, hogy egyetlen gyermeke mindössze hat hónapos korában elhunyt, elvált bántalmazó férjétől és soha többé nem ment férjhez, mivel „nem akarta, hogy bárki is uralkodjon rajta”.
Mi van a menün?
Emma egészen 75 éves koráig dolgozott, és „elégedett volt az élettel”, amit élt, különösen azért, mert nem szedett semmilyen gyógyszert, és nyugdíjas éveiben is meglehetősen aktív volt. A sok nehézség ellenére mindig pozitívan gondolkodott a jövőről, és soha nem tért el a napi étrendjétől. Állítólag férjmentes életmódja mellett ennek is köszönheti, hogy ilyen jó formában maradt. És hogy mire esküdött a világ legidősebb embere? Mi volt az az étel, amit mindennap evett? Tojás, amit egy hagyományos olasz itallal, grappával öblített le. Az asszony elmondta, hogy több mint 90 éven át naponta három tojást (kettőt nyersen) evett, miután első világháborút követően vérszegénységet diagnosztizáltak nála.
Emma korábban eldicsekedett: „Naponta három tojást eszem, és a megfelelő emésztés érdekében megiszom napi egy grappát is, amit magam készítek. Az asszony azt is elismerte, hogy a genetikának is köze lehet ahhoz, hogy elérte a 117-et, hiszen édesanyja 91 éves koráig élt, és két nővére is elérte a 100. születésnapját. Halála előtt Emma már nagyon keveset evett: napi két tojásra és néhány kekszre csökkentette menüjét, és így érezte jól érezte magát. Orvosa, Carlo Bava, aki közel három évtizedig kezelte, az AFP-nek elmondta, hogy sztárpáciense ritkán evett zöldséget vagy gyümölcsöt.
Rehabilitálni a tojást
Az elmúlt évtizedekben nemigen tudtuk, mit tartsunk a tojásról. Az 1960-as és 1970-es években sok egészségügyi szakember azt tanácsolta, hogy korlátozzuk a tojás fogyasztását, mivel úgy gondolták, hogy a tojásban található koleszterin növeli a vér koleszterinszintjét is, ezáltal pedig hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. Ez a nézet széles körben elterjedt, és sokan úgy gondolták, hogy a tojás káros az egészségre. Ez meggyőződés itthon egészen az elmúlt évtizedig uralkodó maradt, az elmúlt időszakban azonban számos tanulmány kimutatta, hogy az étkezési koleszterin és a vér koleszterinszintje közötti kapcsolat nem olyan egyszerű, mint korábban gondolták. Kiderült, hogy az élelmiszerben található koleszterin nem feltétlenül növeli meg jelentősen a vér koleszterinszintjét. Sőt, az is kiderült, hogy a tojásban található koleszterin főleg a „jó” HDL-koleszterin szintjét emeli, ami védőhatású a szív egészségére nézve. A tojás emellett számos fontos tápanyagot tartalmaz, például fehérjét, vitaminokat, ásványi anyagokat, valamint antioxidánsokat, amelyek különösen fontosak a szem egészségének megőrzésében.
Ma már a táplálkozási szakértők többsége egyetért abban, hogy a tojás mérsékelt fogyasztása része lehet egy egészséges étrendnek. Napi egy tojás fogyasztása a legtöbb ember számára nem jelent egészségügyi kockázatot, sőt, előnyös is lehet. Kivételt jelenthetnek azok, akiknek bizonyos betegségeik vannak, például egyes szívbetegségekkel vagy cukorbetegséggel küzdők, akiknél az orvos egyénileg szabhatja meg a tojásfogyasztás mértékét.
Ebben a cikkben azt is megmutatjuk, hogyan főzd tökéletesre a tojást!
Kiemelt kép: Getty Images