kevés sportolás hétvége

Mi történik a testünkkel, ha hetente csak egyszer tudunk sportolni?

Hét közben maximum a munkában és a családi teendőkben úszol, de edzeni nem jutsz el? Lehet, hogy ez nem olyan nagy probléma, mint gondolod. A hétvégi kiadós sportolással is sokat tehetsz az egészségedért.
  • A közhiedelemmel szemben heti egy sportolás is igen pozitívan hat a szervezetünkre.
  • Egy kutatás szerint az emberek egyharmada csak hétvégén mozog, de mi ezzel a baj?
  • Heti egy edzés is számottevően csökkenti a depresszió, a demencia és a cukorbetegség kialakulását.

Egy biztos, semmiképp nincs okod magadra neheztelni, ha csak hétvégén van időd és energiád sportolni. Minden egyes megtett lépés túrázáskor, leúszott hossz, kinyomott fekvőtámasz vagy tévénézés közben a szobabiciklin letekert kilométer igenis számít!

Akkor is sokat teszel a mentális és fizikai jólétedért, ha csak hétvégén mozdulsz ki. Egyáltalán nem probléma, ha a hétköznapi teendők elsodornak, vagy túl fáradt vagy és nem jut időd mozogni. Ráadásul, akik hétvégén (illetve a szabadnapjukon) mozognak, azok olykor sokkal többet beleadnak és egész nap aktívak, mint azok lenéznek fél órára az edzőterembe hetente kétszer. A „hétvégi harcosok” kirándulnak, biciklitúrát vagy vízitúrát szerveznek és általában reggeltől estig a szabadban tevékenykednek.

Egy 75 ezer ember bevonásával készült felmérés bebizonyította, hogy azok, akik csak hétvégén aktívak, azok is rengeteg betegségtől megóvhatják a testüket. Sokáig élt az a tévhit, hogy csak a rendszeres, hetente több alkalomra elosztott, összesen 150 perc sportolás az, ami hatásos lehet egyes betegségek megelőzésében.

Kevés sportolás hétvége

Lehet, hogy csak hétvégén sportolsz,de akkor egész nap? Ez így is tökéletesen hangzik! (Fotó: Getty Images)

Teszteld le, melyik mozgásforma ideális számodra!

Ez történik, ha csak hétvégén mozogsz!

A tested akkor is megkapja a megfelelő mennyiségű endorfin (boldogsághormont), átmozgatod az izmaidat, ízületeidet, jót teszel a vérkeringésednek , az agyműködésednek, ha egyszer edzel a héten.  A legideálisabb prsze az lenne, ha a hét közben is időt tudnál szakítani egy kis mozgásra. Más kutatások szerint 3 naponta minimum be kellene iktatni legalább 20 perc aktív tevékenységet az életünkbe, de ez lehet a séta a munkahelyedre is akár.

De nézzük, mire jutott a kutatás! A Nature Aging című folyóiratban megjelent új tanulmány jó hírekkel szolgál azoknak, akiknek nehézséget okoz a rendszeres testmozgás. Ez alapján a hétvégi harcosok (weekend warriors),

akik kizárólag szabadnapon sporotolnak, ugyanolyan egészségügyi előnyökhöz jutnak, mint a többet sportoló társaik. 

Igaz, ők nem lesznek annyira fittek, de a mozgás minden más előnyét élvezhetik. A kínai kutatócsoport több mint 75 000 ember adatait elemezte, az adatokat a UK Biobankból vették. Ez az adatban félmillió brit állampolgár adatait tartalmazza, és közülük több mint 100 000-en viseltek aktivitáskövető okosórát. A vizsgálatban résztvevők átlagéletkora 62 év volt.

A kutatásban résztvevőket végül 3 csoportra osztották:

  • Inaktívak: ők nem teljesítették az ajánlott heti 150 perc mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitást.
  • Rendszeresen aktívak: az irányelveknek megfelelően a hét folyamán többször sportoló személyek.
  • Hétvégi harcosok: az iránymutatást teljesítő személyek, akik aktivitásuk több mint 50%-át egy-két napra elosztva végezték (ez nem feltétlenül szombat és vasárnap volt, hanem a hét bármelyik egy vagy két napja).

A hétvégi sportolók jutalma

A kutatók a 75 500 résztvevő közül 24 300-at inaktívnak, 21 200-at rendszeresen aktívnak, 30 000-et pedig hétvégi harcosnak soroltak be a 8 és fél évig tartó vizsgálatban. Az eredmények azt mutatták, hogy az inaktív felnőttekhez képest a hétvégi harcosoknál

26%-kal alacsonyabb volt a demencia , 21%-kal kevesebb a stroke és 45%-kal kisebb a Parkinson-kór kockázata.

A hétvégi sportolóknál a depresszió 40%-kal, a szorongás kockázata 37%-kal volt alacsonyabb az inaktív csoporthoz képest. Ezek különbségek főleg a 65 év felettiek körében rajzolódtak ki, persze úgy, hogy minden más egészségi tényezőt is figyelembe vettek a kutatók. Hozzáfértek az alanyok orvosi aktájához, így tudták, hogy például dohányoznak-e vagy mondjuk van-e olyan mozgásszervi problémájuk, ami befolyásolja az eredményeket.

Ha nem szereted az edzőtermet…

…akkor sincs gond, hiszen a vizsgálatban mindenféle mozgást számításba vettek. A takarítást, kertészkedés, bevásárlást, kerítésfestést, lépcsőzést vagy a sétát is, az összes tevékenységet, amit a fitneszóra is aktivitásként mért. Tehát ha nem szeretsz súlyokat emelni vagy HIIT edzésekre járni, akkor sincs gond, mert az egészséged szempontjából mindenféle mozgás jót tesz, és számtalan betegséget megelőzhetsz vele.

Nincs több kifogás, hogy nincs időd mozogni! Így lendülj formába hosszú kihagyás után!

Kiemelt kép: Getty Images