Jön az ősz és egyre több krumpli kerül majd a kamránkba és az asztalunkra. Lehet szó salátáról, püréről vagy az imádott sültkrumpliról, biztosan egyikünk sem szeretne a ráncos, csírás burgonyák közül válogatni főzés előtt azon tűnődve, hogy ez vajon még ehető-e. Egyébként tévhit, hogy egyáltalán nem lehet megenni a kicsírázott krumplit, csak el kell alaposan távolítani a csírákat, és amíg csak kicsit hajtott ki a termés, addig biztonságosan fogyasztható.
Persze sokkal egyszerűbb egy nagy 5-10 kilós zsákkal megvenni ezt az amúgy jól eltartható és változatosan felhasználható gumós zöldséget, de mi van, ha 3-4 nap múlva a nagy része már elkezd kihajtani? Nincs ok pánikra, de máskor inkább tárold a szakértők szerint javasolt módon! Mutatjuk is a részleteket!
Így tárold a krumplit, hogy ne csírázzon ki!
Szerencsére ezzel a módszerrel nemcsak a krumplit, de a legtöbb gumós vagy gyökérzöldséget sokáig frissen tarthatod. Egy népszerű életmód-tanácsadó Lifietip néven a TikTokon osztott meg erről egy videót.
@lifetips669 #life #lifetips #fyp #foryou #lifehacks #viral ♬ original sound - Lifetips
A nagy mennyiségben vásárolt, ömlesztett burgonya mindig gyorsan megromlik, ha magában tárolod. Viszont a krumpli és az alma jó barátok, és ha együtt tárolod őket, akkor lassabban mennek tönkre.
Arról nem régen írtunk, hogy milyen átverés áll amögött, hogy a krumplit és egyes gyümölcsöket színes, hálós zsákokban árulják.
A Tasting Table gasztromagazin szerint az alma etilént, egy természetes gázt termel, amelynek az az egyik hatása, hogy lelassíthatja vagy leállíthatja a burgonya csírázási folyamatát. Az oldal azt is tanácsolja, hogy a burgonyát ne meleg, világos környezetben tároljuk, hanem inkább hűvös, száraz és mindenképp sötét tárolóban, az alma mellett.
Ne tedd a krumplit hűtőbe!
A life hack videóból az is kiderül, hogy nem jó a hűtőbe tenni a krumplit, mivel a túl hideg hatására a burgonya keményítője olyan cukorrá alakulhat, ami főzéskor rákkeltő lehet. És vigyázzunk, mert az almából felszálló etilén más terményekre fordított hatást fejt ki, vagyis hamarabb romlik az alma közelében. A hagymára, a dinnyére, a brokkolira és az őszibarackra különösen jellemző ez. Az etilén felgyorsíthatja érési folyamatukat, így egyes gyümölcsök hamarabb rothadnak, penészednek ettől a gáztól.
Meddig biztonságos elfogyasztani a több napos krumplit? Kattints és kiderül!
Kiemelt kép: Getty Images