Hazánkban egyre nő a szívférgesség gyakorisága a négylábúak körében, mely nemcsak, hogy rendkívül alattomos betegség, de kiskedvencünk életét is veszélyezteti. Összeszedtük, hogyan előzhető meg, illetve mi a teendő baj esetén.
  • Aggodalomra ad okot, hogy itthon egyre nagyobb a szívférgesség gyakorisága a kutyák körében.
  • Ahhoz, hogy a fertőzést időben kezelni tudják, nagyon fontos, hogy felismerjük a kezdeti tüneteket.
  • Később is felléphetnek még szövődmények, ezért a szívférgesség megelőzése a legjobb megoldás. 

Nem elég, hogy baj esetén tudjuk, mi a teendő, annak is érdemes utánajárnunk, milyen tünetekről ismerhetjük fel a szívférgességet, és egyáltalán, hogyan tudjuk megelőzni, hogy kutyánk megfertőződjön. Ami többek között azért is lényeges, mert a legfrissebb adatok szerint hazánkban minden 12. kutya fertőzött lehet, a fokozott kockázat miatt pedig mindennél fontosabb, hogy tájékozottak legyünk a betegséget illetően. De vajon hogyan lesz a kutyánk szívférges? 

Mi az a szívférgesség? 

Ha mással nem is, azzal a legtöbben tisztában vagyunk, hogy a szívférgességet a fertőzött szúnyogok terjesztik, akik a dirofilaria immitis (szívféreg) nevű parazitát csípéskor juttatják be a kutya véráramába. Ebből is látható, hogy a szívféreg egyébként önmagában nem fertőző és nem kerül át csak úgy egyik kutyáról a másikra. A parazitafertőzés gazdatest segítségével – főként szúnyogcsípéssel – terjed négylábú barátaink között. 

Mi is kaphatunk szívférgességet a szúnyogoktól?

Jogos feltevés, hogy vajon a dirofilaria immitis nevű fonálféreg okozta szívférgesség képes-e az emberi testben is kialakulni, ám ez a típusú féreg elsősorban kutyák, macskák és más állatok szervezetében fejlődik ki.
Bár mi is ugyanúgy megfertőződhetünk a szívféreggel – ezért fontos a védekezés –, a fonálféreg nem tud megfelelően kifejlődni az emberi szervezetben, így a betegség esetünkben csak ritkán okoz valós veszélyt.

Amint kedvencünket is megmarta egy fertőzött szúnyog, az aprócska féreglárvák 6-9 hónap alatt kifejlődnek, párosodnak és tovább szaporodnak, majd átvándorolnak kutyánk szívébe, tüdejébe és ereibe. A betegség emiatt az elnyújtott fejlődési idő miatt még hosszú távon észrevétlen marad, így mire fény derül a szívférgességre, a fertőzésnek gyakran már súlyos, végzetes következményei is lehetnek. 

Egy kutyában többszáz, 36 cm hosszúságot elérő féreg is megtelepedhet, melyek kifejlődött állapotban akár öt évig is képesek élni. Ez idő alatt a nagyobb méretű nőstények több millió féreglárvát hagynak hátra, melyek a véráramban keringenek. A betegség terjedése általában egybeesik a szúnyogszezonnal, amely márciustól szeptemberig is tarthat, de – ismerve a fertőzés természetét – nem csak ebben az időszakban érdemes figyelmet szentelni a jellemző tüneteknek. 

A szívférgesség kutyáknál gyakran száraz köhögést, fáradékonyságot, étvágytalanságot, légzési nehézségeket, fogyást és hasduzzanatot is okozhat,

mely tünetek egyébként a férgek által előidézett szív- és tüdőkárosodás következtében alakulnak ki. Mivel a betegség lassan fejlődik, a tünetek gyakran már csak előrehaladott állapotban jelentkeznek, ezért a kezelésnél minden perc számít, ha el akarjuk kerülni a komolyabb következményeket.

A te kedvenced is csinálja? – Magyarázatok a kutyád legfurcsább szokásaira.

A szívférgesség halálos lehet, de kezelhető

A szívférgesség esetében is fennáll, hogy kisebb gonddal jár a megelőzés, mint a kezelés, ami nem kizárólag a fizikai beavatkozásokra értendő. A kellemetlen testi tünetek, a hosszadalmas, többlépcsős kezelés mellett a betegség leküzdése lelki szempontból is megterheli kedvencünket, ahogy a gyógyulási folyamat is stresszes és kimerítő lehet a számára.

Ráadásul ritkán még az is előfordulhat, hogy a fertőzés olyannyira előrehaladott állapotban van, hogy biztonságosabb inkább már csak a szervkárosodás kezelése, mint a szívférgek elpusztítása. Ebben az esetben a kutyák nem élnek tovább mindössze néhány hétnél vagy hónapnál, bár az ilyen esetek – hangsúlyozzuk – csupán a szívférgesség rendkívül előrehaladott stádiumában fordulnak elő.

szívférgesség kutyáknál tünetek kezelés

A szívférgesség alattomos betegség, mivel a fertőzés kezdetben ritkán mutat egyértelmű tüneteket (Fotó: Getty Images)

A legfontosabb feladatunk, hogy amint az említett tüneteket észleljük, azonnal konzultáljunk az állatorvossal, aki kutyusunk állapota alapján meghozza a lehető legjobb döntést a terápiával kapcsolatban. A szívférgesség kezelése a kutyáknál általában több lépésből tevődik össze. Kezdetnek elpusztítják a szívféreg-lárvákat, majd antibiotikummal lépnek fel az úgynevezett Wolbachia baktériumok ellen: ezek a baktériumok növelik a szívférgek által okozott gyulladást a fertőzött kutyákban.

Miután a lárvák elpusztultak, a kifejlett férgek is sorra kerülnek, őket speciális injekciókkal távolítják el, ami fájdalmas beavatkozás lehet kedvencünknek, ezért is alkalmaznak ilyenkor fájdalomcsillapítókat. A másik módszer a minimál invazív katéteres eltávolítás. Ez esetben

altatás alatt kis sebet ejtenek a nyaki vénán, ezen keresztül vezetik fel a férgek eltávolítására kifejlesztett katétert a szívbe és az artériába.

A katéter végén található fogóval csípik meg és távolítják el egyesével a férgeket. Mindegyik kezelési eljárás megterhelő a kutyák számára, ráadásul az elpusztult, a kezelés miatt már bomlásnak indult férgek szövődményeket is okozhatnak háziállatunk szervezetében, ami komoly kockázatot jelent, ezért a kulcsszó továbbra is a megelőzés. 

A legjobb gyógyír a megelőzés

De hogyan óvjuk meg kutyánkat a szívférgességtől? Nagyon fontos, hogy elsősorban védekezzünk a szúnyogcsípés ellen, rendszeresen iktassunk be kedvencünknek szűrővizsgálatokat, és használjunk megelőző készítményeket. A szívféregfertőzés elleni legjobb megelőzés az, ha csökkentjük a szúnyogoknak való kitettséget.

Rágótablettát vagy csepegtethető rovarriasztót veszünk kedvencünknek, megszüntetjük a ház vagy a lakás körül az állóvizet, ahol a szúnyogok elszaporodhatnak, a szabadtéri játékot pedig a hajnali és alkonyati időszak helyett inkább a napközbeni órákra időzítjük.

Az sem biztosíték, ha kutyánkat már kezelték korábban szívférgesség ellen, sajnos ettől ugyanúgy ki van téve az újrafertőződésnek, ezért ne felejtsük rendszeresen beadni neki a szükséges ellenanyagot. 

5 korai figyelmeztető jel, ami elárulhatja, ha rákbeteg egy kutya.

Kiemelt kép: Getty Images