pénzügyi stressz párkapcsolat

4 dolog, ami pénzügyi stresszt okozhat a párkapcsolatban – így szakítással fenyegethet

Pénzen ugyan nem lehet szerelmet vásárolni, de a legforróbb érzelmeket is a kihűlés réme fenyegetheti, ha a piszkos anyagiakról van szó.
  • A pénzügyi szorongás egyénileg is megterhelő, de párkapcsolatban hatványozottan nőhet miatta a stressz.
  • Jelentéktelennek ítélt szokások áshatják alá az amúgy jól működő kapcsolatot.
  • A titkolózással csak még jobban eltávolodhatunk érzelmileg a partnerünktől.

A világszerte észlelhető gazdasági bizonytalanságok nemcsak az állampolgárok pénztárcáján, hanem a lelkiállapotukon is nyomot hagytak. Egyre többen érzik úgy, hogy szűkülnek az anyagi lehetőségeik, ezáltal általánosságban véve egyre nyomasztóbb a kedélyállapotunk.

Számos, a témában született tudományos kutatás is alátámasztja, hogy a gazdasági bizonytalanság, a pénzügyi problémák valódi stresszt okoznak, és negatív érzelmek kialakulásához vezetnek. A vizsgálatban részt vevő egyének többsége boldogtalanságról, szomorúságról és haragról számolt be. Ráadásul az is kiderült, hogy a pénzügyi stressz koncentrációzavart okoz és a racionális gondolkodást is befolyásolja.

Párkapcsolat: pénzügyi stressz lehetséges okai

A pénzügyi szorongás hatványozottan jelentkezik, ha párkapcsolatban vagyunk, hiszen a napi döntésektől kezdve a hosszú távú tervekig minden területet befolyásolhat a pénz megléte vagy hiánya. A témát ráadásul a mai napig hallgatás övezi, mert kényelmetlennek tartjuk az erről szóló párbeszédet.

pénzügyi stressz párkapcsolat

A pénzügyek terén is kulcs az őszinte kommunikáció (Fotó: Getty Images)

Így nem csupán a személyes jólétünk, hanem a kapcsolati harmónia is kockán forog, ha nem ismerjük fel a problémát, és nem kezeljük azt hatékonyan. Egy véletlenül felbukkanó számla vagy a konyhapénz elköltésének különböző formái kifeszíthetik a legnagyobb szerelmet is. A párkapcsolatban megjelenő pénzügyi konfliktusoknak több fajtája van. Nézzük meg, melyek okozzák általában a legnagyobb konfliktusokat!

1. Jövedelemkülönbség

Klasszikus konfliktusforrás, ha az egyik fél sokkal többet/kevesebbet keres a másiknál. Ha a kapcsolat magasabb szintre lép, célszerű már az elején tisztázni, hogy például milyen nyaralást tesz lehetővé a büdzsénk. Hiszen nagyon nem mindegy, hogy egy Maldív-szigeteki bungalóban vagy egy közeli kempingben nézegethetjük majd a csillagokat.

Az óriási anyagi különbségek komoly tehertételt jelenthetnek egyéni szinten is.

A kevesebbet kereső fél nyomasztónak érezheti az egyenlőtlen pénzügyi feltételeket, ami hosszú távon az önbecsülését is alááshatja. Lelki habitus kérdése is, hogy ki hogyan viseli, ha nem tudja legalább a kiadások felét fedezni. Másokat viszont épp, hogy sérthet, ha helyette fizetnek. De olyanról is hallottunk már, aki szívesen titkolta volna vagyonát – hogy azzal ne okozzon szorongást kevésbé tehetős partnerének.

2. Adósságkezelés

Legyen szó diákhitelről, hitelkártya-tartozásról vagy jelzálogkölcsönről, a fennálló adósságok önmagukban stresszforrást jelentenek. A párkapcsolatra ugyancsak hatással lehetnek, különösen akkor, ha a partnerek eltérően viszonyulnak a pénzügyi kötelezettségek kezeléséhez.

3. Költési szokások

Az előző ponthoz kapcsolódik a pénzügyi kultúra témája is, azaz hogy a két fél mit gondol a mindennapi költésekről, a hosszú távú megtakarításokról vagy a konyhapénzről. Komoly vitákat generálhat – még azonos anyagi feltételek esetén is –, ha például az egyik fél már januárban elkezd gyűjteni a nyaralásra, míg a másik a carpe diem szellemiségében éli a mindennapokat.

Tücsök és hangya inkább ne költözzön össze!

A hangya típusú ember jogosan háborodik fel a szerinte indokolatlan költekezésen. A tücsök típusú viszont szorongatva érezheti magát, ha nyomást helyeznek rá, illetve azt sem mindig érti, mégis miért ne élvezhetné kemény munkája gyümölcsét – akár a szürke hétköznapokon is. Hiába lehet az adott helyzetben az egyik félnek igaza, ezeket a helyzeteket mindig csak kompromisszummal lehet feloldani.

4. Eltérő pénzügyi célok és tervezés

Az életmódot érintő anyagi döntések mellett a hosszú távú pénzügyi célok megfogalmazása is magában hordozza a konfliktus lehetőségét. Az egyéni büdzsétől függetlenül is teljesen más elképzeléseink lehetnek a nyugdíjas évekről, a befektetésekről vagy a pénz elkülönítéséről. Ha partnerünkével nincsenek összhangban az elvárásaink és terveink, az idővel mindennapi frusztrációhoz és érzelmi eltávolodáshoz vezethet.

Mindezeket tetézi, ha az egyik fél nem őszinte az anyagi lehetőségeivel kapcsolatban.

Természetesen nem arról van szó, hogy a második randira számlakivonatokkal érkezzünk, de idővel célszerű felvázolni, hogyan is állunk a pénzügyek terén.

Párkapcsolat és pénzügyi stressz: tünetek és megoldások

A pénzügyi stressz ugyanolyan testi-lelki tünetekkel járhat, mint bármilyen más, szorongást okozó megpróbáltatás. A fizikai tünetek közé tartozik például a fejfájás, az álmatlanság, vagy akár emésztési zavarok. A lelki-érzelmi megnyilvánulások hasonlóan sokrétűek lehetnek: félelem, aggodalom, szégyen, bűntudat, megvetés vagy harag érzése, amelyek idővel megváltoztathatják a párkapcsolat dinamikáját.

Hosszú távon ez azt eredményezheti, hogy egyre kevésbé vagyunk elégedettek a kapcsolatunkkal.

Gyakori ilyenkor, hogy a szorongó felek elkerülő magatartást tanúsítanak, azaz elhalasztják a pénzügyi döntéseket, vonakodnak szóba hozni az anyagi természetű problémákat, kérdéseket, elzárkóznak a válaszadás elől. Azonban épp, hogy őszinteségre, kölcsönös megértésre és proaktív hozzáállásra van szükség, ha szeretnénk hatékonyan megoldani a pénzügyi konfliktusokat.

1. Őszinte kommunikáció

Minden konfliktus rendezésének alapja a nyílt kommunikáció. Akármilyen kényelmetlen is, őszintén fel kell tárni a pénzügyekkel kapcsolatos helyzetet, az ehhez kötődő félelmeket és elvárásokat. A másik félnek is könnyebb, ha tisztában van a körülményeinkkel, ráadásul ezzel számos későbbi vita is megelőzhető. Felesleges urizálni, csak hogy fenntartsuk a látszatot – ugyanakkor felvágni se szabad a vagyonunkkal, mert a másikat hozzuk lehetetlen helyzetbe. Csak úgy tudunk dönteni – akár a kapcsolat jövőjéről is –, ha ismerjük a pénzügyi felállást.

2. Közös pénzügyi célok

Ha komolyan gondoljuk a párkapcsolatot, és őszintén feltártuk az anyagi lehetőségeinket, érdemes akár közös pénzügyi célokat kitűzni, amelyek mindkét félnek megfelelnek. Készíthetünk házi költségvetést vagy kioszthatjuk a különböző pénzügyi szerepeket is.

Mindenki jobban érzi magát, ha a lehetőségeit és erősségeit figyelembe véve hatékonyan képes hozzájárulni a költségekhez.

Ne engedjük, hogy elharapózzon a pénzügyi szorongás a párkapcsolatban! A probléma megelőzésével jelentősen csökkenthetjük a félreértéseket és a feszültséget. Ha megértjük és empátiával kezeljük a másik fél helyzetét, jó esély van rá, hogy harmonikus döntéseket hozunk majd közösen a mindennapokban és a tervezés során is.

Mit jelent a pénzügyi intimitás? Cikkünkből kiderül!

Kiemelt kép: Getty Images