fogmosás kiütés fogkrém

Kiütést kapsz a fogkrémtől? – Ez a betegség áll a háttérben

A fogmosás alapvető higiéniai és egészségmegőrzési szokásunk. No de mi történik, ha pont attól kapunk kiütést? A fogkrémünkben van a hiba.

A legkisebb gyerekeknek még fluoridmentes fogkrémet ajánlanak, ám nagyjából hároméves kortól már fluoridtartalmú, gyümölcsízű gyerekfogkrémeket vásárolunk. A fluorid bevonatot képez már a védtelenebb tejfogakon is, erősíti a zománcot, véd a szuvasodástól. Ugyanakkor túlzásba sem szabad vinni a fluoridot, pláne gyerekeknél, akik még nem tudják olyan ügyesen kiköpni a habot és átöblíteni a szájukat nyelés nélkül.

A túl sok fluorid sem tesz jót

A túlzott fluoridbevitel egyáltalán nem jó a szervezetnek. Károsíthatja a bélflórát és csökkentheti a szervezet védekezőképességét is. Nagy mennyiségben még a csontoknak is árthat. A fogak sem feltétlenül hálálják meg a túladagolást, elszíneződhetnek és kis bemélyedések alakulnak ki rajtuk. Nagyon fontos hát, hogy csak olyan gyerek mosson fogat fluoridtartalmú fogkrémmel, aki teljes biztonsággal kiköpi a habot és ügyesen tud öblíteni is.

Hatéves korig minden fogmosáskor legyünk ott és felügyeljük a folyamatot, segítsünk a gyereknek.

Ha csak lehet, igen kis mennyiségű fogkrémet nyomjunk a fogkefére, a fogkrém pedig mindig igazodjon a gyerek életkorához, ugyanis ahhoz mérten teszik bele a gyártók a fluoridot. Arra is oda kell figyelnünk, hogy a jó ízű fogkrémet nehezen elérhető, zárható helyen tartsuk, mert gyakori, hogy a kis édesszájúak azt nyalogatják, eszegetik.

fogmosás kiütés fogkrém

A fogmosás nagyon fontos, de nem mindegy, milyen fogkrémmel. A fluoridra érzékenyek a képen is látható periorális dermatitist kaphatnak a fluoridos fogkrémtől (Kép: Getty Images)

Fogmosási dilemma: reggeli előtt vagy után sikáljunk inkább?

Fogmosás után kiütéses leszel?

Ritkán ugyan, de előfordul, hogy a nagy mennyiségű fluoridot tartalmazó fogkrém használata után akár a gyerek, akár a felnőtt arcán piros kiütések jelennek meg. A reakció a száj körül terjed, de akár a fél arcot is beboríthatja. Ezt periorális dermatitisnek nevezzük, és egy

túlérzékenységi reakció a fluoridra.

Természetesen nem kizárólag attól alakulhat ki, kortikoszteroidos kenőcsök, orrspray-k használata, a stressz vagy irritáló anyagok is okozhatják. Akinek kialakult már ilyen kiütése, annak érdemes fluorid nélküli fogkrémet használnia. A leggyakrabban nőknél alakul ki a fogmosás utáni reakció (16 és 45 éves kor között), de nem ritka a gyerekek körében sem, főleg olyankor, ha nem nekik való fogkrémmel mosnak fogat, vagy ha szteroidos krémeket használnak.

Nem csak a fogkrémben van fluorid

Fluorid található a vízben és a földben is. Emellett el kell olvasnunk minden fogápoló termék és szájvíz apró betűs részeit, bizonyos kozmetikumokat sem használhatunk, de még rágógumikba vagy fényvédőkbe is kerülhet fluorid. Hosszú távon az segít a piros kiütések ellen, ha fluoridmentes fogkrémet vásárolunk. Ez nem is olyan könnyű, mint gondolnánk, végignézve a polcokat a termékek kilencven százalékában találunk fluoridot. Nekünk az a tíz százalék áll rendelkezésünkre, amelyre ráírták, hogy teljesen fluoridmentes.

Mit tehetünk a fogmosási kiütések ellen?

A periorális dermatitist gyakran összekeverik a pattanásokkal, de két különböző dologról van szó. A fluoridra adott reakció során a kiütések, hólyagok a száj környékén jelentkeznek és gyakran viszketnek is. Nem gennyesek, ahogy a pattanások és nem is fekete a közepük, mint a miteszereknek. Fontos tudni, hogy ritkán ugyan, de kamaszoknál granulomatosus periorificiális dermatitis lép fel, ekkor a hólyagok nem pirosak, hanem sárgák vagy sárgásbarnák.

Szerencsés esetben a fluoridos termék elhagyása után a hólyagok pár nap alatt elmúlnak és nem is térnek vissza.

Másoknál bőrgyógyászati kezelésre vagy antibiotikumra van szükség a piros foltok eltüntetéséhez, és a dermatitis később is kiújulhat. Ha életünkben először lepik el kiütések az arcunkat, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz, hiszen ő az, aki az összes többi, kiütéssel járó bőrbetegséget ki tudja zárni. Addig ne kezelgessük magunkat otthon, amíg orvoshoz nem értünk, s azután is csak azokat a termékeket használjuk, amelyeket a szakember felírt.

A fogkrém kiválasztása még nem minden: a fogmosási technikánkat sem árt fejleszteni. 

Kiemelt kép: Getty Images