- Az apátia, vagyis a közöny az egyik legbeszédesebb jele annak, hogy partnerünk érzelmileg eltávolodott.
- Az érzelmi távolságtartást nem könnyű kezelni, eldönteni, mi lehet ebben a helyzetben a helyes lépés.
- Ahhoz, hogy kezelni tudjuk a párkapcsolati problémákat, mindenekelőtt fel kell ismernünk a jeleket.
Sokan még ma is válóokként tekintenek arra, ha valamelyik fél a kapcsolatban netán már nem úgy éli meg a másikhoz fűződő érzelmeit, mint korábban. Pedig a szerelem vagy a romantikus érzések az idő múlásával természetes módon megváltozhatnak, átalakulhatnak, szerencsés esetben mélyebb kötődéssé, barátsággá formálódhatnak. Sajnos azonban van, hogy a kezdeti szenvedély elhidegüléssé fajul, ami nem jelenti automatikusan azt, hogy ebbe minden erőfeszítés nélkül bele is kell törődnünk.
Az utolsó pillanatig tehetünk párkapcsolatunk megmentéséért, kezdve azzal, hogy felmérjük, mi mivel járultunk hozzá ehhez az állapothoz és milyen lehetőségeink vannak, akár együtt, akár külön szeretnénk kikecmeregni a válságos állapotból. A kapcsolatok ugyanis fejlődőképesek, cserébe állandó figyelmet és törődést igényelnek, ha pedig ez elmarad, valamelyik fél eltávolodik a másiktól. Ha azonban idejében felismerjük a kezdeti finom jeleket, az segíthet a mögöttes problémák kezelésében és a kapcsolat megmentésében.
1. Az érdeklődés elvesztése
Nem is az ellenséges érzések vagy megnyilvánulások, sokkal inkább az apátia, a közöny az, ami elsőként jelzi számunkra, hogy partnerünk érzelmileg eltávolodott. Ez megmutatkozhat az érdeklődés hiányában vagy abban, hogy
a korábban élvezetes közös tevékenységek már nem nyújtanak akkora örömet,
partnerünk már nem törődik hétköznapjaink apró részleteivel. Az érzelmi távolság a konfliktusok kezelésében is ugyanúgy megnyilvánul. Amikor a korábbi szenvedélyes viták helyett a másik közönyös módon vállat von, a problémák megoldatlanul maradnak és ezzel tovább mélyül az érzelmi szakadék.
2. Fizikai és érzelmi távolságtartás
Jeffrey Bernstein, a neves párkapcsolati pszichológus fogalmazta meg az úgynevezett három-D-effektus (disturb, distance, disconnect) elméletét. Magyarul ez a hármas: a külső zavaró tényezők, a növekvő érzelmi távolság és a kapcsolat megszakadása – ezek együtt vezetnek gyakran a partnerek eltávolodásához a szakember szerint.
Az érzelmi távolságot sokszor nehezebb felismerni, mint a fizikait, holott megmutatkozhat például abban, ha partnerünk kevesebb érdeklődést mutat a közös beszélgetések iránt, egyszavas kitérő válaszokat ad vagy visszahúzódóvá válik. Az ilyen távolságtartó viselkedés arra utal, hogy már érzelmileg is visszavonulót fújt, nem osztja meg velünk úgy az érzéseit és gondolatait, mint ahogy azt korábban tette.
Ez a 7 jel elárulja: a párkapcsolatod igaz szerelem vagy egyszerűen csak vágy?
3. Kis dolgokból is nagy problémák
Ha észrevesszük a másikon, hogy látszólag ok nélkül ingerlékennyé vált, az is utalhat arra, hogy a háttérben valamilyen érzelmi frusztráció lappang. Amikor az odavetett csípős megjegyzések, az indokolatlan viták és a feszültséget keltő reakciók mindennaposak lesznek, akkor gyanakodhatunk, hogy mélyebb problémák húzódnak a háttérben. Fontos, hogy ezeket a jeleket még időben felismerjük és foglalkozzunk is velük, hogy elkerüljük a végzetes vitákat vagy a visszavonhatatlan sértéseket.
4. Abbamarad a tervezgetés
Egy egészséges párkapcsolat jó esetben tele van közös tervekkel, melyek kulcsfontosságúak a jövőt tekintve. Ám ha partnerünkön észrevesszük, hogy valójában
nem szívesen vagy egyáltalán nem vesz részt a közös tervezgetésben, esetleg még látványosan kerüli is az ilyen beszélgetéseket,
akkor gyanús, hogy érzelmileg kivonta magát a hosszú távú lehetőségekből. Már nem látja magát ezekben a tervekben, mivel bizonytalanná vált, megváltoztak az érzelmei vagy akár már a kapcsolat befejezését fontolgatja.
Ezeket tedd, ha megromlik a kapcsolatotok
A legfontosabb, hogy amint észrevesszük a finom változásokat, ne essünk azonnal kétségbe, ehelyett inkább próbáljunk meg a felszín mögé nézni, felismerni az elszakadásra utaló viselkedést. Míg az apátia és a távolságtartás egyértelmű vészcsengők, az ingerlékenység és a jövőtervezés hiánya már komoly vörös zászlók lehetnek.
Struccpolitika helyett vegyünk erőt magunkon és legyünk kezdeményezők, kommunikáljunk a másikkal, fogadjuk el meg a félelmeit és adjuk a tudtára, hogyha megvan benne a szándék, közösen is dolgozhatunk a kapcsolat helyreállításán.
Amennyiben úgy érezzük, hogy a partnerünk érzelmileg elhidegült, de még nyitott az újrakezdésre, vessük be ezt az ötlépcsős stratégiát:
- Kezdeményezzünk őszinte beszélgetést, ahol feltárjuk a másik előtt érzéseinket és aggodalmainkat. Ehhez fontos, hogy mindketten bátran kifejezhessük magunkat anélkül, hogy ítélkeznénk vagy támadásba lendülnénk.
- Hallgassuk meg a másikat türelmesen és ne kínáljunk rögtön megoldásokat. Az empátia és a megértés segíthet átérezni, min megy épp keresztül a másik.
- Próbáljunk meg több minőségi időt együtt tölteni. Keressük azokat a programokat, melyek újra közelebb hozhatnak egymáshoz, legyenek azok régi kedvenc időtöltések vagy új ingerek.
- Mutassunk őszinte érdeklődést a másik érzései és gondolatai iránt. Ezzel azt üzenjük, hogy értékeljük és szeretjük őt, törődünk a lelki problémáival.
- Amennyiben a probléma túl bonyolult ahhoz, hogy csupán együtt kezeljük, akkor ideje párkapcsolati tanácsadóhoz fordulni. Egy objektív szakember segíthet feltárni a mélyebben gyökerező sérelmeket és talán új perspektívákat is nyithat, ahol van még helye a szerelemnek.
Gondoltad volna? Ebben az életkorban történik a legtöbb megcsalás.
Kielemelt kép: Getty Images