mi kell kollégium

Csak úgy engedd el a gyereked kollégiumba, ha ezek nála vannak

Nemsokára el kell engednünk a gyerekünk kezét, és bekísérni a kollégiumba, legyen az középiskolai vagy főiskolai. Nehéz időszak ez szülőként, hiszen bíznunk kell benne, hogy a csemeténk megállja a helyét ebben a veszélyes világban. No de milyen eszközök kellenek hozzá?

A kollégium nagyon izgalmas új élethelyzetet jelent, legalábbis a gyereknek. Megismerkedik egy sor új emberrel, újfajta szabályokat kell betartania, önállósodik és felelősséget tanul. Szülőként mi ebből annyit látunk, hogy majd éhezik, vacak ételeket eszik, kirabolják, bántalmazzák, kigúnyolják és nem fog fürdeni hetekig.

Természetesen nincs igazunk, hiszen a kollégiumokban sem tehet senki azt, amit akar, ügyelnek a rendre és a tisztaságra, és időnként még enni is adnak a diákoknak. Ettől függetlenül nem árt felkészülni arra, hogyan lehet a következő éveket biztonságosan és egészségesen eltölteni. Nézzük, melyek azok a tárgyak, amelyek nélkül ne engedjük el a gyereket a kollégiumba!

1. Alapvető kellékek tisztálkodáshoz

Miközben itthon hegyekben áll a sampon és a tiszta törülköző, a kollégium egészen más világ. Mindenképpen készítsünk össze egy könnyen hordozható tisztasági csomagot, amit a gyerek csak felkap és magával visz a zuhanyzóba. Lehetőleg vízálló táska legyen fogantyúval, hogy fel tudja akasztani valahová. Csak olyan termékek legyenek benne, amiket nem ciki mások előtt használni.

Az összecsukható fogkefe és a kis méretű fogkrém jollyjokernek számítanak, de azért reménykedve tegyünk el egy fogmosó poharat is.

Fiúknak, akik szégyenkezhetnek a sokféle termék miatt,  segíthet, ha samponként és tusfürdőként is használható, egyetlen terméket vásárolunk, ezzel ha minden kötél szakad, borotválkozni is tudnak. Lányoknál ha sok a pipere, és nem férnek a táskába, a drogériákban kapható mini termékek jelentenek megoldást. A törülköző legyen elfogadhatóan egyszínű és praktikus, lányoknak szerezzünk hajszárításhoz alkalmas turbánt is. A vécéhasználathoz a papír és a nedves törlőkendő mellé pakoljunk könnyen használható fertőtlenítő kendőt, mert a kollégiumi vécék bizony hagyhatnak néha kívánnivalót maguk után.

Kötelező tartozék még a könnyen tisztítható papucs és hosszabb haj esetén a hajszárító.

Pumpás folyékony szappant, kis adag mosószert és kéztörlőt is pakoljunk el, gyakran hiánycikkek. A piperék mellé sebkötözőt, sebfertőtlenítőt is tegyünk el, és nem árt felkészülni fájdalomcsillapítóból, görcsoldóból, hányinger elleni tablettából, széntablettából sem. Ha aggódunk, hogy túl sokat vesz be belőlük a gyerek, vágjunk le kis mennyiséget a gyógyszeres levelekről.

mi kell kollégium

Ne álljon üres kézzel sem az iskolában, sem a kollégiumban a gyerek. Összeszedtük, mi kell mindenképpen (Kép: Getty Images)

2. Kiskonyha

A kollégisták híresek arról, hogy nem esznek egészségesen, zacskós levesen meg konzerveken élnek, és nem mosogatnak maguk után. Reménykedjünk, hogy a mi gyerekünk azért megeszi a neki csomagolt vagy postán feladott egészséges snacket. A csomagok egyébként hatalmas kincset jelentenek, de ne küldjünk azért naponta, elég heti egy alkalommal betárazni a gyerekek nem létező spájzába.

Aranyszabály, hogy csomagban sosem küldünk romlandó ételt,

mert volt már rá példa, hogy kukacok másztak elő a felelőtlenül hetekig a kollégiumi szekrényben hagyott ételes dobozból. Az ételek mellett mindenképpen legyen a gyerekünknél cukor, só praktikus szóróban, instant kávé, teafilter, papírtörlő, konzervnyitó, saját bögre és mélytányér, lehetőleg törhetetlen anyagból, merülőforraló, egy kés, kanál, villa (többet nem fog használni), kis adag mosogatószer, szivacs, törlőruha, szendvics cipeléséhez alkalmas zacskó, kulacs és szalvéta (a remény hal meg utoljára, ugye). Szülőként készüljünk arra, hogy az ételes dobozainkat soha az életben nem fogjuk viszontlátni, érdemes otthonra nagyobb mennyiséget vásárolni.

3. Önvédelmi felszerelések

Nagyon sok rémtörténetet hallani egyedül a bulikból hazafelé sétáló középiskolásokról, egyetemistákról. Nem szabad az ördögöt a falra festeni, de azért nem árt felkészülni sem. Ha tehetjük, írassuk be a gyereket egy önvédelmi tanfolyamra, ahol megtanítják neki a legfontosabb szabályokat. Emellett a kulcscsomóján mindig legyen vészhelyzeti síp, kis méretű elemlámpa (külföldi boltokban kaphatunk olyat is, ami gyenge áramú sokkolóval van ellátva), s ha autóval szokott utazni, üvegtörésre és biztonsági öv átvágására alkalmas eszköz is. A Hazakísérő Telefon is nagyszerű találmány, a számát írjuk be a gyerek telefonjába.

A kollégiumi lopásokra sem árt felkészülni, vegyünk egy jól zárható, kisebb tárolót, amibe az értékesebb tárgyakat, készpénzt biztonságosan bezárhatja a gyerek.

Szoktassuk rá a használatára is. Ha nagyon tartunk a betörésektől, ajtóra és ablakra szerelhető biztonsági zárat is vásárolhatunk, bár ezek inkább az albérletekben használatosak. A kollégiumi szobákat rendszeresen ellenőrzik, és a felügyelők igen idegesek lesznek, ha nem tudnak bemenni a szobába.

4. Minden, ami a telefonhoz kell

Bár erről a kollégista magától is gondoskodik, de azért figyeljük, elteszi-e a telefontöltőjét, van-e biztonságos elosztó a szobájában, ha nincs, vigyünk neki egyet, és jó szolgálatot tesznek a powerbankok is, így a gyerek sosem tud arra hivatkozni, hogy azért nem értük el, mert le volt merülve a telefonja. Drága készülék esetén telepítsünk olyan programot is a telefonra, ami megmutatja nekünk, hol van a készülék. Apple telefonokra már kaphatunk AirTag nyomkövető rendszert is, ezzel a pénztárca, a hátizsák és az iratok holléte is nyomon követhető.

5. Egy kis táska vagy tárca, ami mindig a gyerekkel van

A kamaszok, fiatal felnőttek jellemzően elhagyják a dolgaikat vagy nem pakolnak be rendesen a táskájukba indulás előtt. Állítsunk össze egy kemény fedelű (összenyomódás ellen védett), praktikusan kis méretű dobozt vagy tárcát, amiben beleteszünk egy kis csomag papírzsebkendőt, sebtapaszt, pár buszjegyet, cukorkát, vészhelyzeti, egyébként nem elköltendő papírpénzt, fájdalomcsillapítót, allergiagyógyszert (vagy bármit, amit rendszeresen használ a gyerek) egy csomag óvszert, egy kis adag fertőtlenítő kendőt, egy cetlit a legfontosabb telefonszámokkal. Próbáljuk elérni, hogy ez mindig legyen a kollégista gyerek táskájában.

A kollégium nem való mindenkinek. Így jöhetsz rá, bírni fogja-e a gyerek!

Kiemelt kép: Getty Images