Mindannyian jártunk már így: találkozunk valakivel, aki alapjáraton rendben volt, de valahogy mégsem volt szimpatikus, mert egyszerűen arrogánsnak tűnt. A viselkedése, a modora valahogy távolságtartóvá tették, mintha azt éreztette volna, több nálunk.
Talán akkor is, ha nem szándékosan érezteti ezt velünk a másik fél, és inkább csak magabiztosnak akar tűnni. De önbizalom és arrogancia között keskeny a határ, pedig meglehetősen különböznek egymástól. Ha valaki arrogáns, akkor felsőbbrendűnek tartja magát, azt gondolja, ő nem hibázhat, csakis mások. Ez pedig senkinek sem szimpatikus.
Az arrogancia kiváltója egyébként legtöbbször pont, hogy nem a felsőbbrendűség-tudat, hanem az alacsony önbecsülés, a konkurenciától való félelem. Azok, akik úgy gondolják, hogy bizonyos képességeik hiányosak, vagy nincsenek képben az adott témában, arrogánsak lehetnek, csak azért, hogy ellensúlyozzák vélt hibáikat. Félnek a kudarctól, attól, hogy másik lenézik őket, ezért önvédelemből viselkednek arrogánsan.
6 dolog, amitől arrogánsnak tűnsz
Attól, hogy az undok, öntelt embernek magával van baja, még nem lesz védhető vagy szerethető. Az, hogy mi magunk arrogánsak vagyunk-e, nem mindig evidens, de vannak egyértelmű és kevéssé egyértelmű jelei. Némi önreflexióval azonban mindenki észreveheti magán azokat a viselkedésformákat, amelyek mások szemében arrogánsnak mutatják. Innentől pedig már csak egy lépés (és persze még több önreflexió, tudatosság és önismereti munka), és levetkőzhetjük eme rossz tulajdonságot. Lássuk hát!
1. Csak magadról beszélsz
Az arrogancia egyik legnyilvánvalóbb jele az, ha valaki úgy próbálja uralni a beszélgetéseket, hogy állandóan magáról beszél. Bár természetes, hogy személyes tapasztalatokat osztunk meg egymással, az arrogáns személy gyakran minden témát magára fordít. Ha nem igazán figyelsz másokra, az aktív hallgatást ki nem állhatod, az elég erős figyelmeztető jel saját magad számára is, hogy arrogánsan viselkedsz.
10 jel, amiből kiderül, hogy valójában nem bír minket valaki.
2. Nevekkel dobálózol, hencegsz
A befolyásos vagy aktuálisan valamiért fontosnak tűnő emberekkel való ismeretség említése egy idő után nagyon idegesítő lesz mások számára. (Illetve akár nevetséges is.) Akárcsak az, ha valaki állandóan az elért eredményeivel, anyagi javaival hivalkodik. Bár a sikereink megosztása is természetes vágyunk, ha hajlamos vagy hencegni ezekkel, akkor nyugodtan elhiheted, hogy arrogánsnak gondolnak, és ha szóba kerülsz is, mindenki hevesen forgatja a szemét a hátad mögött.
2. Gyakran félbeszakítasz másokat
Igen, tudjuk, általában igazad van, és zavar a pontatlanság. De ha állandóan félbeszakítasz másokat, az azt a benyomást keltheti, hogy nem érdekel, amit mondani akarnak. Ettől pedig arrogánsnak tűnsz, és emiatt valójában nem is szeretnek veled beszélgetni mások. Próbáld visszafogni magad, képzeld magad a másik helyébe – te mit szólnál, ha valaki folyton közbeszólna, amikor beszélsz?
3. Lealacsonyító megjegyzéseket teszel
Nem feltétlenül annak, akivel beszélsz éppen, hanem úgy általában mindenkiről. Senki sem elég jó, senki sem elég okos, sőt, valójában mindenki csak hátráltat. (Csak te vagy repülő, igaz?) Ettől viszont senki nem fog felnézni rád, épp ellenkezőleg. Ezzel csak azt éred el, hogy a másik magában csak legyint, és csak arra vár, hogy mikor szabadul már meg tőled végre.
4. Mindig neked van igazad
Állandóan megpróbálsz meggyőzni másokat arról, hogy a te véleményed a helyes, a jó, és még csak meg sem próbálod megérteni a másik nézőpontját.
Ha hibázol is, az biztos, hogy valaki más miatt volt…
Ezzel azt a benyomást kelted másokban, hogy a véleményük nem fontos számodra, és még csak felelősséget sem bírsz vállalni a tetteidért. Ha képes vagy heves vitákba bocsátkozni, csak hogy bizonyítsd az igazad, az legyen saját magad számára is intő jel. És nem, nem kell, hogy mindig a tiéd legyen az utolsó szó.
5. Bezzeg te!
Bár a magabiztosság vonzó, a túlzott magabiztosság gyorsan átcsaphat arroganciába. Az arrogáns emberek gyakran túlbecsülik képességeiket, és szinte minden téren jobbnak hiszik magukat másoknál. Ha mindig azt hangoztatod, hogy valamit inkább neked kellett volna csinálnod, elutasítod mások hozzájárulását bizonyos feladatok elvégzésében, az mindent szül majd, csak nem szimpátiát. Próbálj meg nem olyan környezetet teremteni, amelyben mások úgy érzik, hogy háttérbe szorulnak vagy leértékelődnek.
Van egy dolog, amit a legtöbben utálunk magunkban, pedig pont, hogy nagyon is szimpatikussá tesz.
Kiemelt kép: Getty Images