Keverék kutyafajták betegségek

A népszerű keverék kutyafajták mégsem olyan egészségesek, mint gondoltuk

A dizájner keverék kutya vásárlása előtt nézz utána, a kinézett kutyus felmenői között milyen betegségek elterjedtek.
  • A most nagyon népszerű, dizájner keverék kutyafajtákat azért tenyésztették ki, hogy hosszú életűek legyenek és hipoallergén legyen a szőrük.
  • A hibrid kutyafajtákat angolszász országokban kezdték két népszerű kutyákból keresztezve tenyészteni.
  • Ma már hazánkban is nagyon népszerűek a labradoodle-ök (labrador-uszkár mix) és a pomskyk (pomerániai törpespicc-husky keverék).

Ezekben a keverékekben ötvözték a két kutyafajta legjobb tulajdonságait, és sokáig az volt a feltevés, hogy keverékként valószínűleg ellenállóbbak és egészségesebbek lesznek, mint a szaporítók által agyon tenyésztett kutyák. A dizájner keverékeknél ugyanis azáltal mindenképp tisztult a vérvonal, hogy más fajta keverékei fedezték egy másik népszerű fajta szukáit.

Mivel az elmúlt 10 évben olyan népszerűek lettek a hibrid kutyák, egyre több szaporító kezdett ilyen fajtákat is tenyészteni, ami azt hozta magával, hogy ezeknél a csodás keverékekenél is megjelentek a betegségek.

Mi is írtunk arról nem régen, hogy a labradoodle keverék kutya létrehozója már megbánta, hogy keresztezte a két fajtát. „Kinyitottam Pandora szelencéjét, és szabadon engedtem egy Frankenstein-szörnyet” – fogalmazott a labradoodle kutyatípus megálmodója, Wally Conron ausztrál tenyésztő egy 2019-es podcast-interjúban.

Conron 1989-ben hozta létre az első labradoodle-t egy látáskárosult nő kérésére, akinek vakvezető kutyára volt szüksége, de a férje allergiás volt a hosszú kutyaszőrre, különösen a segítő fajták, a labradorok és a golden retrieverek szőrére. Így jött létre a hipoallergén labradoodle.

Conron új kutyafajtája nagyon kedvel és cuki, de sajnos nem csak jó dolgokat örökölt a felmenőitől.  labradoodle a labrador csípődiszpláziára, túlsúlyra és számos más egészségügyi problémára való hajlamát is megörökölte.

keverék kutyafajta betegség

Irtó édes a pomeránia törpespicc és a husky keveréke, de a pomskyk között is egyre több a betegségre hajlamos példány (Fotó: Getty Images)

Ezektől a dolgoktól függ, meddig él egy kutya.

Érzékenyek a keverék kutyák is

A Royal Veterinary College (RVC) új kutatása is alátámasztja Conron sejtését, mivel az intézmény megállapította, hogy a dizájner keresztezett kutyák általános egészségi állapota nagyrészt hasonló a fajtatiszta szülői fajtákéhoz.

„A dizájner keverék fajták, különösen az uszkár mixek (labradoodle, goldendoodle) népszerűsége megnőtt az elmúlt évtizedben az Egyesült Királyságban – mondta Dr. Rowena Packer, a tanulmány vezető szerzője, az RVC oktatója. – A kutatásból kiderült, hogy a kutyákat feltételezett tulajdonságuk alapján választják a vevők.”

Érthető módon ezek a pihe-puha, édes, gyerekbarát, könnyen tanítható, hipoallergén kutyusok nagyon keresettek lettek, de sajnos hordozzák felmenőik rossz genetikai adottságainak egy részét.

A tanulmányban 9402 brit kutyatulajdonost kérdeztek meg három keresztezett fajtáról (labradoodle, cockapoo, cavapoo) és azok anyafajtáról (cocker spániel, labrador retriever, King Charles spániel és uszkár). A tulajdonosok bevallásaiból kiderült, hogy egyes keverékek és szüleik 57, a kutyáknál gyakori rendellenességre hajlamosak.

13,4 %-kal több betegségről számoltak be a gazdák a dizájner kutyák esetében, mint azok fajtatiszta szüleinél.

Nagyjából ugyanazokra betegségekre voltak hajlamosak a hibrid kutyafajták, mint az őseik, de volt egy-két kivétel, ez adja ki a 13,4%-os különbséget. Mindhárom keresztezett fajtánál nagyobb volt a fülgyulladás esélye. Ezenkívül a cockapoo esetében a bőrviszketés is gyakoribb, mint a szülők esetében. Ugyanakkor mind a labradoroknál, mind a cockapoo-knál kisebb volt a térdkalács-ficam kockázata a szülőfajtákhoz képest.

A kutatók a tanulmánnyal arra szerettek volna rámutatni, hogy minden esetben körültekintően válasszunk kutyát. Tájékozódjunk, mekkora lesz, milyen mozgásigénnyel, milyen betegségekre lehet hajlama és ennek megfelelően figyeljünk rá, vigyük orvosi szűrésekre. A kutyafajtára (hibridnél mindkét felmenőre) jellemző betegségeknek olvassunk utána, és előzzük meg a bajt.

Vajon a szuka vagy a kan kutyák okosabbal? Mire tippelsz?

Kiemelt kép: Getty Images