alakformáló fehérnemű veszélyei

Bármennyire imádjuk, rizikós az alakformáló fehérneműk napi viselése

Az alakformáló fehérnemű már sok nő gardróbjának alapdarabja, de több dologra is figyelni kell a viselése során, hogy ne károsítsa az egészségünket.
  • Szülés és egyes hasi műtétek után kifejezetten ajánlott hasleszorító fehérneműt viselni, és sokan megszeretik az alakformáló funkcióját.
  • Egyes testhez simuló ruhák akkor mutatnak a legjobban, ha nem látszik a bugyi és a melltartó vonala – ebben segítenek az alakformáló fehérneműk.
  • Ne viseljük rendszeresen, mert különböző egészségügyi problémákat okozhatnak: például keringési és emésztési bajokat.

A leszorító, vagy vonzóbb nevén alakformáló fehérneműk viselése mindig kompromisszumokkal jár, hiszen valójában nem mindig kényelmesek és még melegek is. Ezért cserébe viszont pillanatok alatt megszabadítanak bennünket a redőktől, kidudorodó zsírpárnácskáktól, és ezért lett a nők nagy kedvence. Az alakformáló fehérnemű remekül megtámasztja a kötényhasat, egyben tart, pompás idomokat varázsol, ha egy testre simuló ruhát szeretnénk felvenni, vagy épp nem férünk bele a kedvenc nadrágunkba.

Az alakformáló fehérneműk sikere

Ezek az alsóneműk rengeteg nőnek adnak önbizalmat, olyan ruhákat is fel mernek venni, amit soha vagy évek óta nem hordtak, mert nem úgy állt rajtuk, ahogy szerették volna. Éppen ezért nagyon gyorsan népszerűek lettek ezek a fehérneműk. Minden bizonnyal Kim Kardashian Skims márkája is hozzájárult ehhez a sikerhez, holott alakformáló fehérneműk előtte is léteztek, csak nem ilyen változatos színben és fazonban.

A Skims tervezői gondoltak a testszínű anyag kiválasztásánál arra sok millió nőre, akiknek nem világos a bőrszíne. Ez azért is fontos, mert a testszínű fehérnemű variálható a legjobban egy átlagos nő ruhatárával, így aki egy színben hozzá passzoló passzírozó fehérneműt megvesz, rengeteg ruha alá felveheti, mert egybeolvad a bőrszínével.

Egy fehérnemű, amit három országban is betiltottak.

Modern kori, rugalmas fűző

Ezeknek az erősen elasztikus alsóneműknek pont az a feladata, ami néhány száz évvel ezelőtt a csontmerevítős fűzőknek volt: karcsúbbnak láttatjáka viselőjüket. Majd a 20. század második felében megjelentek a „nagyi bugyija” típusú, nejlonból készült, rettenetes szabású alakformáló fehérnemű fazonok.

A mai alakformáló fehérneműk már nem is olyan sanyargatóak és kényelmetlenek, szellőző anyagból készülek és jobban illeszkedik a szabásuk, mint az elődjeik, de azért a rendszeres viselésüknél figyelni kell néhány dologra. Mivel ezek a fehérneműk erős gumival átszőtt, határozott tartást biztosító ruhadarabok, folyamatos nyomást gyakorolnak a bőrre, erekre, szervekre, lágy szövetekre, befolyásolhatják a szervezetünk működését.

alakformáló fehérnemű veszélyei

Ha nehezen lélegzel vagy szúr valahol az alakformáló fehérnemű, akkor nem jó méretet vagy fazont választottál (Fotó: Getty Images)

Az alakformáló fehérneműk veszélyei

Fontos, hogy ezeket az alsóneműket ne viseljük néhány óránál tovább, és heti egy-két alkalomnál többször. Ha a munkahelyre ebben megyünk, akkor mondjuk az esti programra már lazábban öltözzünk, vagy fordítva.

Emésztési problémák

Ha például irritábilis bél szindrómád van, akkor evés után fájdalom, diszkomfortérzés jelentkezhet ilyen szoros fehérneműben. Ezen kívül, ha refluxod van, akkor különösen kellemetlen lehet, hogy az alakformáló fehérnemű felső része éppen a gyomrot nyomja feljebb, tehát a sav visszaáramlása is durvább lehet.

A nem megfelelő emésztés (bélmozgás) miatt, a puffadás is irtó kellemetlenné válhat

ilyen szoros ruhában, főleg, ha még órákig ülsz is. Ha elegánsan öltöztél, de ettél pár finom fogást, akkor állj fel vagy sétálj kicsit, hogy a hasadat ne terheld túl.

Rossz vérkeringés, idegi tünetek

A szoros alakformáló ruhadarabok, különösen, ha szorítják a lábakat vagy a derekat, befolyásolhatják a vérkeringést. Ettől a végtagon dagadást, zsibbadást vagy bizsergést érezhetsz. Ha ilyesmit tapasztalsz, mindenképp vedd le minél hamarabb az alakformáló fehérneműt.

A szűk ruházat neurológiai problémákat okozhatnak. Például a égő combfájdalmat (meralgia paresthetica) okozhat, a comb külső oldalán jelentkező kellemetlen érzés

az idegekre nehezedő túlzott nyomás miatt először zsibbadásként, majd fájdalomként lép fel.

Légszomj

Tanulmányok kimutatták, hogy a szűk ruházat – így a fehérneműk is – korlátozhatja a rekeszizom szabad mozgását és felszínes légzéshez vezethet. Ilyenkor először ziháló légzés, majd légszomj jelentkezik és semmiképp sem szabad félvállról venni. Azonnal lazítsd ki a fehérneműt, ha hasonlót tapasztalsz.

Régebben, a szoros, klasszikus fűzők hordásakor nem volt ritka jelenség, hogy viselőjük elájult a légszomj miatt.

Bőrirritáció

A szoros alakformáló fehérneműk folyamatos viselése a bőr kidörzsölődését okozhatják, a szintetikus anyagok tartós használata pedig bőrirritációt okozhat, különösen melegben. Hőségben az anyag alatt bepállik a bőr és elszaporodhatnak a baktériumok. Ha kidörzsölődött vagy kiütéses a bőröd a szoros alsóneműtől, akkor legalább egy hétig kend gyógykenőccsel és addig ne hordd az alakformáló fehérneműt.

6+1 tipp a tökéletes fehérnemű megtalálásához.

Kiemelt kép: Getty Images