iskola vírus baktérium szezon

Ha suli, akkor vírusok és bacik – Így csökkentsd a fertőzésveszélyt!

Ahogy elkezdődik az iskola, szülők milliói kezdenek el rettegni, hogy milyen kórságokat hoznak haza napokon belül a gyerekek. Lássuk, mivel előzhetjük meg a fertőzéseket és a hetekig tartó köhögést, prüszkölést vagy hasfájást!
  • Amióta nem kötelező a maszkhordás az iskolákban, szeptember első heteiben elkezdenek keringeni a szokásos vírusok és baktériumfertőzések. Mi legyen a tisztasági csomagban minden gyereknél?
  • A UNICEF ajánlását érdemes betartani minden iskolásnak, tanárnak és szülőnek.
  • A koronavírus-járvány óta mintha elfelejtettük volna, hogy vigyázni kell a gyengébbek egészségére.

Több milliárd ember életét korlátozta és keserítette meg a 2019 végén kitört koronavírus-járvány, ám a pandémia elleni védekezésnek és intézkedésnek voltak olyan pozitív hozadékai, amit akár meg is tarthattunk volna. Például remek lenne, ha lázas, hasmenésen, köhögő, prüszkölő, szemét vakaró, vagyis beteg gyerekek továbbra is otthon, ágynyugalomban gyógyulnának.

Valamint remek lenne, ha az orvosi rendelőkben minden beteg, fertőző páciens továbbra is maszkban várná a vizsgálatát, hogy az időseket, krónikus betegeket vagy az állapotos nőket ne fertőzzék meg.

Ahogy az sem volt rossz ötlet, hogy a nagy intézmények, áruházak, üzletek bejáratánál kézfertőtlenítő-adagolókat helyeztek el, és az is praktikus újítás volt, hogy az orvosi rendelőkben már nem tippeltek, hogy milyen vírustörzs vagy baktérium terített le bennünket, hanem egy teszttel gyorsan meg is nézték. Így eldőlt, hogy milyen gyógyszerre, terápiára van szükségünk.

Lehetne vírusmentes(ebb) az iskola

2020-ban a UNICEF az iskolák részére még a következőket ajánlotta a fertőzések megelőzése érdekében:

  • Beteg diákok, tanárok és egyéb dolgozók ne menjenek iskolába.
  • Az iskoláknak biztosítaniuk kell a tiszta vizet, szappant, kézfertőtlenítőszert a kézmosáshoz, valamint az iskolai épületek napi fertőtlenítését és tisztítását. Fel kell hívni a figyelmet a gyakori és alapos kézmosásra.
  • Az iskoláknak biztosítaniuk kell a megfelelő hulladékkezelési eszközöket.
  • Az iskoláknak bátorítaniuk kell a közösségi érintkezés minimumra csökkentését az intézményben járávány idején.

Hogy csökkenteni tudjuk a megbetegedések kockázatát a gyerekeknél az iskolában, az is kell, hogy mi magunk gondoskodjuk egy tisztasági csomagról.

A gyerekek táskáiba mindig kerüljön kézfertőtlenítő kendő, gél vagy spray.

A gyerekeknek mindig legyen saját zsepije is, hogy ne más, esetleg beteg gyerek után nyúljon bele a zsebkendős csomagba az iskolában.

Továbbá hasznos lehet felcímkézni a tan- és tornaszereket, a játékokat, a tolltartókat, sőt, még a ceruzákat is, hiszen így elkerülhető, hogy egymás eszközeit elcseréljék és használják. Mindig hívjuk fel a gyerekek figyelmét arra, hogy csak a saját kulacsukból, palackukból igyanak. Ne szemezgessenek, nassoljanak egymás ételéből vírusos időszakban – vagyis ne egyenek például közös zacskóból kekszet, almagerezdeket, diákcsemegét, csipszet.

Délutáni hobbik = új vírusforrások

Az iskola utáni tevékenységek esetében sem árt körültekintőnek lenni, és előre információt kérni, hogy van-e járvány az edzésre, zeneórára vagy rajzszakkörre járó gyerekek között. Ha a tanárhoz, edzőhöz nem jut el erről információ, akkor hozzunk létre szülőként Facebook-csoportokat, és osszuk meg a többi szülővel, ha a gyereket fertőzés miatt tartjuk otthon.

Rengeteg gyerek visz haza az úszásoktatásról és -edzésről például hasfájós vírust és kötőhártya-gyulladást.

iskola vírus baktérium szezon

Ahogy elkezdődik az iskola megjelennek, a szemfertőzések, náthás és hasfájós betegségek (Fotó: Getty Images)

Nagy a nyomás

Hiába nagy a nyomás az iskola és a tanárok részéről, hogy ne hiányozzon sokat a diák, de ha nincs jól a gyerek, akkor inkább feküdje ki a kórságot. Inkább, mint hogy bemenjen betegen, megfertőzzön mindenkit, és mindennek a tetejébe még felülfertőzze a saját betegségét. (Hogy aztán utána még hetekig köhögjön vagy fájjon a torka, füle.) 

Egy egészséges, kipihent gyerek egyébként is jobban tud figyelni az iskolában,

hatékonyabb és fókuszáltabb lesz, mintha még náthásan és fejfájással küzdene egy vírussal.

A megelőzés is fontos

Vitaminpótlás

Az iskolai betegségek elkerüléséhez elengedhetetlen, hogy erősítsük a gyerekek immunrendszerét már nyár végétől. Adjunk nekik jól hasznosuló D-vitamint és C-vitamint egészen május végéig. A gyerekek mindig igyanak elég folyadékot, ugyanis ha a nyálkahártyák (szem, orr, száj) elég hidratáltak, nehezebben tapadnak meg a kórokozók is rajtuk.

A te gyereked iszik elég folyadékot az iskolában? – Így vehetjük rá őket, hogy többet igyanak!

Jó levegő

Legyünk minden nap velük legalább egy órát jó levegőn, akkor is, ha a hideg, a szél és az eső miatt van egy kis nyafogás. Valószínűleg egy kis játékkal könnyebb kicsalogatni őket a szabadba, vigyünk labdát vagy kis tárgyakat, amiket elrejtünk, és a gyereknek meg kell keresni.

Mozgás

A fejlődésben lévő szervezetnek napi 4 óra aktív, fárasztó mozgásra van szüksége ahhoz, hogy az immunrendszere és az izomzata is erősödjön – ebből jó, ha egy órát mozog az iskolában. Ha nem tudunk eleget együtt mozogni, akkor irassuk be a gyereket sportszakkörre vagy akár hobbiedzésre. Így erősebb, fittebb lesz, és valószínűleg az alvása is kielégítőbb lesz.

A zsúfolt, levegőtlen játéktermek, szabadulószobák és játszóházak sajnos nem a legmegfelelőbbek ebben az időszakban.

Alvás

Ha egy gyerek nem alszik eleget és jól, akkor hiába eszik vitaminokat és mozog sokat, mert nem lesz elég erős az immunrendszere, sőt az idegrendszere sem. Lefekvés előtt másfél órával már ne engedjük monitor elé, kérjük meg, hogy készülődjön a pihenésre: pancsoljon egy nagyot, nézegessen könyveket, olvasson vagy akár játszon levezetésképp analóg játékokkal. Arra figyeljünk, hogy se a fektetés, se a reggeli ébresztés ne legyen kapkodós, sietős.

A gyerekeknek még nem elég a 8 óra alvás, legalább 10 órára van szükségük.

A gyerekek sajnos maguktól ezeket nem tartják be, de beszélgessünk velük sokat arról, hogy nekik is jobb lesz, ha nem betegszenek le hetekre. Nem maradnak le jó programokról, kirándulásokról, szülinapi bulikról, ha vigyáznak magukra és betartják, amiket az egészségük megőrzése érdekében kérünk tőlük.

Nem eszik a gyerek? Tippek, trükkök, hogy a válogatós gyerekek is egészségesebben egyenek.

Kiemelt kép: Getty Images