Anyósnak lenni sosem könnyű, nem véletlen, hogy rengeteg vicc és komédia alapja az anyóstéma. Pedig nincs kőbe vésve, hogy minden famíliában hálátlan szerep jut az anyósnak. Eláruljuk, mire érdemes figyelni, ha jó családi kapcsolatokat szeretnénk ápolni anyósként.

Azért nehéz ez a szerep, mert az élettapasztalataink, a bölcsességünk megsúghatja, mi a jó irány a gyerekeink párválasztásával kapcsolatban, de egyszerűen nem szólhatunk bele. A jó anyós elsődleges és legfontosabb ismérve, hogy érzékeli és tiszteletben tartja a határokat. Azaz nemcsak hogy nem tud jobban mindent, de még csak véleményt sem fogalmaz meg, amíg erre fel nem kérik. Lehetetlennek tűnő feladat, mégis ez a családi béke kulcsa.

A jó anyós tudja, hogy a gyerek kirepül

Micsoda utat járunk be anyaként! A testünkben nevelgetjük a gyerekünket, aki mindenben tőlünk függ, majd tápláljuk és óvjuk azt a tehetetlen, apró kis csecsemőt. Minden döntést mi hozunk meg, és hozzá is szokunk ahhoz, hogy mi tudjuk a legjobban, mire van szüksége, az egész életünket eköré rendezzük. Aztán amint jön az iskola, majd a kamaszkor, meg kell értenünk, hogy egyre kevésbé van ránk szükség.

Lehet, hogy még mindig úgy érezzük, tudjuk, mi a legjobb a gyereknek, de ez már egyre kevesebb embert érdekel. Azért neveltük a gyereket, hogy önállóan hozzon felelős döntéseket, és ehhez fokozatosan el kell engednünk a kezét. Ez nagyon nehéz folyamat, pláne ha a szerelem is rátalál a gyerekünkre, de

meg kell értenünk, hogy ezt a kis embert csak ránk bízták, de nem a mi tulajdonunk.

Neveltük, őriztük, amíg tudtuk, mostantól övé a terep. Ő a főszereplője a saját életének és nem tartozik nekünk semmivel. Nem dolga minket boldoggá tenni. Amit tőlünk kapott, azt majd a saját gyerekének adja tovább.

jó anyós

A jó anyós ismeri a határait (Kép: Getty Images)

A jó anyós kérdez

Kamaszkortól kezdve a kijelentő mondatainkkal már nem sokra megyünk. Rá kell szoknunk arra, hogy kinyilatkoztatások helyett kérdezzünk, érdeklődjünk és fejlődjünk. Csak akkor tudunk jó kapcsolatot kialakítani felnövő gyerekünkkel, ha hajlandóak vagyunk csatlakozni a világához, ha kíváncsiak vagyunk rá és kérdéseket teszünk fel.

Persze lehet irányítottan, manipuláló módon is kérdezni, de ezt inkább hagyjuk meg a mesebeli, gonosz boszorkáknak.

Mi kérdezzünk azért, hogy kiderítsük, miben tudunk segíteni. És segítsünk csakis abban. Kérdezzünk, hogy megismerjük fejlődő gyerekünket és a párját, közben jó anyósként elismerve, hogy ez már az ő életük.

A jó anyós nem telepszik rá a gyerekére

Miután felneveltük a gyereket, az üres fészek szindróma kíméletlenül lecsap ránk anyósként. Ott állunk, főznénk, sütnénk, takarítanánk, de nincs kinek. Ha nem vigyáztunk arra, hogy a gyereknevelés mellett megőrizzük önmagunkat, ha nincsenek hobbijaink, érdekes munkánk, életcéljaink, akkor nagyon könnyen a fiatal gyerek új élete válik a legfőbb projektünkké.

Ez egyenesen a rátelepedős, beleszólós anyós irányába vezethet.

Meg kell éreznünk a keserédes búcsú mögött rejlő hatalmas szabadságot. Végre több időnk van magunkra, az életcéljainkra, és ráérünk a gyerekkel csak akkor és úgy foglalkozni, amikor erre neki igénye van.

A jó anyós tudja, hogy különbözőek vagyunk

A gyerekünk jó eséllyel nem a mi fiatalabb hasonmásunkba lesz szerelmes. Felnőtt élete teljesen eltérhet a miénktől, nem értjük a telefonos, internetes szokásait, akár azt sem pontosan, mit csinál a munkájában. Önállóan dönt arról, milyen az ízlése, ezt pedig sokféle ember, kultúra, utazás formálja.

Előfordul, hogy a menyünk teljesen idegennek érződik, közös életük pedig számunkra botrányok sorozata.

Nagyfokú belátás és nyitottság kell ahhoz, hogy anyósként elfogadjuk a világ sokféleségét, a kultúrák közti átjárhatóságot, a modern világot. Elkeseredés helyett próbáljunk hozzá fejlődni, olvassunk erről szóló könyveket, tágítsuk az elménk határait. A gyerekünk, sőt az egész környezetünk nagyon hálás lesz érte.

Anyósnak lenni mindezekkel együtt sem könnyű, pláne akkor, ha nem fogadjuk el a gyerekünk párját. 

Kiemelt kép: Getty Images