Ha máshonnan nem is, az aranyér elleni készítmények tévéreklámjaiból valamennyire tudhatjuk, mégis milyen érzés az aranyér. Viszkető, fájó, szúró – és már csak azért is igen kellemetlen, mert nem igazán tudunk róla senkivel sem beszélni.
Az aranyér, bár a lakosság felét érintő egészségi probléma, ma is tabunak számít. Akinek még nem volt vele gondja, annak is szorongást okozhat a gondolat, hogy – a statisztikák szerint valószínűleg – egyszer még lesz.
Aranyér: Mi okozza?
A végbél nyálkahártyája alatt van egy vénás fonat, ami a minél jobb záródást szolgálja. Aranyér esetén ezek a vénák kitágulnak, megnagyobbodnak, kifordulnak, a végbélnyíláson kívülre türemkednek, esetleg véreznek, begyulladnak. Ezek a kitüremkedések a végbél záróizmához képest belül vagy kívül egyaránt előfordulhatnak. Egyes esetekben véralvadék is képződhet bennük, begyulladhatnak, ami az aranyér miatt érzett fájdalom egyik legfőbb oka.
Az aranyér legfőbb tünetei közé tartozik a fájdalmas székletürítés és fájdalmas ülés, a tapintható, fájdalmas és kemény dudor, váladékozó csomó a végbélnyíláson kívül, illetve a viszketés a végbélnyílás körül.
Nagyon fontos, hogy legyűrjük a gátlásosságunkat, és mielőbb beszéljünk az orvosunkkal arról, ha aranyérre gyanakszunk!
Előfordulhat ugyanis, hogy más probléma (egy ártalmatlan, benőtt szőrtüsző, vagy akár komolyabb, daganatos elváltozás) okozza a panaszainkat. Bárhogy is legyen, érdemes minél hamarabb kideríteni, mi áll a tünetek hátterében. Az orvos előtt ne szemérmeskedjünk, bizonyára a miénknél érdekesebb testeket is látott már – például rögtön elsőéves egyetemistaként a boncteremben.
Aranyér: Megelőzhető?
Egyesek számára rossz hír, hogy az aranyér elsődleges kockázati tényezője a genetikában keresendő. Ha tehát valakinek a testvérei, szülei, nagyszülei aranyérrel küzdöttek életük során, nagy valószínűséggel rá is sor kerül majd. Persze, ez nem azt jelenti, hogy a kötőszöveti gyengeség borítékolja a probléma kialakulását (intimtornával ezt amúgy egy kicsit ellensúlyozhatjuk is).
Több mindent is tehetünk az aranyér kialakulásának megelőzésére vagy késleltetésére.
Az egyik legfontosabb ezek közül, hogy nem emelgetünk óriási súlyokat; hogy próbálunk minél kevesebbet ücsörögni a mindennapokban; és hogy igyekszünk nem erőlködni székelés közben. Utóbbi törekvésünket azzal támogathatjuk legkönnyebben, ha rostban gazdag ételeket és sok vizet fogyasztunk, ezzel ugyanis megelőzhető a székrekedés, ami szintén összefüggésben áll az aranyér kialakulásával. Ahogyan az elhízás is, így még inkább megéri odafigyelni a jó táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra.
Lelki problémák, amik az aranyér mögött állhatnak.
És ha már egészséges életmód: érdemes minden reggelünket egy pohár meleg folyadékkal indítani, kerülni az alkoholfogyasztást, illetve nemet mondani kifejezetten az erős és fűszeres ételekre. Ami viszont elkerülhetetlen: aranyér sajnos a várandósság következtében is kialakulhat a kismedencei vénákra nehezedő nyomás, illetve a progeszteron értágító hatása miatt. Ezzel sajnos nincs mit tenni, ugyanakkor jó hír, hogy szülés után általában visszahúzódik az ilyen módon kialakult aranyér.
Aranyér: Hogyan kezelhető?
Különböző súlyosságú aranyér kezelésére más és más megoldások jöhetnek szóba. Enyhe esetekben az aranyér magától visszahúzódik anélkül, hogy bárhogyan közbeavatkoznánk. Az orvos esetleg valamilyen székletlágyítót javasolhat, kipróbálhatjuk a vény nélkül kapható kúpokat, kenőcsöket. Minden esetben igaz viszont, hogy érdemes székletürítés után inkább megmosakodni, bidét használni (ha erre nincs lehetőségünk, jó szolgálatot tesz a nedves törlőkendő is) a kemény és durva toalettpapír helyett.
Amennyiben azonban véres székletet tapasztalunk, mindenképp szóljunk róla az orvosnak, és vizsgáltassuk ki a tünet pontos okát!
Amennyiben az aranyér begyullad vagy gyakran kiújul, hasznunkra válhat a fertőtlenítő és gyulladásgátló hatású kamillás és kálium-permanganátos ülőfürdő is. Ennél egy fokkal komolyabb kezelést jelent, ha nem otthon, hanem a kórházban csillapítják a panaszt, például az aranyeres csomóba adott vénaelzáró injekcióval. Ezen kívül szóba jöhet még gumigyűrűs leszorítás (de csak belső aranyér esetén), lézeres eltávolítás, illetve a problémás nyálkahártya egy darabkájának lemetszését célzó műtét.
Figyelem! Az aranyér csak egy a véres székletet okozó tényezők közül. Mindenképp derítsük ki, mi okozza! A link alatt felsorolunk néhány lehetőséget.
Kiemelt kép: Getty Images